Manhettendə federal məhkəmənin hakimi Ona Vanq tərəfindən qəbul edilən qərarda OpenAI şirkətinin ChatGPT platformasından milyonlarla anonimləşdirilmiş söhbət qeydlərini açıqlaması tələb olunub. Qərar “New York Times” və digər media qurumlarının müəllif hüquqlarının pozulması iddiası üzrə irəli sürdükləri tələblərlə bağlıdır.
Redaksiya xəbər verir ki, iddiaçılar OpenAI və Microsoftu müəllif hüquqları ilə qorunan materiallardan icazəsiz istifadə edərək süni intellekt modellərini hazırlamaqda ittiham edir və ChatGPT‑nin məqalələri təhrif olunmuş şəkildə yenidən təqdim etməsinin peşəkar jurnalistikanın dəyərinə zərbə vurduğunu bildirirlər. Şirkət istifadəçi məlumatlarının açıqlanmasının kommersiya sirrlərinə və məxfilik prinsiplərinə zidd olduğunu desə də, məhkəmə bu arqumentləri qəbul etməyib.
Qərara əsasən, OpenAI təxminən 20 milyon söhbət qeydi təqdim etməlidir və bu qeydlər şəxsiyyəti müəyyən edən məlumatlar çıxarılmaqla, lakin sorğuların və cavabların məzmunu saxlanılmaqla təqdim olunacaq. Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, bu həcmlərin hüquqi araşdırmada ChatGPT‑nin nə dərəcədə qorunan mətnləri təkrarladığını müəyyənləşdirmək üçün həlledici rol oynaya biləcəyi gözlənilir.
Mübahisənin mərkəzində süni intellektin öyrədilməsində “fair use” prinsiplərinin tətbiqi dayanır. OpenAI internetdən toplanmış geniş məlumat bazasının istifadəsini transformativ fəaliyyət kimi təqdim etsə də, media qurumları bunun mənbə mətnlərin icazəsiz və bəzən mətni olduğu kimi təkrar istifadəsi olduğunu iddia edirlər. ABŞ və Kanadada oxşar iddiaların çoxalması süni intellekt sənayesinin məlumat siyasətinə dair təzyiqlərin artdığını göstərir.

Судья федерального суда Манхэттена Она Ванг вынесла решение, обязывающее компанию OpenAI раскрыть миллионы анонимизированных записей разговоров своей платформы ChatGPT. Решение связано с исками, поданными изданием "New York Times" и другими медиа-организациями по обвинению в нарушении авторских прав.
Истцы обвиняют OpenAI и Microsoft в создании моделей искусственного интеллекта с использованием защищенных авторским правом материалов без разрешения и утверждают, что искаженное воспроизведение статей ChatGPT наносит ущерб профессиональной журналистике. Несмотря на заявления компании о том, что раскрытие данных пользователей противоречит коммерческой тайне и принципам конфиденциальности, суд не принял эти аргументы.
Согласно решению, OpenAI должна предоставить около 20 миллионов записей разговоров, из которых будут удалены персональные данные, но содержание запросов и ответов будет сохранено. Эксперты отмечают, что ожидается, что эти объемы сыграют решающую роль в юридическом расследовании для определения степени, в которой ChatGPT повторяет защищенные тексты.
В центре спора лежит применение принципов "добросовестного использования" (fair use) при обучении искусственного интеллекта. Хотя OpenAI представляет использование обширной базы данных, собранной из Интернета, как трансформационную деятельность, медиа-организации утверждают, что это является несанкционированным использованием исходных текстов и, в некоторых случаях, их дословным воспроизведением. Увеличение числа аналогичных исков в США и Канаде свидетельствует о растущем давлении на политику данных в индустрии искусственного интеллекта.