Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən saxlanılan AXCP sədri Əli Kərimli həbs edilib.
Təqsirləndirilən şəxsin istintaqdan yayınma, şahidlərə təsir etmə ehtimalları nəzərə alınaraq vəsatət əsaslı sayılıb.
Qərara əsasən Əli Kərimli barəsində 2 ay 13 gün həbs qətimkan tədbiri seçilib. O, məhkəmədən birbaşa DTX-nin istintaq təcridxanasına aparılıb.
Qeyd edək ki, Əli Kərimli Cinayət Məcəlləsinin 278.1 (hakimiyyəti zorla ələ keçirməyə, dövlətin konstitusiya quruluşunu zorla dəyişdirməyə yönələn hərəkətlər) maddəsi ilə təqsirləndirilir. O, Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyevin cinayət işi üzrə istintaqa cəlb edilib. Mehdiyev özü də hakimiyyəti zorla ələ keçirməyə, dövlətin konstitusiya quruluşunu zorla dəyişdirməyə yönələn hərəkətlər, dövlətə xəyanət kimi cinayətlərə görə ev dustağı edilib.

Detention Measure Chosen for Ali Karimli
Ali Karimli, the chairman of the Popular Front Party of Azerbaijan (PFPA), who was detained by the State Security Service, has been arrested.
“Qafqazinfo” reports that the Sabail District Court announced its decision moments ago.
The petition was deemed justified considering the suspect's potential to evade investigation and influence witnesses.
According to the decision, a pre-trial detention measure of 2 months and 13 days has been imposed on Ali Karimli. He was taken directly from the court to the investigation detention center of the State Security Service.
It should be noted that Ali Karimli is accused under Article 278.1 of the Criminal Code (actions aimed at seizing power by force, forcibly changing the constitutional order of the state). He was involved in the investigation of the criminal case of Ramiz Mehdiyev, the former head of the Presidential Administration. Mehdiyev himself has been placed under house arrest for crimes such as seizing power by force, forcibly changing the constitutional order of the state, and treason.