Google-un süni intellekt infrastrukturu üzrə rəhbərliyi şirkətin artan tələbi qarşılamaq üçün xidmət gücünü hər altı ayda iki dəfə artırmalı olduğunu bildirib. Bu, 4–5 il ərzində ümumilikdə min dəfə daha böyük imkan əldə etmək deməkdir və şirkətin daxilində strateji prioritet kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, Google Cloud vitse-prezidenti Amin Vahdat noyabrın 6-da keçirilən ümumşirkət toplantısında “AI compute demand” adlı təqdimatda rəqabətin ən kritik və eyni zamanda ən bahalı istiqamətinin məhz infrastruktur olduğunu vurğulayıb. O, bu yanaşmanın Alphabet-in bu il üçün kapital xərclərini 91–93 milyard dollaradək yüksəltməsi ilə üst-üstə düşdüyünü qeyd edib.
Toplantıda CEO Sundar Piçai hesablama gücü çatışmazlığının məhsul təqdimatlarını ləngitdiyini, o cümlədən Veo video generasiya xidmətinin daha geniş istifadəçi auditoriyasına açıla bilməməsinin əsas səbəbinin məhz bu məhdudiyyətlər olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, bulud biznesində 15 milyard dollarlıq gəlir və 34 faiz artım əldə edilsə də, əlavə hesablama resursları olduqda nəticələr daha yüksək ola bilərdi.
Sektor üzrə nəhənglərin — Microsoft, Amazon, Meta və Google-un — təkcə 2024-cü il üçün ümumilikdə 380 milyard dollardan artıq infrastruktur xərcləməsi isə bazarda görünməmiş miqyasda kapital yönləndirilməsi kimi dəyərləndirilir. Mütəxəssislər bu dinamikanın getdikcə güclənən rəqabət fonunda texnologiya sektorunda strateji risklər və davamlılıq məsələlərini daha da önə çıxardığını bildirirlər.

Google's AI infrastructure leadership stated that the company needs to double its service capacity every six months to meet growing demand. This means achieving a thousand times greater capacity overall within 4-5 years and is considered a strategic priority within the company.
The editorial office reports that Google Cloud Vice President Amin Vahdat, at a company-wide meeting held on November 6, emphasized in a presentation titled “AI compute demand” that infrastructure is precisely the most critical and, at the same time, the most expensive aspect of competition. He noted that this approach aligns with Alphabet's capital expenditures for this year rising to $91–93 billion.
At the meeting, CEO Sundar Pichai stated that the shortage of computing power was delaying product launches, including that these limitations were the main reason why the Veo video generation service could not be opened to a wider user audience. According to him, although the cloud business achieved $15 billion in revenue and a 34 percent growth, the results could have been higher with additional computing resources.
The sector giants — Microsoft, Amazon, Meta, and Google — spending a total of over $380 billion on infrastructure for 2024 alone is considered an unprecedented scale of capital allocation in the market. Experts state that this dynamic, against the backdrop of increasingly intense competition, further highlights strategic risks and sustainability issues in the technology sector.