Bu gün Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsinin işğaldan azad olunduğu gündür.
2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayaraq Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi əks-hücum əməliyyatları nəticəsində Hadrut qəsəbəsi oktyabrın 9-da düşmən tapdağından azad edilib.
Döyüşlər zamanı Azərbaycan Ordusu oktyabrın əvvəllərində cənub cəbhəsində irəliləyərək düşmənin gözləmədiyi istiqamətə - Hadruta yönəlib. Hadrutun azad edilməsi böyük ölçüdə müharibənin taleyini həll edən əməliyyatlardan biri olub. Düşmənin Azərbaycan hərbçilərini Şuşaya başqa istiqamətdən gedəcəyini gözlədiyi halda Azərbaycan Ordusu məhz Hadrutu azad edib, sonradan Şuşaya doğru istiqamət alıb. Ona görə də Şuşanın azad olunmasında Hadrut döyüşlərinin çox böyük rolu olub.
Beləliklə, oktyabrın 7-dən etibarən ağır döyüşlər başlayıb və ayın 9-da Azərbaycan Ordusu qəsəbə yaxınlığında yerləşən strateji əhəmiyyətli kəndləri və yüksəklikləri nəzarət altına alıb. Həmin gün Hadrut qəsəbəsi ilə yanaşı, Tərtərin Çaylı, Füzulinin Yuxarı Güzlək, Gorazıllı, Cəbrayılın Qışlaq, Qaracallı, Əfəndilər, Süleymanlı və Xocavəndin Sor kəndləri də düşmən işğalından azad olunub.
2021-ci ilin martın 16-da Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı, Prezident İlham Əliyev Hadrut qəsəbəsində dövlət bayrağını qaldırıb və çıxış edib.

Сегодня день освобождения поселка Гадрут Ходжавендского района от оккупации.
В результате контрнаступательных операций, проведенных Азербайджанской Армией, начиная с 27 сентября 2020 года, поселок Гадрут был освобожден от вражеской оккупации 9 октября.
В ходе боев Азербайджанская Армия в начале октября продвинулась на южном фронте, направившись в неожиданном для противника направлении – к Гадруту. Освобождение Гадрута стало одной из операций, во многом решивших судьбу войны. В то время как противник ожидал, что азербайджанские военнослужащие пойдут на Шушу с другого направления, Азербайджанская Армия освободила именно Гадрут, а затем направилась к Шуше. Поэтому бои за Гадрут сыграли очень большую роль в освобождении Шуши.
Таким образом, с 7 октября начались ожесточенные бои, и 9 числа Азербайджанская Армия взяла под контроль стратегически важные села и высоты, расположенные вблизи поселка. В тот же день, наряду с поселком Гадрут, от вражеской оккупации были освобождены села Чайлы Тертерского района, Юхары Гюзлек, Горазыллы Физулинского района, Гышлаг, Гараджаллы, Эфендиляр, Сулейманлы Джебраильского района и Сор Ходжавендского района.
16 марта 2021 года Победоносный Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами, Президент Ильхам Алиев поднял государственный флаг в поселке Гадрут и выступил с речью.