Sahibkar tanışlarına internet platforması üzərindən əlavə gəlir əldə etmək vədi verib onların 4 milyon manatını ələ keçirməkdə ittiham olunan birjaçı Nizami Alışanın məhkəməsi başa çatıb.
“Qafqazinfo”nun məlumatına görə, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində keçirilən son iclasda hökm oxunub.
Aytən Əliyevanın sədrlik etdiyi hakimlər kollegiyası təqsirləndirilən şəxsə verilmiş xüsusilə külli miqdarda dələduzluq ittihamının məhkəmədə təsdiqini tapdığını bəyan ediblər.
Hökmə əsasən, Nizami Alışana 10 il müddətinə həbs cəzası verilib. Bundan əlavə, birjaçı pullarını batırdığı zərərçəkmişlərdən biri - Babək Məmmədzadəyə dəymiş maddi ziyanı da ödəməli olacaq.
Ətraflı
Nizami isə son sözündə yenə zərərçəkmiş kimi tanınan Babək Məmmədzadənin adını çəkib. Babəkin qoyduğu puldan qat-qat çox qazandığını deyib. Birjaçı Babəkin atasının da bir vaxtlar böyük yeyinti ilə məhkum edildiyini xatırladaraq indi isə oğlunun özünü zərərçəkmiş kimi təqdim edib onun üstünə gəldiyini bildirib.
Qeyd edək ki, Nizami Alışan Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsi tərəfindən cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
Artıq pul qazanmaq üçün pul verib sonradan şikayətçi olanlar isə Nərimanov rayon prokurorunun keçmiş müavini Zeynal Usubov, “Aztelekom” MMC-nin sabiq baş direktoru Məhəmməd Məmmədovun oğlu Babək Məmmədzadə və başqa iş adamı Yadigar İsrafilovdur.

Завершился суд над биржевиком Низами Алышаном, обвиняемым в том, что он обещал своим знакомым предпринимателям дополнительный доход через интернет-платформу и присвоил 4 миллиона манатов.
По информации «Qafqazinfo», приговор был оглашен на последнем заседании, состоявшемся в Бакинском суде по тяжким преступлениям.
Коллегия судей под председательством Айтен Алиевой заявила, что предъявленное обвиняемому обвинение в мошенничестве в особо крупном размере нашло свое подтверждение в суде.
Согласно приговору, Низами Алышан приговорен к 10 годам лишения свободы. Кроме того, биржевик должен будет возместить материальный ущерб, причиненный одному из потерпевших, чьи деньги он потерял, – Бабеку Мамедзаде.
Низами же в своем последнем слове снова упомянул имя Бабека Мамедзаде, который признан потерпевшим. Он сказал, что Бабек заработал гораздо больше денег, чем вложил. Биржевик напомнил, что отец Бабека также был когда-то осужден за крупные хищения, а теперь его сын выдает себя за потерпевшего и преследует его.
Отметим, что Низами Алышан был привлечен к уголовной ответственности Главным управлением по борьбе с киберпреступностью Министерства внутренних дел (МВД).
Те, кто дал деньги для заработка, а затем подал жалобу, — это бывший заместитель прокурора Наримановского района Зейнал Усубов, сын бывшего генерального директора ООО «Азтелеком» Магомеда Мамедова Бабек Мамедзаде и другой бизнесмен Ядигар Исрафилов.