Bakıda məktəbliyə qarşı qeyri-etik hərəkətlər edən taksi sürücüsünün lisenziyaya malik olması ilə bağlı Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin (AYNA) məlumatı yoxdur. Bu barədə qurumdan anews.az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirilib.
AYNA-nın məlumatına görə, sözügedən məsələ ilə bağlı araşdırma hüquq-mühafizə orqanlarının səlahiyyətindədir.
"Hadisəni törədən şəxs barədə dolğun məlumat olmadığından taksi sürücülərinin etik-davranış qaydalarına dair təlimlərdə iştirak edib-etmədiyi və taksi fəaliyyəti üçün icazəsinin olub-olmadığı məlum deyil", - məlumatda qeyd olunub.
Hadisə oktyabrın 20-də Bakının Yasamal rayonu ərazisində baş verib. Bu barədə dərhal açıqlama Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Mətbuat Xidmətinin rəisi Elşad Hacıyevin sözlərinə görə, Yasamal ərazisində BYD markalı, 77-VK-571 dövlət qeydiyyat nişanlı avtomobilin sürücüsü Emin Oruczadə hazırlığa apardığı şagirdə qarşı etik normalara zidd hərəkətlər etdiyi üçün saxlanılıb və müvafiq qərarla həbs edilib.
Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatında hadisəni törədən şəxsin şəxsiyyəti və avtomobilin dövlət nömrə nişanı açıqlanıb.
AYNA isə deyir ki, hələlik qurum tərəfindən sürücünün şəxsiyyəti və lisenziyaya malik olması bilinmir.
Qurumun açıqlamasına görə, sürücülər peşəkarlıq səviyyələrini yüksəltmək üçün xüsusi hazırlıq proqramlarına əsaslanan təlimlərə cəlb olunur və imtahan nəticəsində şəhadətnamələr əldə edərək sərnişindaşımaları həyata keçirmək hüququ qazanırlar.
"Sərnişindaşıma qaydalarını pozan sürücülərə qarşı mütəmadi tədbirlər görülür. Həyata keçirilən mütəmadi monitorinqlər və vətəndaşların şikayətləri əsasında aparılan araşdırmalar nəticəsində pozuntu aşkar olunduqda, sürücülər xidmətdən kənarlaşdırılır",- məlumatda bildirilib.
İndiyə kimi 58600-ə yaxın şəxs AYNA-nın təşkil etdiyi təlimlərə cəlb olunub.
Lakin Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyində hadisəni törədən şəxsin kimliyi barədə dolğun məlumat olmadığına görə, sürücünün etik-davranış təlimlərində iştirak edib-etmədiyi hələlik müəyyənləşdirilməyib.

The Azerbaijan Land Transport Agency (AYNA) has no information regarding whether the taxi driver who committed unethical acts against a schoolchild in Baku holds a license. This was stated by the agency in response to an inquiry from anews.az.
According to AYNA, the investigation into the aforementioned matter falls within the jurisdiction of law enforcement agencies.
"Since there is no complete information about the person who committed the incident, it is unknown whether they participated in training on ethical conduct rules for taxi drivers and whether they had a permit for taxi activities," the statement noted.
The incident occurred on October 20 in the Yasamal district of Baku. According to Elshad Hajiyev, head of the Press Service of the Ministry of Internal Affairs (MIA), Emin Oruczade, the driver of a BYD brand car with state registration plate 77-VK-571, was detained and arrested by a relevant decision for committing acts contrary to ethical norms against a student he was taking to tutoring in the Yasamal area.
The Ministry of Internal Affairs' statement disclosed the identity of the person who committed the incident and the state license plate of the car.
However, AYNA states that the driver's identity and whether they possess a license are currently unknown to the agency.
According to the agency's statement, drivers are involved in training based on special preparation programs to enhance their professional level and, as a result of examinations, obtain certificates, thereby gaining the right to carry out passenger transportation.
"Regular measures are taken against drivers who violate passenger transportation rules. As a result of ongoing monitoring and investigations based on citizens' complaints, when a violation is detected, drivers are removed from service," the statement said.
To date, approximately 58,600 people have been involved in training organized by AYNA.
However, since the Azerbaijan Land Transport Agency does not have complete information about the identity of the person who committed the incident, it has not yet been determined whether the driver participated in ethical conduct training.