Enerji içkiləri: məktəbli orqanizminin qaldıracağı yük deyil!
“Sağlam məktəbli” rubrikasında enerji içkilərinin məktəblilərin sağlamlığına təsirindən bəhs olunur.
Enerji içkiləri uşaqların və yeniyetmələrin inkişaf etməkdə olan ürək-damar, sinir və endokrin sistemlərinə ciddi ziyan vurur.
Lökbatan Tibb Mərkəzinin həkim-pediatrı Aytən Bəşirovanın sözlərinə görə, enerji içkisi içən məktəblilərdə bir sıra ilkin əlamətlər olur:
“Bunlara həyəcan, ürək döyüntüsünün sürətlənməsi, yuxu pozuntuları, eləcə də mədə-bağırsaq problemləri daxildir. Bu əlamətlər çox vaxt valideynlər tərəfindən adi yorğunluq kimi qiymətləndirilsə də, əsas səbəb enerji içkilərinin istifadəsi ola bilər. Çünki həddindən artıq kofein qəbulu uşaqlarda və yeniyetmələrdə yuxu pozuntularına, narahatlıq riskinin artmasına və hətta beyin inkişafının mənfi təsirlənməsinə səbəb ola bilər. İnkişaf dövründə olan orqanizm bu cür yüklənməyə hazır deyil”.
Pediatrın sözlərinə görə, enerji içkiləri ürək döyüntüsünün artmasına, qan təzyiqinin yüksəlməsinə, yuxusuzluğa və yuxunun keyfiyyətinin aşağı düşməsinə səbəb olur. Eyni zamanda bu içkilər qıcıqlanma, narahatlıq və asılılıq riskini artıra, beyinin normal inkişafına mənfi təsir göstərə bilər:
“Ümumiyyətlə, enerji içkiləri məktəblilər üçün enerji mənbəyi hesab edilməməlidir. Uşaqların enerji ehtiyacını ödəmək üçün kifayət qədər yuxu, nizamlı fiziki aktivlik və balanslaşdırılmış qidalanma ən təhlükəsiz və effektiv üsullardır”.
Enerji içkiləri uşaqlar və yeniyetmələr üçün qəti şəkildə yolverilməzdir!
Valideynlər bu mövzuda diqqətli olmalı, uşaqların enerji içkilərinə istəkli olmasına və istifadə etməsinə imkan verməməlidirlər! Bu, onların sağlamlığı üçün təhlükəlidir!

Энергетические напитки: не та нагрузка, которую выдержит организм школьника!
В рубрике «Здоровый школьник» рассказывается о влиянии энергетических напитков на здоровье школьников.
Энергетические напитки наносят серьезный вред развивающимся сердечно-сосудистой, нервной и эндокринной системам детей и подростков.
По словам врача-педиатра Лёкбатанского медицинского центра Айтен Башировой, у школьников, употребляющих энергетические напитки, наблюдается ряд первичных признаков:
«К ним относятся беспокойство, учащенное сердцебиение, нарушения сна, а также проблемы с желудочно-кишечным трактом. Хотя эти симптомы часто расцениваются родителями как обычная усталость, основной причиной может быть употребление энергетических напитков. Чрезмерное потребление кофеина может привести к нарушениям сна у детей и подростков, увеличению риска тревожности и даже негативно повлиять на развитие мозга. Развивающийся организм не готов к такой нагрузке».
По словам педиатра, энергетические напитки вызывают учащенное сердцебиение, повышение артериального давления, бессонницу и снижение качества сна. В то же время эти напитки могут увеличить риск раздражительности, тревожности и зависимости, а также негативно повлиять на нормальное развитие мозга:
«В целом, энергетические напитки не должны считаться источником энергии для школьников. Достаточный сон, регулярная физическая активность и сбалансированное питание являются наиболее безопасными и эффективными способами удовлетворения энергетических потребностей детей».
Энергетические напитки категорически недопустимы для детей и подростков!
Родители должны быть внимательны в этом вопросе и не допускать, чтобы дети проявляли интерес к энергетическим напиткам и употребляли их! Это опасно для их здоровья!