ABŞ-da Federal Ehtiyatlar Sistemi (FED) tərəfindən aparılan son siyasət dəyişiklikləri, ölkə iqtisadiyyatının gələcəyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu dəyişikliklər, faiz dərəcələrinin tənzimlənməsi, iqtisadi artım proqnozları və inflyasiya ilə bağlı gözləntilər kimi müxtəlif sahələri əhatə edir. Bu addımlar, bankın iqtisadiyyatı dəstəkləmək və riskləri balanslaşdırmaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, bankın hədəflərini dəstəkləmək və risk balansındakı dəyişikliklər nəzərə alınaraq, federal fond dərəcəsi hədəf aralığının 25 baza bəndi azaldılaraq, 3,5-3,75 faiz aralığına endirilməsi qərara alınıb. Faiz dərəcəsində ediləcək əlavə tənzimləmələrin əhatə dairəsi və vaxtının qiymətləndirilməsi zamanı, gələn məlumatların, inkişaf edən mənzərənin və risk balansının diqqətlə araşdırılacağı bildirilib. Bu qərar, iqtisadiyyatın sabitliyini təmin etmək və inflyasiyanı nəzarətdə saxlamaq məqsədi daşıyır.
Açıqlamada, FED İdarə Heyətinin üzvü Stephen Miran-ın 50 baza bəndi faiz endirimindən, Çikaqo FED-in başçısı Austan Goolsbee və Kanzas Siti FED-in başçısı Jeffrey Schmid-in isə siyasət faizinin sabit saxlanılmasından yana olduğu üçün qarşı səs verdikləri bildirilib. Dəyişkən enerji və qida qiymətlərini ehtiva etməyən əsas inflyasiyaya dair proqnozlar da bu il üçün 3,1 faizdən 3 faizə, 2026-cı il üçün 2,6 faizdən 2,5 faizə endirilib, 2027-ci il üçün 2,1 faiz və 2028-ci il üçün 2 faiz olaraq saxlanılıb. Açıqlamada, "FOMC, ehtiyat balanslarının kifayət qədər səviyyələrə düşdüyünü qiymətləndirərək, ehtiyatların kifayət səviyyədə saxlanılması üçün lazım gələrsə, qısa müddətli xəzinə istiqrazlarının alınmasına başlayacaq" ifadəsi istifadə edilib. Mövcud göstəricilərin iqtisadi fəaliyyətin mülayim bir sürətlə genişləndiyini göstərdiyi bildirilib, bu il məşğulluq artımının yavaşladığı və işsizlik nisbətinin sentyabr ayına qədər bir qədər yüksəldiyi qeyd edilib. ABŞ iqtisadiyyatının böyümə proqnozu, bu il üçün 1,6 faizdən 1,7 faizə, gələn il üçün 1,8 faizdən 2,3 faizə, 2027-ci il üçün 1,9 faizdən 2 faizə və 2028-ci il üçün 1,8 faizdən 1,9 faizə yüksəldilib. Açıqlamada, daha yeni göstəricilərin də bu inkişaflarla uyğun olduğu bildirilərək, inflyasiyanın ilin əvvəlindən bəri yüksəldiyi və bir qədər yüksək səviyyədə qalmağa davam etdiyi ifadə edilib. Bankın inflyasiya proqnozları isə bu il üçün 3 faizdən 2,9 faizə, 2026-cı il üçün 2,6 faizdən 2,4 faizə endirilib, 2027-ci il üçün 2,1 faiz və 2028-ci il üçün 2 faizdə sabit saxlanılıb. İşsizlik nisbətinə dair proqnozlar isə bu il üçün 4,5 faiz, gələn il üçün 4,4 faiz və 2028-ci il üçün 4,2 faizdə sabit saxlanılıb, 2027-ci il üçün 4,3 faizdən 4,2 faizə endirilib. Keçən ilin noyabr və dekabr aylarında da siyasət faizini 25 baza bəndi endirən FED, yanvar ayında, keçən il ard-arda 3 görüşdə getdiyi faiz endirimlərinə ara vermişdi.

The latest policy changes by the U.S. Federal Reserve System (Fed) are of significant importance for the future of the country's economy. These changes encompass various areas such as interest rate adjustments, economic growth forecasts, and inflation expectations. These steps are aimed at supporting the economy and balancing risks.
Redaksiya reports that to support the bank's objectives and considering changes in the risk balance, it has been decided to reduce the target range for the federal funds rate by 25 basis points to 3.5-3.75 percent. It was stated that incoming data, the evolving landscape, and the risk balance will be carefully examined when assessing the scope and timing of further interest rate adjustments. This decision aims to ensure economic stability and keep inflation under control.
The statement indicated that Fed Board member Stephen Miran voted against the decision, favoring a 50 basis point rate cut, while Chicago Fed President Austan Goolsbee and Kansas City Fed President Jeffrey Schmid voted to keep the policy rate unchanged. Forecasts for core inflation, excluding volatile energy and food prices, were also lowered to 3 percent from 3.1 percent for this year, and to 2.5 percent from 2.6 percent for 2026, remaining at 2.1 percent for 2027 and 2 percent for 2028. The statement included the phrase, "The FOMC assesses that reserve balances are at sufficient levels and will begin purchasing Treasury bills as needed to maintain reserve levels at sufficient levels." It was stated that current indicators show economic activity expanding at a moderate pace, with employment growth slowing this year and the unemployment rate rising slightly by September. The U.S. economic growth forecast has been raised to 1.7 percent from 1.6 percent for this year, to 2.3 percent from 1.8 percent for next year, to 2 percent from 1.9 percent for 2027, and to 1.9 percent from 1.8 percent for 2028. The statement noted that more recent indicators are consistent with these developments, and inflation has risen since the beginning of the year and continues to remain at a somewhat elevated level. The bank's inflation forecasts have been lowered to 2.9 percent from 3 percent for this year, and to 2.4 percent from 2.6 percent for 2026, remaining at 2.1 percent for 2027 and 2 percent for 2028. Forecasts for the unemployment rate have been kept at 4.5 percent for this year, 4.4 percent for next year, and 4.2 percent for 2028, with a reduction from 4.3 percent to 4.2 percent for 2027. The Fed, which also cut the policy rate by 25 basis points in November and December of last year, paused its interest rate cuts in January after three consecutive meetings of rate reductions last year.