Dövlət qurumları gözlənilən hava şəraiti ilə bağlı xəbərdarlıq etdi
Bildirilib ki, Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin məlumatına görə, ölkə ərazisində yaxın günlər ərzində qeyri-sabit və yağıntılı hava şəraitinin müşahidə olunacağı, əsasən dağlıq və dağətəyi rayonlara qar yağacağı, ayrı-ayrı yerlərdə intensiv olacağı, temperaturun xeyli enəcəyi, bəzi yerlərdə güclü külək əsəcəyi proqnozlaşdırılır.
Fövqəladə Hallar Nazirliyi əhaliyə müraciət edərək, müvafiq təhlükəsizlik qaydalarına ciddi əməl etməyə çağırır:
"Belə ki, soyuq hava şəraiti qaz və elektrik qızdırıcı cihazlarından istifadənin xeyli artmasına səbəb olduğundan bu cihazlardan istifadə zamanı yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına ciddi riayət edilməlidir. Nasaz, qeyri-standart və ya kustar üsulla hazırlanmış qızdırıcı cihazlardan istifadə edilməməli, elektrik şəbəkəsi həddindən artıq yüklənməməli, işlək vəziyyətdə olan qızdırıcı cihazlar nəzarətsiz qoyulmamalıdır.
Eyni zamanda, xüsusilə dağlıq ərazilərdə yaşayan, eləcə də dağlara səfər edən vətəndaşlar şaxtalı və qarlı havada mümkün qədər yaşayış məntəqəsini tərk etməməli, belə bir zərurət yarandıqda hərəkət istiqaməti barədə yaxınlarını əvvəlcədən məlumatlandırmalı, avtomobilin texniki göstəricilərinin fəslə uyğunluğunu və kifayət qədər yanacaq ehtiyatını təmin etməlidirlər. Qar uçqunu ehtimalı olan yerlərdən, o cümlədən dik yamaclardan kənar gəzmək və günün qaranlıq vaxtına qalmadan yaşayış məntəqəsinə geri dönmək tövsiyə olunur.
Bundan başqa, güclü külək zamanı yüngül konstruksiyalı və müvəqqəti tikililərdən, bina və reklam lövhələrindən uzaq durmaq, elektrik dirəyi və naqillərinin, hündür ağacların altında dayanmamaq tövsiyə olunur. Həmçinin, güclü küləyin baş verən yanğınların söndürülməsi ilə əlaqədar yaratdığı çətinlikləri nəzərə alaraq, küləkli hava şəraitində yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına xüsusilə ciddi riayət edilməlidir".
Yaxın günlərdə Azərbaycan ərazisində hava şəraitinin dəyişəcəyi, havanın temperaturunun aşağı düşəcəyi, xüsusilə gecə və səhər saatlarında mənfi dərəcələrin müşahidə olunacağı, dağlıq və dağətəyi ərazilərdə isə qar yağmasının gözlənildiyi bildirilir.
Bu barədə Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, bu səbəbdən sürücülərdən, xüsusilə dağlıq və dağətəyi ərazilərdən keçən avtomobil yollarında hərəkətdə olarkən son dərəcə diqqətli olmaları xahiş olunur. İdarə etdikləri nəqliyyat vasitələrinin qış fəslinə uyğun texniki cəhətdən saz vəziyyətdə olmasına, ən azı qış şinləri ilə təchiz edilməsinə xüsusi diqqət yetirilməlidir.
Qeyd olunan tələblərə əməl edilmədiyi təqdirdə nəqliyyat vasitələrinin hərəkətində çətinliklər yarana, bu isə digər hərəkət iştirakçılarına maneələr törədə, yollarda sıxlıq və ləngimələrə səbəb ola bilər. Eyni zamanda, bu cür hallar Agentliyin qar təmizləyən və yol istismarına cəlb olunan xüsusi texnikasının zəruri ərazilərə vaxtında çatmasına da əngəl yarada bilər.

Министерство по чрезвычайным ситуациям предупредило о прогнозируемых погодных условиях.
Согласно информации Национальной гидрометеорологической службы, в ближайшие дни на территории страны ожидается неустойчивая и дождливая погода, преимущественно в горных и предгорных районах прогнозируется снегопад, местами сильный, значительное понижение температуры, в некоторых местах ожидается сильный ветер.
Министерство по чрезвычайным ситуациям обратилось к населению с призывом строго соблюдать соответствующие правила безопасности:
"Поскольку холодная погода приводит к значительному увеличению использования газовых и электрических обогревательных приборов, при их использовании необходимо строго соблюдать правила пожарной безопасности. Не следует использовать неисправные, нестандартные или кустарно изготовленные обогревательные приборы, не следует перегружать электросеть, а работающие обогревательные приборы нельзя оставлять без присмотра.
В то же время, гражданам, проживающим в горных районах, а также совершающим поездки в горы, по возможности не следует покидать населенные пункты в морозную и снежную погоду, в случае необходимости следует заранее информировать близких о направлении движения, обеспечить соответствие технических характеристик автомобиля сезону и достаточный запас топлива. Рекомендуется избегать мест возможного схода лавин, в том числе крутых склонов, и возвращаться в населенный пункт до наступления темноты.
Кроме того, при сильном ветре рекомендуется держаться подальше от легких конструкций и временных сооружений, зданий и рекламных щитов, не стоять под электрическими столбами и проводами, высокими деревьями. Также, учитывая трудности, создаваемые сильным ветром при тушении пожаров, в ветреную погоду необходимо особенно строго соблюдать правила пожарной безопасности".
***
Сообщается, что в ближайшие дни на территории Азербайджана изменится погода, температура воздуха понизится, особенно в ночные и утренние часы ожидаются отрицательные температуры, а в горных и предгорных районах прогнозируется снегопад.
Об этом сообщили из Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана.
В связи с этим водителей просят быть предельно внимательными при движении по автомобильным дорогам, особенно в горных и предгорных районах. Особое внимание следует уделить тому, чтобы транспортные средства находились в технически исправном состоянии, соответствующем зимнему сезону, и были оснащены как минимум зимними шинами.
В случае несоблюдения указанных требований могут возникнуть трудности в движении транспортных средств, что может создать препятствия для других участников движения, вызвать пробки и задержки на дорогах. В то же время, такие случаи могут помешать своевременному прибытию специальной техники агентства, задействованной в уборке снега и эксплуатации дорог, в необходимые районы.