Milli Məclis ixtisaslaşmış hərbi qulluqçuların bilik və bacarıqlarından ölkənin müdafiəsində daha səmərəli və uzunmüddətli istifadəsi, gizirlərin və miçmanların həqiqi hərbi xidmətkeçməsi qaydalarının və bir sıra normaların təkmilləşdirilməsi haqqında çoxsaylı dəyişiklikləri son oxunuşda təsdiqləyib.
Redaksiya xəbər verir ki, bununla bağlı "Hərbi xidmətkeçmə haqqında" Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə" və "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında"qanunlarda dəyişiklik layihəsi parlamentin bugünkü plenar iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Qeyd edilib ki, "Hərbi xidmətkeçmə haqqında Əsasnamə"nin və "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" qanunun müvafiq olaraq, qüvvədə olan 12-ci maddəsinin "q" bəndinə və 38.1.4-cü maddəsinin tələblərinə əsasən, bütün gizir və miçmanlar üçün dinc dövrdə həqiqi hərbi xidmətdə olmanın müddəti 5 il müəyyən edilib. Hərbi qulluqçu hazırlayan xüsusi təyinatlı orta ixtisas təhsili müəssisələrində, habelə xarici ölkələrin analoji orta ixtisas təhsili müəssisələrində təhsil almış hərbi qulluqçuların ixtisaslaşmış peşəkar kadr olduğunu nəzərə alaraq onların bilik və bacarıqlarından ölkənin müdafiəsində daha uzunmüddətli istifadə olunması məqsədilə layihədə hərbi qulluqçu hazırlayan xüsusi təyinatlı orta ixtisas təhsili müəssisələrini, habelə xarici ölkələrin analoji orta ixtisas təhsili müəssisələrini bitirmiş gizir və miçmanların dinc dövrdə həqiqi hərbi xidmətdə olma müddətinin 10 il müəyyən edilməsi təklif edilir.
Adıçəkilən qanunların müvafiq olaraq qüvvədə olan 26-cı maddəsinin "v" bəndində və 36.1.3-cü maddəsində gizirlərin və miçmanların həqiqi hərbi xidmətinə qəbul olunması mümkün olan şəxslərin siyahısında 40 yaşınadək hərbi vəzifəlilər də (zabitlərdən başqa) nəzərdə tutulub. Layihədə "40 yaşınadək hərbi vəzifəlilər" ifadəsinin konkretləşdirilərək "hərbi xidmətdə olmağın son yaş həddinə çatmamış ehtiyatda olan gizirlər və miçmanlar, 40 yaşınadək ehtiyatda olan əsgərlər, matroslar, çavuşlar" ifadəsi ilə əvəz edilməsi təklif edilir.
2023-cü il 22 dekabr tarixli 1074-VIQD nömrəli Qanunla"Hərbi xidmətkeçmə haqqında Əsasnamə"nin və "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" qanunun müvafiq olaraq 156-cı və 41-ci maddələrinə "Qeyd" hissəsi əlavə edilib. "Qeyd" hissəsinə əsasən, zabitlərin həqiqi hərbi xidmət dövründə Azərbaycanın və xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrində magistratura (rezidentura), doktorantura (adyunktura) səviyyələri üzrə əyani təhsilalma müddəti, eləcə də ixtisasartırma, kadrların yenidən hazırlanması, stajkeçmə və kadrların təkmilləşdirilməsi üzrə əlavə təhsil müddəti bir ildən çox olduqda öz arzusu ilə ehtiyata buraxılma üçün nəzərdə tutulmuş 10 il müddətinə daxil edilmir.
Vurğulanıb ki, Silahlı Qüvvələr üçün təhsil müəssisələrində hazırlanmış zabitlərin əldə etdikləri peşəsi və bilikləri ilə Silahlı Qüvvələrə daha səmərəli töhfə verməsinin və təcrübələrinin gənc zabitlərlə bölüşməsinin təmin edilməsinə şərait yaratmaq, həmçinin ölkənin müdafiəsində zabitlərin uzunmüddətli xidmətini təmin etməklə peşəkar kadr potensialını möhkəmləndirmək məqsədilə zabitlərin həqiqi hərbi xidmət dövründə əyani bakalavriat (əsas (baza ali tibb) təhsili) təhsili müddətinin də öz arzusu ilə ehtiyata buraxılma üçün nəzərdə tutulmuş 10 il müddətinə daxil edilməməsi təklif edilir.
