Google-un süni intellekt infrastrukturu üzrə rəhbərliyi şirkətin artan tələbi qarşılamaq üçün xidmət gücünü hər altı ayda iki dəfə artırmalı olduğunu bildirib. Bu, 4–5 il ərzində ümumilikdə min dəfə daha böyük imkan əldə etmək deməkdir və şirkətin daxilində strateji prioritet kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, Google Cloud vitse-prezidenti Amin Vahdat noyabrın 6-da keçirilən ümumşirkət toplantısında “AI compute demand” adlı təqdimatda rəqabətin ən kritik və eyni zamanda ən bahalı istiqamətinin məhz infrastruktur olduğunu vurğulayıb. O, bu yanaşmanın Alphabet-in bu il üçün kapital xərclərini 91–93 milyard dollaradək yüksəltməsi ilə üst-üstə düşdüyünü qeyd edib.
Toplantıda CEO Sundar Piçai hesablama gücü çatışmazlığının məhsul təqdimatlarını ləngitdiyini, o cümlədən Veo video generasiya xidmətinin daha geniş istifadəçi auditoriyasına açıla bilməməsinin əsas səbəbinin məhz bu məhdudiyyətlər olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, bulud biznesində 15 milyard dollarlıq gəlir və 34 faiz artım əldə edilsə də, əlavə hesablama resursları olduqda nəticələr daha yüksək ola bilərdi.
Sektor üzrə nəhənglərin — Microsoft, Amazon, Meta və Google-un — təkcə 2024-cü il üçün ümumilikdə 380 milyard dollardan artıq infrastruktur xərcləməsi isə bazarda görünməmiş miqyasda kapital yönləndirilməsi kimi dəyərləndirilir. Mütəxəssislər bu dinamikanın getdikcə güclənən rəqabət fonunda texnologiya sektorunda strateji risklər və davamlılıq məsələlərini daha da önə çıxardığını bildirirlər.

Google расширяет дополнительную инфраструктуру для быстрорастущего спроса на искусственный интеллект
Руководство Google по инфраструктуре искусственного интеллекта заявило, что компании необходимо удваивать мощность своих сервисов каждые шесть месяцев, чтобы удовлетворить растущий спрос. Это означает достижение в общей сложности в тысячу раз больших возможностей за 4–5 лет и расценивается как стратегический приоритет внутри компании.
Редакция сообщает, что вице-президент Google Cloud Амин Вахдат на общекорпоративном совещании 6 ноября в презентации под названием «AI compute demand» (Потребность в вычислительных мощностях ИИ) подчеркнул, что инфраструктура является самым критическим и одновременно самым дорогим направлением конкуренции. Он отметил, что этот подход совпадает с увеличением капитальных затрат Alphabet на этот год до 91–93 миллиардов долларов.
На совещании генеральный директор Сундар Пичаи заявил, что нехватка вычислительных мощностей замедляет запуск продуктов, и именно эти ограничения являются основной причиной того, что сервис генерации видео Veo не может быть открыт для более широкой пользовательской аудитории. По его словам, хотя в облачном бизнесе был достигнут доход в 15 миллиардов долларов и рост на 34 процента, результаты могли бы быть выше при наличии дополнительных вычислительных ресурсов.
Расходы гигантов сектора — Microsoft, Amazon, Meta и Google — на инфраструктуру, превышающие 380 миллиардов долларов только за 2024 год, оцениваются как беспрецедентное по масштабу направление капитала на рынке. Эксперты заявляют, что эта динамика на фоне усиливающейся конкуренции еще больше выдвигает на первый план стратегические риски и вопросы устойчивости в технологическом секторе.