Fransada istefa verən Baş nazir Sebastyan Lekornu yeni hökumətin formalaşdırılması üçün mümkün həll variantlarını müzakirə etmək məqsədilə Prezident Emmanuel Makronla görüşəcək.
Redaksiya xəbər verir ki, Sebastyan Lekornu hökuməti qurduqdan cəmi bir gün sonra istefa verib. Hazırda parlamentdə heç bir siyasi blok çoxluq əldə edə bilmir və ölkə son bir il ərzində artıq üçüncü baş naziri itirib.
Lekornu çıxışında bildirib ki, “Fransanın imici artıq xarici paytaxtlarda da sual altına alınır.” Siyasi böhran büdcə müzakirələrinə və Yeni Kaledoniyanın statusu ilə bağlı işlərə də ciddi təsir göstərir.

In France, the resigned Prime Minister Sébastien Lecornu will meet with President Emmanuel Macron to discuss possible solutions for the formation of a new government.
The editorial office reports that Sébastien Lecornu resigned just one day after forming the government. Currently, no political bloc can achieve a majority in parliament, and the country has already lost its third prime minister within the last year.
Lecornu stated in his speech that “France's image is now being questioned even in foreign capitals.” The political crisis is also seriously affecting budget discussions and work related to the status of New Caledonia.