Bundan başqa, "Hərbi xidmətkeçmə haqqında Əsasnamə"nin qüvvədə olan 150-ci maddəsinə əsasən, hərbi qulluqçular rəsmiləşdirilmiş icazə əsasında ali mülki və orta ixtisas təhsili müəssisələrində hərbi ixtisasına yaxın olan və ya icra etdiyi işin xarakterinə uyğun olan xüsusi biliklərin artırılmasına imkan verən ixtisaslar üzrə, habelə mülki ali təhsil müəssisələrinin, nazirlik və komitələrin nəzdindəki kurslarda (xüsusi fakültələrdə) oxuya bilərlər. Təcrübədə bəzi hallarda hərbi qulluqçuların ali mülki və orta ixtisas təhsil müəssisələrində təhsil alması ilə yanaşı eyni vaxtda öz hərbi xidmət vəzifələrini yerinə yetirməsi mümkünsüz olur. Qeyd olunan halın qarşısını almaq məqsədilə "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 38.2-ci maddəsində nəzərdə tutulan hərbi qulluqçularının sərəncamda olma müddətlərinə yeni müddətin -"Hərbi xidmətkeçmə haqqında Əsasnamə"nin 150-ci maddəsinə uyğun olaraq əyani təhsil almaqla əlaqədar (vəzifədə saxlanılması mümkün olmadığı hallarda) hərbi qulluqçunun təhsil müddətində sərəncamda olmasının əlavə edilməsi təklif edilir.
Eyni zamanda adıçəkilən qanunların müvafiq olaraq qüvvədə olan 172-ci və 44.1-сi maddələrində əksini tapan cədvəllərdə əsgərlər, matroslar, çavuşlar, gizirlər və miçmanlar üçün ehtiyatda olmağın son yaş hədləri eyni sətirdə müəyyən edilib. Həmin maddələrdə əks olunan cədvəllərə dəyişiklik edilərək gizir və miçmanlar üçün ehtiyatda olmağın yaş hədlərinin ayrıca sətirdə müəyyən edilməsi, birinci dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün ehtiyatda olmanın yaş həddinin 35 yaş, ikinci dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün 45 yaş və üçüncü dərəcə ehtiyatda olan gizir və miçmanlar üçün isə 55 yaş olması təklif edilir.
Bildirilib ki, adıçəkilən qanunların müvafiq olaraq, 175-ci və 45.2-ci maddələrində ehtiyatda olan hərbi vəzifəlilərin hərbi təlim toplanışlarına çağırılması müddətləri nəzərdə tutulub.
Təklif edilən dəyişikliyə əsasən, birinci dərəcəli ehtiyatda olanlar hərbi vəzifəlilərin hər dəfə 1 ayadək müddətə on dəfəyədək hərbi təlim toplanışlarına çağırılması nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının ehtiyatına keçirilmiş hərbi vəzifəlilərin hər dəfə 2 ayadək müddətə beş dəfəyədək hərbi təlim toplanışlarına çağırılması təklif edilir.

Предложение об увеличении предельного возраста пребывания в запасе для прапорщиков и мичманов принято в окончательном чтении
Милли Меджлис в окончательном чтении утвердил многочисленные поправки, направленные на более эффективное и долгосрочное использование знаний и навыков военнослужащих, а также на совершенствование правил и ряда норм прохождения действительной военной службы прапорщиками и мичманами.
Редакция сообщает, что в связи с этим на сегодняшнем пленарном заседании парламента был вынесен на обсуждение проект изменений в законы "Об утверждении Положения о прохождении военной службы" и "О воинской обязанности и военной службе".
