Ədliyyə Nazirliyi AQC-nin yeni İdarə Heyətini təsdiqləyib
Ədliyyə Nazirliyinin müvafiq idarəsi Azərbaycanın Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin (AQC) yeni idarə heyətini dövlət qeydiyyatına alıb. AQC-nin İctimaiyyətlə əlaqələr departamentindən verilən məlumata görə, bununla bağlı rəsmi çıxarış bu gün Cəmiyyətə təqdim edilib.
Qeydiyyatın tamamlanması ilə AQC-nin idarəetmə strukturu qanunvericiliyin tələblərinə uyğun şəkildə rəsmiləşib. Bu qərar Cəmiyyətin fəaliyyətinin daha sistemli qurulmasına, idarəetmədə şəffaflığın və davamlılığın təmin olunmasına imkan yaradıb.
Yeni idarə heyəti qarşıdakı dövrdə qiymətləndirmə sahəsində peşəkarlığın artırılması, üzvlərin maraqlarının qorunması, sahə üzrə maarifləndirmə işlərinin gücləndirilməsi və beynəlxalq təcrübənin tətbiqi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcək. Azərbaycanın Qiymətləndiricilər Cəmiyyəti bundan sonra da dövlət qurumları, özəl sektor və beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlığı genişləndirməyi planlaşdırır.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Qiymətləndirmə Cəmiyyəti (AQC) 1998-ci ildə təsis olunub və ölkəmizin ilk assosiativ ictimai birliklərindən biridir. Qiymətləndiricilər arasında qarşılıqlı, faydalı və kordinasiyalı fəaliyyəti təşkil edən AQC dövlət qurumları, beynəlxalq təşkilatlar, maliyyə təsisatları, vətəndaş cəmiyyəti insitutları və kütləvi informasiya vasitələri ilə sıx əməkdaşlıq edir. Bu günə qədər qiymətləndirmə sahəsində yüzlərlə sertifikasiya imtahanı və çoxsaylı meqa layihələr həyata keçirib. 2022-ci ilin mayından quruma rəhbərlik edən Vüqar Oruc eyni zamanda Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin qatıldığı, Rusiya, Belarus, Gürcüstan qiymətləndirmə birliklərinin fəaliyyətində yaxından iştirak etdiyi, 700-dən artıq qiymətləndirmə şirkəti və minlərlə qiymətləndiricinin təmsil olunduğu Türk Dövlətləri Qiymətləndiricilər Birlikləri Şurasının (CAATS) prezidentidir.

The relevant department of the Ministry of Justice has registered the new board of directors of the Azerbaijan Valuers Society (AQC) with the state. According to the AQC's Public Relations Department, an official extract regarding this was presented to the Society today.
With the completion of the registration, the AQC's management structure has been formalized in accordance with the requirements of the legislation. This decision has created an opportunity for a more systematic organization of the Society's activities and for ensuring transparency and sustainability in management.
The new board of directors will continue its activities in the coming period aimed at increasing professionalism in the field of valuation, protecting the interests of members, strengthening awareness-raising efforts in the field, and applying international experience. The Azerbaijan Valuers Society plans to further expand its cooperation with state institutions, the private sector, and international partners.
We would like to remind you that the Azerbaijan Valuers Society (AQC) was established in 1998 and is one of the first associative public unions in our country. AQC, which organizes mutual, beneficial, and coordinated activities among valuers, closely cooperates with state institutions, international organizations, financial institutions, civil society institutions, and mass media. To date, it has carried out hundreds of certification exams and numerous mega-projects in the field of valuation. Vugar Oruj, who has been leading the organization since May 2022, is also the president of the Council of Valuers Societies of Turkic States (CAATS), which includes Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, and the Turkish Republic of Northern Cyprus, with the active participation of valuation associations from Russia, Belarus, and Georgia, representing over 700 valuation companies and thousands of valuers.