Gülüş terapiyası narahatlığı azaldır, həyat məmnuniyyətini artırır – ARAŞDIRMA
Jaen Universitetinin tədqiqatçıları tərəfindən aparılan araşdırmaya əsasən, gülüş terapiyası böyüklərdə narahatlıq səviyyəsini əhəmiyyətli dərəcədə azaldır və həyat məmnuniyyətini artırır.
AZƏRTAC “MedicalXpress” portalına istinadla xəbər verir ki, araşdırma barədə məlumat “Journal of Happiness Studies” jurnalında dərc olunub. Bildirilib ki, araşdırma 1991-2024-cü illərdə həyata keçirilmiş 33 randomizə edilmiş klinik sınağın nəticələrini birləşdirib. Ümumilikdə 2 min 159 yetkin (təxminən 74 faizi qadın) iştirakçını əhatə edən bu sınaqlar səhiyyə və sosial mühitlərdə aparılıb. Araşdırmanın nəticələrinə görə, gülüş terapiyası narahatlığın idarəedilməsinə və həyat məmnuniyyətinin artmasına böyük təsir göstərib. Xüsusilə gülüş yoqası tətbiqlərində bu göstəricilər daha yüksək olub. Nəticələr, həmçinin göstərib ki, onlayn gülüş terapiyası minimal təsir göstərir, bu isə sosial qarşılıqlı əlaqənin əhəmiyyətini vurğulayır.
Tədqiqatçılar hesab edirlər ki, gülüş terapiyası psixoloji rifahın artırılmasında təsirli vasitədir.

According to research conducted by researchers at the University of Jaen, laughter therapy significantly reduces anxiety levels in adults and increases life satisfaction.
AZERTAC reports, citing the “MedicalXpress” portal, that information about the research was published in the “Journal of Happiness Studies”. It was stated that the research combined the results of 33 randomized clinical trials conducted between 1991 and 2024. These trials, involving a total of 2,159 adult participants (approximately 74 percent women), were conducted in healthcare and social settings. According to the research results, laughter therapy had a significant impact on managing anxiety and increasing life satisfaction. These indicators were particularly higher in laughter yoga applications. The results also showed that online laughter therapy had a minimal effect, which emphasizes the importance of social interaction.
Researchers believe that laughter therapy is an effective tool for enhancing psychological well-being.