ABŞ rəsmisi İranla aparılan danışıqların gedişi ilə bağlı açıqlama verərək, Vaşinqtonun Tehrandan konkret tələblər irəli sürdüyünü və bu tələblərə cavab alınmadığını bildirib. Onun sözlərinə görə, ABŞ tərəfi İranın nüvə və raket proqramları ilə bağlı mövqeyində dəyişiklik görmür.
Redaksiya New York Times nəşrinə istinadla xəbər verir ki, adı açıqlanmayan ABŞ rəsmisi İran tərəfinə uranın zənginləşdirilməsinin dayandırılması və ballistik raketlərin uçuş məsafəsi ilə sayının məhdudlaşdırılması tələblərinin açıq şəkildə çatdırıldığını deyib.
Rəsminin sözlərinə görə, aparılan danışıqlar çərçivəsində İranla heç bir real irəliləyiş əldə olunmayıb və Tehran rəhbərliyinin ABŞ prezidenti Donald Trampın tələblərinə cavab verməyə hazır olduğuna dair heç bir əlamət müşahidə edilmir.
Məlumata əsasən, Vaşinqton İranın mövcud mövqeyini dəyişmədiyini hesab edir və bu vəziyyət danışıqlar prosesinin dalana dirəndiyini göstərir. ABŞ tərəfi vurğulayır ki, İranın nüvə zənginləşdirmə fəaliyyəti və ballistik raket proqramı regional və qlobal təhlükəsizlik üçün ciddi risk olaraq qalır.

Представитель США, комментируя ход переговоров с Ираном, заявил, что Вашингтон выдвинул Тегерану конкретные требования, на которые не получил ответа. По его словам, американская сторона не видит изменений в позиции Ирана по ядерной и ракетной программам.
Редакция сообщает со ссылкой на издание New York Times, что неназванный представитель США заявил, что требования о прекращении обогащения урана и ограничении дальности полета и количества баллистических ракет были четко доведены до иранской стороны.
По словам представителя, в рамках проводимых переговоров реального прогресса с Ираном достигнуто не было, и нет никаких признаков готовности иранского руководства отвечать на требования президента США Дональда Трампа.
Согласно информации, Вашингтон считает, что Иран не изменил свою текущую позицию, и это указывает на тупик в переговорном процессе. Американская сторона подчеркивает, что деятельность Ирана по обогащению урана и программа баллистических ракет остаются серьезным риском для региональной и глобальной безопасности.