Fələstin nümayəndəsi BMT-də İsrailin siyasətini tənqid etdi
Fələstin nümayəndəsinin BMT-dəki çıxışı, İsrailin Fələstin torpaqlarındakı fəaliyyətinə dair beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini bir daha çəkdi. Riyad Mansurun çıxışı, İsrailin işğal siyasətinə qarşı güclü bir etiraz olaraq qiymətləndirildi və Fələstin xalqının öz müqəddəratını təyin etmə hüququnun müdafiəsi kimi səsləndi.
Redaksiya xəbər verir ki, Fələstinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatındakı (BMT) daimi nümayəndəsi Riyad Mansur, Tel-Əviv rəhbərliyinin Fələstin torpaqlarında "suveren olmadığını" bildirdi. Mansur, İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahunun "əbədi işğal" vədinə sərt reaksiya göstərdi. Bu açıqlama, İsrailin Fələstin ərazilərindəki siyasətinə qarşı beynəlxalq təzyiqlərin artdığı bir vaxta təsadüf etdi.
Mansurun çıxışı, İsrailin Fələstin torpaqlarını işğal etməsi və bu ərazilərdəki fəaliyyətlərinin beynəlxalq hüquqa zidd olması ilə bağlı Fələstin tərəfinin mövqeyini bir daha vurğuladı. O, İsrailin işğal siyasətinin davam etməsinin, bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunmasına mane olduğunu qeyd etdi. Mansur, BMT-nin İsrailin işğalına son qoyulması və Fələstin xalqının öz müqəddəratını təyin etməsi üçün daha qətiyyətli addımlar atmasını tələb etdi. Bu çıxış, Fələstin məsələsinin beynəlxalq arenada yenidən gündəmə gəlməsinə və müzakirə olunmasına səbəb oldu. Riyad Mansurun sözləri, Fələstin xalqının haqlı davasının beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən dəstəklənməsi üçün bir çağırış kimi səsləndi.

Представитель Палестины раскритиковал политику Израиля в ООН
Выступление представителя Палестины в ООН вновь привлекло внимание международного сообщества к действиям Израиля на палестинских территориях. Выступление Рияда аль-Малики было расценено как сильный протест против политики оккупации Израиля и защита права палестинского народа на самоопределение.
Как сообщает Redaksiya, постоянный представитель Палестины при Организации Объединенных Наций (ООН) Рияд аль-Малики заявил, что руководство Тель-Авива «не суверенно» на палестинских территориях. Аль-Малики резко отреагировал на обещание премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху о «вечной оккупации». Это заявление совпало с ростом международного давления на политику Израиля на палестинских территориях.
Выступление аль-Малики еще раз подчеркнуло позицию палестинской стороны относительно оккупации Израилем палестинских территорий и незаконности действий на этих территориях в соответствии с международным правом. Он отметил, что продолжение политики оккупации Израилем препятствует обеспечению мира и стабильности в регионе. Аль-Малики потребовал от ООН предпринять более решительные шаги для прекращения оккупации Израилем и самоопределения палестинского народа. Это выступление вновь вынесло палестинский вопрос на повестку дня и обсуждение на международной арене. Слова Рияда аль-Малики прозвучали как призыв к поддержке справедливой борьбы палестинского народа международным сообществом.