"Google Cloud" və "Intel" süni intellekt infrastrukturu sahəsində çoxillik əməkdaşlıqlarını genişləndirdiklərini açıqlayıblar.
Bu barədə “TechCrunch” platforması məlumat yayıb. Yeni razılaşmaya əsasən, "Google" Cloud Intel-in ən son nəsil prosessorlarından istifadə etməyə davam edəcək və tərəflər birgə çip inkişafını daha da dərinləşdirəcək.
Şirkətin məlumatına görə, "Google Cloud" artıq uzun illərdir Intel-in "Xeon" prosessorlarından istifadə edir və bu əməkdaşlıq çərçivəsində "Intel Xeon" 6 daxil olmaqla yeni nəsil çiplər süni intellekt, bulud və inference (modelin işlədilməsi) proseslərində tətbiq olunacaq. Bununla yanaşı, tərəflər məlumat mərkəzlərində iş yükünü daha effektiv idarə etmək üçün istifadə olunan xüsusi infrastruktur prosessorlarının (IPU) birgə inkişafını genişləndirəcək. Bu çiplər CPU-ların üzərindəki yükü azaltmaqla performansı və enerji səmərəliliyini artırır. 2021-ci ildən başlayan bu əməkdaşlıq xüsusilə xüsusi ASIC əsaslı IPU-ların yaradılmasına fokuslanacaq.
Intel-in baş icraçı direktoru Lip-Bu Tan bildirib ki, süni intellekt infrastrukturu təkcə GPU-lardan ibarət deyil: “AI sistemlərinin miqyaslanması balanslı yanaşma tələb edir. CPU və IPU-lar bu prosesdə əsas rol oynayır.” Son dövrlərdə sənayedə CPU-lara tələbatın artması da bu əməkdaşlığın önəmini artırır. GPU-lar əsasən AI modellərinin təlimində istifadə olunsa da, CPU-lar modellərin işlədilməsi və ümumi sistem infrastrukturu üçün kritik əhəmiyyət daşıyır. Bu səbəbdən texnologiya şirkətləri CPU sahəsinə daha çox diqqət ayırmağa başlayıb. (Modern)

"Google" и "Intel" расширяют сотрудничество
"Google Cloud" и "Intel" объявили о расширении многолетнего сотрудничества в области инфраструктуры искусственного интеллекта.
Об этом сообщила платформа "TechCrunch". Согласно новому соглашению, "Google Cloud" продолжит использовать процессоры Intel последнего поколения, и стороны будут углублять совместную разработку чипов.
По данным компании, "Google Cloud" уже много лет использует процессоры Intel "Xeon", и в рамках этого сотрудничества чипы нового поколения, включая "Intel Xeon" 6, будут применяться в процессах искусственного интеллекта, облачных вычислений и инференса (выполнения моделей). Кроме того, стороны расширят совместную разработку специализированных инфраструктурных процессоров (IPU), используемых для более эффективного управления рабочими нагрузками в центрах обработки данных. Эти чипы повышают производительность и энергоэффективность, снижая нагрузку на CPU. Это сотрудничество, начавшееся в 2021 году, будет особенно сфокусировано на создании специализированных IPU на базе ASIC.
Генеральный директор Intel Лип-Бу Тан заявил, что инфраструктура искусственного интеллекта состоит не только из GPU: "Масштабирование систем ИИ требует сбалансированного подхода. CPU и IPU играют ключевую роль в этом процессе." Рост спроса на CPU в отрасли в последнее время также увеличивает значимость этого сотрудничества. Хотя GPU в основном используются для обучения моделей ИИ, CPU имеют критическое значение для выполнения моделей и общей системной инфраструктуры. По этой причине технологические компании начали уделять больше внимания области CPU. (Modern)