Gələn ildən 11-ci sinif şagirdləri buraxılış imtahanında xarici dil fənnindən esse də yazacaq
Dövlət İmtahan Mərkəzi tam orta təhsil səviyyəsində (11 illik) xarici dillər üzrə imtahan modelində dəyişiklik edib və yeni model 2027-ci ildən etibarən tətbiq olunacaq.
Bunu Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) Dövlət dili və xarici dillər üzrə şöbəsinin müdiri Könül Hacıyeva "Tam orta təhsil səviyyəsində xarici dil fənləri üzrə qiymətləndirmə: yeni yanaşmalar və perspektivlər" adlı tədbirdə deyib.
O bildirib ki, yeniliyə əsasən, imtahan 26 tapşırıqdan ibarət olacaq:
"Bu tapşırıqlardan 25-i qapalı tipli, 1-i isə yazı işidir. Dinləyib-anlama bölməsi üzrə 4 qapalı tipli test tapşırığı təqdim ediləcək. Oxu bacarığı 2 hissədən ibarət olmaqla ümumilikdə 8 test tapşırığı ilə yoxlanılacaq. Qrammatika üzrə isə abituriyentlərə 13 test tapşırığı veriləcək. Yazı bacarığı ayrıca 1 tapşırıq vasitəsilə qiymətləndiriləcək".

Государственный экзаменационный центр изменил модель экзамена по иностранным языкам на уровне полного среднего образования (11-летнее), и новая модель будет применяться с 2027 года.
Об этом заявила заведующая отделом государственного языка и иностранных языков Государственного экзаменационного центра (ГЭЦ) Кёнюль Гаджиева на мероприятии под названием "Оценивание по иностранным языкам на уровне полного среднего образования: новые подходы и перспективы".
Она сообщила, что согласно нововведению, экзамен будет состоять из 26 заданий:
"Из этих заданий 25 будут закрытого типа, а 1 – письменная работа. По разделу аудирования будет представлено 4 тестовых задания закрытого типа. Навыки чтения будут проверяться в общей сложности 8 тестовыми заданиями, состоящими из 2 частей. По грамматике абитуриентам будет предложено 13 тестовых заданий. Навыки письма будут оцениваться с помощью отдельного 1 задания".
Со следующего года учащиеся 11-х классов будут также писать эссе по иностранному языку на выпускном экзамене