Gülüş terapiyası narahatlığı azaldır, həyat məmnuniyyətini artırır – ARAŞDIRMA
Jaen Universitetinin tədqiqatçıları tərəfindən aparılan araşdırmaya əsasən, gülüş terapiyası böyüklərdə narahatlıq səviyyəsini əhəmiyyətli dərəcədə azaldır və həyat məmnuniyyətini artırır.
AZƏRTAC “MedicalXpress” portalına istinadla xəbər verir ki, araşdırma barədə məlumat “Journal of Happiness Studies” jurnalında dərc olunub. Bildirilib ki, araşdırma 1991-2024-cü illərdə həyata keçirilmiş 33 randomizə edilmiş klinik sınağın nəticələrini birləşdirib. Ümumilikdə 2 min 159 yetkin (təxminən 74 faizi qadın) iştirakçını əhatə edən bu sınaqlar səhiyyə və sosial mühitlərdə aparılıb. Araşdırmanın nəticələrinə görə, gülüş terapiyası narahatlığın idarəedilməsinə və həyat məmnuniyyətinin artmasına böyük təsir göstərib. Xüsusilə gülüş yoqası tətbiqlərində bu göstəricilər daha yüksək olub. Nəticələr, həmçinin göstərib ki, onlayn gülüş terapiyası minimal təsir göstərir, bu isə sosial qarşılıqlı əlaqənin əhəmiyyətini vurğulayır.
Tədqiqatçılar hesab edirlər ki, gülüş terapiyası psixoloji rifahın artırılmasında təsirli vasitədir.

Согласно исследованию, проведенному учеными Университета Хаэна, смехотерапия значительно снижает уровень тревожности у взрослых и повышает удовлетворенность жизнью.
АЗЕРТАДЖ со ссылкой на портал “MedicalXpress” сообщает, что информация об исследовании была опубликована в журнале “Journal of Happiness Studies”. Отмечается, что исследование объединило результаты 33 рандомизированных клинических испытаний, проведенных в период с 1991 по 2024 год. Эти испытания, охватывающие в общей сложности 2159 взрослых участников (около 74 процентов из которых женщины), проводились в медицинских и социальных учреждениях. Согласно результатам исследования, смехотерапия оказала значительное влияние на управление тревожностью и повышение удовлетворенности жизнью. В частности, эти показатели были выше в приложениях смехойоги. Результаты также показали, что онлайн-смехотерапия оказывает минимальное воздействие, что подчеркивает важность социального взаимодействия.
Исследователи считают, что смехотерапия является эффективным средством для улучшения психологического благополучия.