ABŞ-da Federal Ehtiyatlar Sistemi (FED) tərəfindən aparılan son siyasət dəyişiklikləri, ölkə iqtisadiyyatının gələcəyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu dəyişikliklər, faiz dərəcələrinin tənzimlənməsi, iqtisadi artım proqnozları və inflyasiya ilə bağlı gözləntilər kimi müxtəlif sahələri əhatə edir. Bu addımlar, bankın iqtisadiyyatı dəstəkləmək və riskləri balanslaşdırmaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, bankın hədəflərini dəstəkləmək və risk balansındakı dəyişikliklər nəzərə alınaraq, federal fond dərəcəsi hədəf aralığının 25 baza bəndi azaldılaraq, 3,5-3,75 faiz aralığına endirilməsi qərara alınıb. Faiz dərəcəsində ediləcək əlavə tənzimləmələrin əhatə dairəsi və vaxtının qiymətləndirilməsi zamanı, gələn məlumatların, inkişaf edən mənzərənin və risk balansının diqqətlə araşdırılacağı bildirilib. Bu qərar, iqtisadiyyatın sabitliyini təmin etmək və inflyasiyanı nəzarətdə saxlamaq məqsədi daşıyır.
Açıqlamada, FED İdarə Heyətinin üzvü Stephen Miran-ın 50 baza bəndi faiz endirimindən, Çikaqo FED-in başçısı Austan Goolsbee və Kanzas Siti FED-in başçısı Jeffrey Schmid-in isə siyasət faizinin sabit saxlanılmasından yana olduğu üçün qarşı səs verdikləri bildirilib. Dəyişkən enerji və qida qiymətlərini ehtiva etməyən əsas inflyasiyaya dair proqnozlar da bu il üçün 3,1 faizdən 3 faizə, 2026-cı il üçün 2,6 faizdən 2,5 faizə endirilib, 2027-ci il üçün 2,1 faiz və 2028-ci il üçün 2 faiz olaraq saxlanılıb. Açıqlamada, "FOMC, ehtiyat balanslarının kifayət qədər səviyyələrə düşdüyünü qiymətləndirərək, ehtiyatların kifayət səviyyədə saxlanılması üçün lazım gələrsə, qısa müddətli xəzinə istiqrazlarının alınmasına başlayacaq" ifadəsi istifadə edilib. Mövcud göstəricilərin iqtisadi fəaliyyətin mülayim bir sürətlə genişləndiyini göstərdiyi bildirilib, bu il məşğulluq artımının yavaşladığı və işsizlik nisbətinin sentyabr ayına qədər bir qədər yüksəldiyi qeyd edilib. ABŞ iqtisadiyyatının böyümə proqnozu, bu il üçün 1,6 faizdən 1,7 faizə, gələn il üçün 1,8 faizdən 2,3 faizə, 2027-ci il üçün 1,9 faizdən 2 faizə və 2028-ci il üçün 1,8 faizdən 1,9 faizə yüksəldilib. Açıqlamada, daha yeni göstəricilərin də bu inkişaflarla uyğun olduğu bildirilərək, inflyasiyanın ilin əvvəlindən bəri yüksəldiyi və bir qədər yüksək səviyyədə qalmağa davam etdiyi ifadə edilib. Bankın inflyasiya proqnozları isə bu il üçün 3 faizdən 2,9 faizə, 2026-cı il üçün 2,6 faizdən 2,4 faizə endirilib, 2027-ci il üçün 2,1 faiz və 2028-ci il üçün 2 faizdə sabit saxlanılıb. İşsizlik nisbətinə dair proqnozlar isə bu il üçün 4,5 faiz, gələn il üçün 4,4 faiz və 2028-ci il üçün 4,2 faizdə sabit saxlanılıb, 2027-ci il üçün 4,3 faizdən 4,2 faizə endirilib. Keçən ilin noyabr və dekabr aylarında da siyasət faizini 25 baza bəndi endirən FED, yanvar ayında, keçən il ard-arda 3 görüşdə getdiyi faiz endirimlərinə ara vermişdi.

ФРС снизила процентные ставки, прогнозы экономического роста изменены
Последние изменения в политике, проводимые Федеральной резервной системой (ФРС) США, имеют большое значение для будущего экономики страны. Эти изменения охватывают различные области, такие как регулирование процентных ставок, прогнозы экономического роста и ожидания по инфляции. Эти шаги направлены на поддержку экономики и балансировку рисков.
Как сообщает Redaksiya, для поддержки целей банка и с учетом изменений в балансе рисков было принято решение снизить целевой диапазон ставки по федеральным фондам на 25 базисных пунктов до 3,5-3,75%. Было заявлено, что при оценке масштаба и сроков дальнейших корректировок процентной ставки будут тщательно изучаться поступающая информация, развивающаяся ситуация и баланс рисков. Это решение направлено на обеспечение стабильности экономики и контроль над инфляцией.
В заявлении отмечается, что член Совета управляющих ФРС Стивен Миран проголосовал против, поскольку выступал за снижение ставки на 50 базисных пунктов, в то время как глава ФРС Чикаго Остан Гулсби и глава ФРС Канзас-Сити Джеффри Шмид выступали за сохранение ставки на прежнем уровне. Прогнозы по базовой инфляции, исключающей волатильные цены на энергоносители и продукты питания, также были снижены с 3,1% до 3% на этот год и с 2,6% до 2,5% на 2026 год, при этом прогнозы на 2027 год остались на уровне 2,1%, а на 2028 год — на уровне 2%. В заявлении говорится: «FOMC, оценив, что балансы резервов достигли достаточных уровней, начнет покупать краткосрочные казначейские векселя, если это потребуется для поддержания достаточных уровней резервов». Было отмечено, что текущие показатели свидетельствуют о умеренном росте экономической активности, при этом рост занятости замедлился в этом году, а уровень безработицы несколько вырос к сентябрю. Прогноз роста экономики США был повышен с 1,6% до 1,7% на этот год, с 1,8% до 2,3% на следующий год, с 1,9% до 2% на 2027 год и с 1,8% до 1,9% на 2028 год. В заявлении также говорится, что более новые показатели соответствуют этим тенденциям, и инфляция выросла с начала года и продолжает оставаться на несколько повышенном уровне. Прогнозы инфляции банка были снижены с 3% до 2,9% на этот год и с 2,6% до 2,4% на 2026 год, при этом прогнозы на 2027 год остались на уровне 2,1%, а на 2028 год — на уровне 2%. Прогнозы уровня безработицы остались на уровне 4,5% на этот год, 4,4% на следующий год и 4,2% на 2028 год, при этом прогноз на 2027 год был снижен с 4,3% до 4,2%. ФРС, которая также снизила ставку на 25 базисных пунктов в ноябре и декабре прошлого года, сделала паузу в снижении процентных ставок в январе, после трех последовательных снижений в прошлом году.