Fransa və Yunanıstan müdafiə sahəsində əməkdaşlığı gücləndirir
Fransa və Yunanıstan arasında müdafiə sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır. Bu çərçivədə, Fransa Müdafiə naziri Katrin Votrenin rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti Yunanıstandakı Salamis Gəmiqayırma Zavodunu ziyarət edib. Ziyarət, hər iki ölkənin müdafiə qabiliyyətinin artırılmasına yönəlmiş strateji əməkdaşlığın bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya Defenceturk-ə istinadən məlumat verir ki, Fransa Müdafiə naziri Katrin Votren və onu müşayiət edən nümayəndə heyəti Yunanıstanda yerləşən Salamis Gəmiqayırma Zavodunu ziyarət edib. Ziyarət zamanı Fransa tərəfini Yunanıstandakı Fransa səfiri Lorans Auer, Naval Group şirkətinin baş direktoru Pyer-Erik Pommelet və digər yüksək vəzifəli şəxslər müşayiət ediblər. Heyət, zavodun infrastrukturunu və 2023-cü ildən bəri Yunanıstan və Fransa Hərbi Dəniz Qüvvələri üçün həyata keçirilən layihələri nəzərdən keçirib.
Ziyarət, hər iki ölkənin hərbi-sənaye kompleksləri arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə xidmət edir. Bu əməkdaşlıq, gəmiqayırma sahəsində təcrübə mübadiləsi, yeni texnologiyaların tətbiqi və birgə layihələrin həyata keçirilməsi kimi müxtəlif sahələri əhatə edir. Fransa və Yunanıstanın müdafiə sahəsindəki əməkdaşlığı, hər iki ölkənin təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə və regional sabitliyə töhfə verir. Ziyarət, həmçinin, Fransa və Yunanıstan arasında müdafiə əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsi və gələcək layihələrin müzakirəsi üçün bir platforma rolunu oynayıb.

Significant steps are being taken towards strengthening cooperation in the defense sector between France and Greece. Within this framework, a delegation led by French Defense Minister Catherine Vautrin visited the Salamis Shipyard in Greece. The visit is assessed as part of a strategic partnership aimed at increasing the defense capabilities of both countries.
Redaksiya, citing Defenceturk, reports that French Defense Minister Catherine Vautrin and her accompanying delegation visited the Salamis Shipyard located in Greece. During the visit, the French side was accompanied by the French Ambassador to Greece, Laurence Auer, the CEO of Naval Group, Pierre-Eric Pommellet, and other high-ranking officials. The delegation reviewed the shipyard's infrastructure and projects implemented for the Greek and French Navies since 2023.
The visit serves to further deepen cooperation between the military-industrial complexes of both countries. This cooperation encompasses various areas such as the exchange of experience in shipbuilding, the application of new technologies, and the implementation of joint projects. The defense cooperation between France and Greece contributes to strengthening the security of both countries and to regional stability. The visit also served as a platform for discussing the development of defense cooperation and future projects between France and Greece.