Google, süni intellekt (Sİ) imkanlarını Google Earth platformunda genişləndirir. Bu yeniliklər, istifadəçilərə ətraf mühitlə bağlı məlumatları daha asan əldə etməyə və analiz etməyə imkan verir. Bu addım, Google-un Sİ texnologiyalarını coğrafi məlumatlarla inteqrasiya etmək səylərinin bir hissəsidir.
Redaksiya məlumat verir ki, Google Earth, iyul ayında təqdim edilən Google Earth Sİ modelləri ilə söhbət etməyi asanlaşdırır. Bu, istifadəçilərə, gələn fırtınaya qarşı həssas infrastrukturun müəyyən edilməsi və ya quraqlıq zamanı toz fırtınaları riski altında olan icmaların aşkarlanması kimi məsələlərdə kömək edəcək. Google Earth, istifadəçilərin sorğularına cavab verərkən, hava proqnozları, peyk görüntüləri və əhali xəritələri kimi müxtəlif Earth Sİ modellərini birləşdirmək üçün Gemini-dən istifadə edir.
Bu, Google-un etibarlı sınaq proqramında iştirak edənlər üçün mövcud olan geospatial düşüncə çərçivəsinin genişləndirilməsidir. Sınaqçılar, öz məlumatlarını Google-un Earth Sİ modelləri ilə görüntü, əhali və ətraf mühit üzrə birləşdirə bilərlər. Google, keçən il pilot layihəsinə başladığı inteqrasiya olunmuş söhbətin, istifadəçilərə peyk görüntülərində obyektləri və naxışları tapmağa kömək etdiyini bildirir. Məsələn, şirkət, istifadəçilərin Google Earth-dən "yosun çiçəklərini tapmasını" istəyərək içməli su təchizatını izləyə biləcəyini qeyd edir. ABŞ-dakı Google AI Pro və Ultra istifadəçiləri, Google Earth-də bu Gemini söhbət xüsusiyyətinə daha yüksək, lakin hələ dəqiq olmayan limitlərlə daxil ola biləcəklər. Gələn həftələrdə Google, Gemini imkanları olan Earth Sİ modellərinə Google Earth-ün peşəkar və ya peşəkar inkişaf etmiş planları olan ABŞ istifadəçiləri üçün girişi açacaq.

Google расширяет возможности искусственного интеллекта (ИИ) на платформе Google Earth. Эти нововведения позволяют пользователям легче получать и анализировать информацию об окружающей среде. Этот шаг является частью усилий Google по интеграции технологий ИИ с географическими данными.
Редакция сообщает, что Google Earth упрощает взаимодействие с моделями ИИ Google Earth, представленными в июле. Это поможет пользователям в таких вопросах, как определение уязвимой инфраструктуры перед надвигающимся штормом или выявление сообществ, находящихся под угрозой пыльных бурь во время засухи. Google Earth использует Gemini для объединения различных моделей ИИ Earth, таких как прогнозы погоды, спутниковые снимки и карты населения, при ответе на запросы пользователей.
Это расширение существующей геопространственной аналитической платформы для участников программы доверенного тестирования Google. Тестировщики могут объединять свои данные с моделями ИИ Google Earth по изображениям, населению и окружающей среде. Google заявляет, что интегрированный чат, пилотный проект которого был запущен в прошлом году, помогает пользователям находить объекты и закономерности на спутниковых снимках. Например, компания отмечает, что пользователи могут отслеживать запасы питьевой воды, запрашивая у Google Earth "найти цветение водорослей". Пользователи Google AI Pro и Ultra в США смогут получить доступ к этой функции чата Gemini в Google Earth с более высокими, но пока неточными лимитами. В ближайшие недели Google откроет доступ к моделям ИИ Earth с возможностями Gemini для пользователей в США, имеющих профессиональные или профессионально-расширенные планы Google Earth.