Bu gün Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsinin işğaldan azad olunduğu gündür.
2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayaraq Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi əks-hücum əməliyyatları nəticəsində Hadrut qəsəbəsi oktyabrın 9-da düşmən tapdağından azad edilib.
Döyüşlər zamanı Azərbaycan Ordusu oktyabrın əvvəllərində cənub cəbhəsində irəliləyərək düşmənin gözləmədiyi istiqamətə - Hadruta yönəlib. Hadrutun azad edilməsi böyük ölçüdə müharibənin taleyini həll edən əməliyyatlardan biri olub. Düşmənin Azərbaycan hərbçilərini Şuşaya başqa istiqamətdən gedəcəyini gözlədiyi halda Azərbaycan Ordusu məhz Hadrutu azad edib, sonradan Şuşaya doğru istiqamət alıb. Ona görə də Şuşanın azad olunmasında Hadrut döyüşlərinin çox böyük rolu olub.
Beləliklə, oktyabrın 7-dən etibarən ağır döyüşlər başlayıb və ayın 9-da Azərbaycan Ordusu qəsəbə yaxınlığında yerləşən strateji əhəmiyyətli kəndləri və yüksəklikləri nəzarət altına alıb. Həmin gün Hadrut qəsəbəsi ilə yanaşı, Tərtərin Çaylı, Füzulinin Yuxarı Güzlək, Gorazıllı, Cəbrayılın Qışlaq, Qaracallı, Əfəndilər, Süleymanlı və Xocavəndin Sor kəndləri də düşmən işğalından azad olunub.
2021-ci ilin martın 16-da Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyev Hadrut qəsəbəsində dövlət bayrağını qaldırıb və çıxış edib.

5 years since the liberation of Hadrut
As a result of the counter-offensive operations carried out by the Azerbaijani Army starting from September 27, 2020, Hadrut settlement was liberated from enemy occupation on October 9.
During the battles, the Azerbaijani Army advanced on the southern front in early October, heading towards Hadrut – a direction the enemy did not expect. The liberation of Hadrut was largely one of the operations that decided the fate of the war. While the enemy expected Azerbaijani servicemen to advance towards Shusha from another direction, the Azerbaijani Army liberated Hadrut and then proceeded towards Shusha. Therefore, the battles for Hadrut played a very significant role in the liberation of Shusha.
Thus, heavy battles began on October 7, and on October 9, the Azerbaijani Army took control of strategically important villages and heights located near the settlement. On the same day, along with Hadrut settlement, the villages of Çaylı in Tartar, Yuxarı Güzlək, Gorazıllı in Fuzuli, Qışlaq, Qaracallı, Əfəndilər, Süleymanlı in Jabrayil, and Sor in Khojavand were also liberated from enemy occupation.
On March 16, 2021, the Victorious Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, President Ilham Aliyev, raised the state flag and delivered a speech in Hadrut settlement.