Fransada yayın sonuna doğru illik inflyasiya sürətləndi və bu, İspaniya və Belçikada müşahidə olunan oxşar tendensiyalara əlavə olundu. Bu artım, Avropa İttifaqı (Aİ) daxilində iqtisadi vəziyyətin mürəkkəbliyini göstərir və siyasətçiləri və iqtisadçıları narahat edir.
Redaksiya xəbər verir ki, Fransa Statistika və İqtisadi Araşdırmalar İnstitutunun (INSEE) məlumatlarına görə, sentyabr ayında istehlak qiymətləri indeksi (İPİ) avqust ayına nisbətən 0,5% artaraq, illik inflyasiya səviyyəsini 4,9%-ə çatdırıb. Bu göstərici, avqust ayında qeydə alınmış 4,8%-lik artımla müqayisədə yüksəlişdir. Enerji qiymətlərinin sabit qalmasına baxmayaraq, xidmətlər və qida məhsulları üzrə qiymətlərin artması ümumi inflyasiya səviyyəsinə təsir edib.
İspaniyada da oxşar tendensiyalar müşahidə olunur. İspaniya Milli Statistika İnstitutunun (INE) məlumatlarına görə, sentyabr ayında illik inflyasiya 3,2% təşkil edib ki, bu da avqust ayındakı 2,6%-lik göstəricidən yüksəkdir. Belçikada isə inflyasiya 4,7% səviyyəsində qeydə alınıb. Bu artımlar, Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) inflyasiyanı 2% səviyyəsində saxlamaq məqsədi ilə faiz dərəcələrini artırması fonunda baş verir. İqtisadçılar, bu tendensiyanın Aİ-nin iqtisadi artımına mənfi təsir göstərə biləcəyini və siyasətçilərin əlavə tədbirlər görməsini tələb edə biləcəyini qeyd edirlər.

К концу лета годовая инфляция во Франции ускорилась, что добавилось к аналогичным тенденциям, наблюдаемым в Испании и Бельгии. Этот рост указывает на сложность экономической ситуации в Европейском союзе (ЕС) и вызывает беспокойство у политиков и экономистов.
Редакция сообщает, что, по данным Национального института статистики и экономических исследований Франции (INSEE), в сентябре индекс потребительских цен (ИПЦ) вырос на 0,5% по сравнению с августом, достигнув годового уровня инфляции в 4,9%. Этот показатель выше роста, зафиксированного в августе на уровне 4,8%. Несмотря на стабильные цены на энергоносители, рост цен на услуги и продукты питания повлиял на общий уровень инфляции.
Аналогичные тенденции наблюдаются и в Испании. По данным Национального института статистики Испании (INE), в сентябре годовая инфляция составила 3,2%, что выше показателя в 2,6%, зафиксированного в августе. В Бельгии инфляция была зарегистрирована на уровне 4,7%. Эти повышения происходят на фоне увеличения процентных ставок Европейским центральным банком (ЕЦБ) с целью удержания инфляции на уровне 2%. Экономисты отмечают, что эта тенденция может негативно сказаться на экономическом росте ЕС и потребовать от политиков принятия дополнительных мер.