Finlandiya ilk F-35A döyüş təyyarəsinin sınaq uçuşunu etdi
Finlandiya Hərbi Hava Qüvvələri, ölkənin gələcək müdafiə qabiliyyətini gücləndirəcək mühüm bir addım ataraq, ilk F-35A döyüş təyyarəsinin sınaq uçuşunu uğurla başa çatdırdı. Bu hadisə, Finlandiyanın hərbi potensialının artırılması istiqamətində atılan mühüm addımlardan biri kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, Finlandiya Hərbi Hava Qüvvələri, ilk F-35A döyüş təyyarəsinin Lockheed Martin şirkətinin Teksas ştatının Fort Worth şəhərindəki obyektində ilk uçuşunu tamamladığını açıqlayıb. Bu uçuş, 8 dekabr 2025-ci il tarixində JF-501 quyruq nömrəli təyyarə ilə həyata keçirilib. Lockheed Martin-in sınaq pilotu tərəfindən idarə olunan təyyarə, Helsinki-nin HX döyüş təyyarəsi proqramı çərçivəsində əhəmiyyətli bir mərhələni təmsil edir.
Bu hadisə, Finlandiyanın müdafiə qabiliyyətinin artırılmasına yönəlmiş uzunmüddətli səylərin nəticəsidir. F-35A təyyarələrinin alınması, Finlandiyanın hava məkanının müdafiəsini gücləndirməklə yanaşı, ölkənin NATO ilə əməkdaşlığını da dərinləşdirəcək. Bu təyyarələr, müasir texnologiyalarla təchiz olunmuş, yüksək manevr qabiliyyətinə malik və müxtəlif növ döyüş tapşırıqlarını yerinə yetirməyə qadir olan döyüş vasitələridir. Finlandiya, bu təyyarələrin xidmətə başlaması ilə hava qüvvələrinin effektivliyini əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq.

Финляндия провела испытательный полет первого боевого самолета F-35A
Военно-воздушные силы Финляндии сделали важный шаг в укреплении оборонного потенциала страны, успешно завершив испытательный полет своего первого боевого самолета F-35A. Это событие оценивается как один из ключевых шагов в направлении наращивания военного потенциала Финляндии.
Redaksiya сообщает, что Военно-воздушные силы Финляндии объявили о завершении первого полета первого боевого самолета F-35A на предприятии компании Lockheed Martin в городе Форт-Уэрт, штат Техас. Этот полет состоялся 8 декабря 2025 года на самолете с бортовым номером JF-501. Самолет, пилотируемый летчиком-испытателем Lockheed Martin, представляет собой важный этап в рамках программы HX по закупке боевых самолетов для Финляндии.
Это событие является результатом долгосрочных усилий, направленных на повышение обороноспособности Финляндии. Закупка самолетов F-35A не только укрепит оборону воздушного пространства Финляндии, но и углубит сотрудничество страны с НАТО. Эти самолеты являются современными боевыми средствами, оснащенными передовыми технологиями, обладающими высокой маневренностью и способными выполнять различные боевые задачи. С вводом этих самолетов в эксплуатацию Финляндия значительно повысит эффективность своих военно-воздушных сил.