Əminəm ki, Azərbaycan alimləri bundan sonra da ölkəmizin uğurlu inkişafına öz töhfələrini verəcəklər
Əminəm ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan alimləri bundan sonra da ölkəmizin uğurlu inkişafına öz töhfələrini verəcəklər.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu sözləri Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubiley yığıncağında çıxışı zamanı söyləyib.
Dövlətimizin başçısı bildirib: “Akademiya 80 il ərzində böyük yol keçmişdir, Azərbaycanda elmin inkişafında aparıcı rol oynamışdır”

I am confident that Azerbaijani scientists will continue to contribute to our country's successful development
I am confident that the Azerbaijan National Academy of Sciences, Azerbaijani scientists, will continue to contribute to our country's successful development.
AZERTAC reports that these words were spoken by President Ilham Aliyev during his speech at the 80th anniversary meeting of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
The head of our state stated: “The Academy has come a long way in 80 years, and has played a leading role in the development of science in Azerbaijan.”