Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahuya etimadın mümkün olmadığını bildirib. Onun sözlərinə görə, Netanyahunun keçmiş fəaliyyəti onun barış məsələsində nə qədər etibarsız olduğunu göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, Fidan bəyanatında İsrailin razılaşmadan sonra yenidən bölgəyə müharibəni diktə etməyə çalışa biləcəyinə diqqət çəkib. “Netanyahunun sülh prosesində necə davranacağını hamımız bilirik. İsrailin bir daha savaşı başlatması ehtimalı istisna deyil,” – deyə Fidan vurğulayıb.
Nazirin bu açıqlaması, ABŞ vasitəçiliyi ilə əldə edilən Qəzza sülh razılaşmasının icrası öncəsi bölgədəki gərgin atmosferi əks etdirir.

Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан заявил о невозможности доверять премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху. По его словам, прошлая деятельность Нетаньяху показывает, насколько он ненадежен в вопросе мира.
Как сообщает редакция, Фидан в своем заявлении обратил внимание на то, что Израиль может снова попытаться диктовать войну в регионе после соглашения. «Мы все знаем, как Нетаньяху будет вести себя в мирном процессе. Не исключено, что Израиль снова начнет войну», – подчеркнул Фидан.
Это заявление министра отражает напряженную атмосферу в регионе перед реализацией мирного соглашения по Газе, достигнутого при посредничестве США.