Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Almaniya kansleri Fridrix Merts ilə görüşü Türkiyə-Almaniya münasibətlərində yeni bir mərhələnin başlanğıcını qoyub. Görüş, iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın güclü təməl üzərində qurulduğunu göstərən mühüm nəticələrlə yadda qalıb.
Redaksiya məlumat verir ki, 50 milyard dollara çatan ticarət həcminin 60 milyard dollara çatdırılması hədəfi, ölkələr arasındakı iqtisadi əlaqələrin möhkəmliyini nümayiş etdirir. Müdafiə sənayesi də daxil olmaqla geniş əməkdaşlıq sahəsi, gələcəyə yönəlik strateji bir sinerji vəd edir. Prezident Ərdoğan, Qəzzada yaşanan humanitar fəlakətin təkrarlanmaması və davamlı sülhün yalnız iki dövlətli həll yolu ilə mümkün olduğu barədə Türkiyənin qəti mövqeyini bir daha vurğulayıb.
Bu yanaşma, həm humanitar, həm də regional sabitlik baxımından Türkiyənin prinsipial mövqeyini ortaya qoyur. Suriya məsələsində koordinasiya, 10 mart razılaşmasının tətbiqi istiqamətində qətiyyət, Türkiyənin sülh, sabitlik və həmrəyliyə əsaslanan diplomatiya anlayışını əks etdirir. İctimaiyyətlə əlaqələr üzrə idarə rəisi Burhanəddin Duran, sosial şəbəkədə Almaniya kansleri Mertsın Türkiyəyə rəsmi səfəri ilə bağlı paylaşımında bu məqamları qeyd edib.

Erdoğan and Merz Meeting: A New Era in Turkey-Germany Relations
The meeting between Turkish President Recep Tayyip Erdoğan and German Chancellor Friedrich Merz has marked the beginning of a new phase in Turkey-Germany relations. The meeting was characterized by significant outcomes, demonstrating that economic cooperation between the two countries is built on a strong foundation.
Redaksiya reports that the target of increasing the trade volume from 50 billion dollars to 60 billion dollars demonstrates the strength of economic ties between the countries. A broad area of cooperation, including the defense industry, promises a strategic synergy for the future. President Erdoğan once again emphasized Turkey's firm stance that the humanitarian catastrophe in Gaza should not be repeated and that lasting peace is only possible through a two-state solution.
This approach reveals Turkey's principled position in terms of both humanitarian concerns and regional stability. Coordination on the Syrian issue and determination towards the implementation of the March 10 agreement reflect Turkey's understanding of diplomacy based on peace, stability, and solidarity. Burhaneddin Duran, Head of the Directorate of Communications, noted these points in his social media post regarding German Chancellor Merz's official visit to Turkey.