İranın xarici işlər naziri Seyid Abbas Əraqçinin İslamabad, Muskat və Rusiyaya planlaşdırılan səfəri elan edildikdən sonra Amerika mediası CNN iddia edib ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Vaşinqtondan Vitkoff və Kuşneri Pakistana Əraqçi ilə danışıqlar üçün göndərmək niyyətindədir. Bu iddia, İran rəsmilərinin səfərin əsl məqsədi ilə bağlı açıqlamaları fonunda yayımlanıb.
Redaksiya Tasnim-ə istinadla xəbər verir ki, İran tərəfi hazırda amerikalılarla heç bir danışığın gündəmdə olmadığını qətiyyətlə bildirib. Əraqçinin İslamabada səfəri amerikalılarla danışıqlar aparmaq məqsədi daşımır, əksinə, İranın Pakistan tərəfi ilə müharibənin başa çatması ilə bağlı mülahizələrini müzakirə etmək üçündür. O, bu səfərlərin "ikili" məsələlər üzrə tərəfdaşları ilə sıx koordinasiya və regional inkişaflar üzrə məsləhətləşmələr üçün olduğunu rəsmi şəkildə vurğulayıb.
Amerika rəsmiləri və mediası 10 gündən artıqdır ki, yeni danışıqlar raundları haqqında yalan məlumatlar yayır və demək olar ki, hər gün danışıqların başlaması barədə bir neçə saxta xəbər dərc edirlər. Ən qəribə hallardan biri də, Amerika mediası və rəsmilərinin 3 gündən çox müddətdə ABŞ prezidenti Donald Trampın müavini Vensin yolda olduğunu iddia etmələri olub; lakin Vens heç vaxt adı çəkilən yerə gəlib çatmayıb.

After Iran's Foreign Minister Seyed Abbas Araqchi's planned visit to Islamabad, Muscat, and Russia was announced, American media CNN claimed that US President Donald Trump intends to send Witkoff and Kushner from Washington to Pakistan for talks with Araqchi. This claim was published against the backdrop of Iranian officials' statements regarding the true purpose of the visit.
The editorial, citing Tasnim, reports that the Iranian side has strongly stated that no talks with Americans are currently on the agenda. Araqchi's visit to Islamabad is not aimed at holding talks with Americans; rather, it is to discuss Iran's considerations with the Pakistani side regarding the end of the war. He officially emphasized that these visits are for close coordination with partners on "bilateral" issues and consultations on regional developments.
American officials and media have been spreading false information about new rounds of talks for over 10 days, publishing several fake news reports about the start of negotiations almost daily. One of the strangest instances was American media and officials claiming for over 3 days that US President Donald Trump's deputy, Pence, was en route; however, Pence never arrived at the mentioned location.