Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən saxlanılan AXCP sədri Əli Kərimli həbs edilib.
Təqsirləndirilən şəxsin istintaqdan yayınma, şahidlərə təsir etmə ehtimalları nəzərə alınaraq vəsatət əsaslı sayılıb.
Qərara əsasən Əli Kərimli barəsində 2 ay 13 gün həbs qətimkan tədbiri seçilib. O, məhkəmədən birbaşa DTX-nin istintaq təcridxanasına aparılıb.
Qeyd edək ki, Əli Kərimli Cinayət Məcəlləsinin 278.1 (hakimiyyəti zorla ələ keçirməyə, dövlətin konstitusiya quruluşunu zorla dəyişdirməyə yönələn hərəkətlər) maddəsi ilə təqsirləndirilir. O, Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyevin cinayət işi üzrə istintaqa cəlb edilib. Mehdiyev özü də hakimiyyəti zorla ələ keçirməyə, dövlətin konstitusiya quruluşunu zorla dəyişdirməyə yönələn hərəkətlər, dövlətə xəyanət kimi cinayətlərə görə ev dustağı edilib.

Председатель партии Народного фронта Азербайджана (ПНФА) Али Керимли, задержанный Службой государственной безопасности (СГБ), арестован.
Как сообщает "Qafqazinfo", Сабаильский районный суд объявил свое решение в эти минуты.
Ходатайство было удовлетворено с учетом вероятности уклонения обвиняемого от следствия и оказания воздействия на свидетелей.
Согласно решению, в отношении Али Керимли избрана мера пресечения в виде ареста сроком на 2 месяца и 13 дней. Он был доставлен из зала суда непосредственно в следственный изолятор СГБ.
Следует отметить, что Али Керимли обвиняется по статье 278.1 Уголовного кодекса (действия, направленные на насильственный захват власти, насильственное изменение конституционного строя государства). Он привлечен к следствию по уголовному делу бывшего главы Администрации Президента Рамиза Мехтиева. Сам Мехтиев находится под домашним арестом по обвинениям в действиях, направленных на насильственный захват власти, насильственное изменение конституционного строя государства, а также в государственной измене.