Ərdoğan və Tramp telefon danışığı aparıb: Suriya mövzusu xüsusi diqqət çəkib
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan ABŞ prezidenti Donald Tramp ilə telefon danışığı keçirib. Danışıq zamanı Türkiyə–ABŞ ikitərəfli münasibətləri, Suriyadakı son vəziyyət, Qəzza Sülh Şurasının fəaliyyəti, müdafiə sənayesi üzrə əməkdaşlıq, ticarət əlaqələri, həmçinin regional və qlobal məsələlər müzakirə olunub.
Redaksiya xəbər verir ki, Prezident Ərdoğan Türkiyənin ABŞ ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində addımlar atmağa davam edəcəyini bildirib və bütün sahələr üzrə münasibətlərin inkişafının hər iki ölkənin qarşılıqlı maraqlarına cavab verdiyini vurğulayıb.
Telefon danışığında Suriya mövzusu da xüsusi diqqət mərkəzində olub. Prezident Ərdoğan Türkiyənin qonşu Suriyada atəşkəs və inteqrasiya razılaşmasının tam icrasına böyük əhəmiyyət verdiyini qeyd edib, Ankaranın bu prosesi ABŞ və Suriya qurumları ilə koordinasiyalı şəkildə yaxından izlədiyini diqqətə çatdırıb.
Qəzza ilə bağlı məsələlərə toxunan Türkiyə Prezidenti Qəzza Sülh Şurasının faydalı fəaliyyət göstərəcəyinə ümid etdiyini bildirib. O, Qəzzada humanitar fəlakətin sona çatdırılmasının və ərazinin bərpasının regionda davamlı sülhün bərqərar olmasına yol açacağını vurğulayıb.

Turkish President Recep Tayyip Erdoğan held a phone conversation with U.S. President Donald Trump. During the talks, bilateral relations between Turkey and the U.S., the latest situation in Syria, the activities of the Gaza Peace Council, defense industry cooperation, trade relations, as well as regional and global issues were discussed.
The editorial reports that President Erdoğan stated Turkey will continue to take steps to strengthen cooperation with the U.S. and emphasized that the development of relations in all areas serves the mutual interests of both countries.
The issue of Syria was also a special focus during the phone call. President Erdoğan noted that Turkey attaches great importance to the full implementation of the ceasefire and integration agreement in neighboring Syria, and pointed out that Ankara is closely monitoring this process in coordination with the U.S. and Syrian entities.
Touching upon issues related to Gaza, the Turkish President expressed hope that the Gaza Peace Council will be beneficial. He stressed that ending the humanitarian disaster in Gaza and restoring the area will pave the way for lasting peace in the region.