Gələn ildən 11-ci sinif şagirdləri buraxılış imtahanında xarici dil fənnindən esse də yazacaq
Dövlət İmtahan Mərkəzi tam orta təhsil səviyyəsində (11 illik) xarici dillər üzrə imtahan modelində dəyişiklik edib və yeni model 2027-ci ildən etibarən tətbiq olunacaq.
Bunu Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) Dövlət dili və xarici dillər üzrə şöbəsinin müdiri Könül Hacıyeva "Tam orta təhsil səviyyəsində xarici dil fənləri üzrə qiymətləndirmə: yeni yanaşmalar və perspektivlər" adlı tədbirdə deyib.
O bildirib ki, yeniliyə əsasən, imtahan 26 tapşırıqdan ibarət olacaq:
"Bu tapşırıqlardan 25-i qapalı tipli, 1-i isə yazı işidir. Dinləyib-anlama bölməsi üzrə 4 qapalı tipli test tapşırığı təqdim ediləcək. Oxu bacarığı 2 hissədən ibarət olmaqla ümumilikdə 8 test tapşırığı ilə yoxlanılacaq. Qrammatika üzrə isə abituriyentlərə 13 test tapşırığı veriləcək. Yazı bacarığı ayrıca 1 tapşırıq vasitəsilə qiymətləndiriləcək".

The State Examination Center has made changes to the foreign language examination model at the full secondary education level (11 years), and the new model will be applied starting from 2027.
Könül Hacıyeva, Head of the State Language and Foreign Languages Department of the State Examination Center (SEC), stated this at an event titled "Assessment of Foreign Language Subjects at the Full Secondary Education Level: New Approaches and Perspectives."
She noted that, according to the innovation, the exam will consist of 26 tasks:
"Of these tasks, 25 are closed-ended, and 1 is a writing task. Four closed-ended test tasks will be presented for the listening comprehension section. Reading comprehension will be assessed with a total of 8 test tasks, consisting of 2 parts. For grammar, applicants will be given 13 test tasks. Writing skills will be assessed separately through 1 task."
From next year, 11th-grade students will also write an essay in the foreign language subject during graduation exams