Отмечалось, что согласно "q" пункту 12-й статьи "Положения о прохождении военной службы" и пункту 38.1.4 статьи закона "О воинской обязанности и военной службе", срок действительной военной службы в мирное время для всех прапорщиков и мичманов установлен в 5 лет. Учитывая, что военнослужащие, прошедшие обучение в средних специальных учебных заведениях особого назначения, готовящих военнослужащих, а также в аналогичных средних специальных учебных заведениях иностранных государств, являются квалифицированными профессиональными кадрами, в целях более долгосрочного использования их знаний и навыков в обороне страны, проектом предлагается установить срок действительной военной службы в мирное время для прапорщиков и мичманов, окончивших средние специальные учебные заведения особого назначения, готовящие военнослужащих, а также аналогичные средние специальные учебные заведения иностранных государств, в 10 лет.
В "v" пункте 26-й статьи "Положения о прохождении военной службы" и статье 36.1.3 закона "О воинской обязанности и военной службе" предусмотрены военнообязанные до 40 лет (кроме офицеров) в списке лиц, которые могут быть приняты на действительную военную службу прапорщиками и мичманами. В проекте предлагается конкретизировать выражение "военнообязанные до 40 лет", заменив его выражением "прапорщики и мичманы в запасе, не достигшие предельного возраста пребывания на военной службе, солдаты, матросы, сержанты в запасе до 40 лет".
Законом № 1074-VIQD от 22 декабря 2023 года в статьи 156 и 41 "Положения о прохождении военной службы" и закона "О воинской обязанности и военной службе" соответственно были добавлены разделы "Примечание". Согласно разделу "Примечание", срок обучения офицеров в магистратуре (ординатуре), докторантуре (адъюнктуре) в высших учебных заведениях Азербайджана и иностранных государств в период действительной военной службы, а также срок дополнительного образования по повышению квалификации, переподготовке кадров, стажировке и совершенствованию кадров, превышающий один год, не включается в 10-летний срок, предусмотренный для увольнения в запас по собственному желанию.
Подчеркивалось, что в целях обеспечения более эффективного вклада офицеров, подготовленных в учебных заведениях для Вооруженных Сил, в Вооруженные Силы своими профессиями и знаниями, а также для обмена опытом с молодыми офицерами, и укрепления профессионального кадрового потенциала путем обеспечения долгосрочной службы офицеров в обороне страны, предлагается срок обучения офицеров в бакалавриате (основное (базовое высшее медицинское) образование) в период действительной военной службы также не включать в 10-летний срок, предусмотренный для увольнения в запас по собственному желанию.
Кроме того, согласно действующей 150-й статье "Положения о прохождении военной службы", военнослужащие с оформленным разрешением могут обучаться в высших гражданских и средних специальных учебных заведениях по специальностям, близким к их военной специальности или соответствующим характеру выполняемой работы, а также на курсах (специальных факультетах) при гражданских высших учебных заведениях, министерствах и комитетах. На практике в некоторых случаях военнослужащим невозможно одновременно выполнять свои служебные обязанности и получать образование в высших гражданских и средних специальных учебных заведениях. В целях предотвращения данного случая, к срокам нахождения в распоряжении военнослужащих, предусмотренным статьей 38.2 Закона Азербайджанской Республики "О воинской обязанности и военной службе", предлагается добавить новый срок – нахождение военнослужащего в распоряжении на период обучения в связи с очным обучением (в случаях, когда невозможно сохранить на должности) в соответствии со статьей 150 "Положения о прохождении военной службы".
Одновременно в таблицах, отраженных в соответствующих действующих статьях 172 и 44.1 указанных законов, предельные возрасты пребывания в запасе для солдат, матросов, сержантов, прапорщиков и мичманов установлены в одной строке. В таблицы, отраженные в указанных статьях, внесены изменения, и предельные возрасты пребывания в запасе для прапорщиков и мичманов предлагается установить в отдельной строке: 35 лет для прапорщиков и мичманов первого разряда запаса, 45 лет для прапорщиков и мичманов второго разряда запаса и 55 лет для прапорщиков и мичманов третьего разряда запаса.
Сообщалось, что в соответствующих статьях 175 и 45.2 указанных законов предусмотрены сроки призыва военнообязанных в запасе на военные сборы.
Согласно предложенному изменению, для военнообязанных первого разряда запаса предусматривается призыв на военные сборы до десяти раз, каждый раз сроком до 1 месяца. Наряду с этим, предлагается призывать военнообязанных, переведенных в запас соответствующего органа исполнительной власти, на военные сборы до пяти раз, каждый раз сроком до 2 месяцев.