ABŞ rəsmisi İranla aparılan danışıqların gedişi ilə bağlı açıqlama verərək, Vaşinqtonun Tehrandan konkret tələblər irəli sürdüyünü və bu tələblərə cavab alınmadığını bildirib. Onun sözlərinə görə, ABŞ tərəfi İranın nüvə və raket proqramları ilə bağlı mövqeyində dəyişiklik görmür.
Redaksiya New York Times nəşrinə istinadla xəbər verir ki, adı açıqlanmayan ABŞ rəsmisi İran tərəfinə uranın zənginləşdirilməsinin dayandırılması və ballistik raketlərin uçuş məsafəsi ilə sayının məhdudlaşdırılması tələblərinin açıq şəkildə çatdırıldığını deyib.
Rəsminin sözlərinə görə, aparılan danışıqlar çərçivəsində İranla heç bir real irəliləyiş əldə olunmayıb və Tehran rəhbərliyinin ABŞ prezidenti Donald Trampın tələblərinə cavab verməyə hazır olduğuna dair heç bir əlamət müşahidə edilmir.
Məlumata əsasən, Vaşinqton İranın mövcud mövqeyini dəyişmədiyini hesab edir və bu vəziyyət danışıqlar prosesinin dalana dirəndiyini göstərir. ABŞ tərəfi vurğulayır ki, İranın nüvə zənginləşdirmə fəaliyyəti və ballistik raket proqramı regional və qlobal təhlükəsizlik üçün ciddi risk olaraq qalır.

Donald Trump: Tehran Not Responding to US Demands, Risks Increasing
A US official, commenting on the progress of negotiations with Iran, stated that Washington has put forward specific demands to Tehran and has not received a response. According to him, the US side sees no change in Iran's position regarding its nuclear and missile programs.
The editorial, citing The New York Times, reports that an unnamed US official said that the demands for Iran to halt uranium enrichment and to limit the range and number of ballistic missiles have been clearly communicated to the Iranian side.
According to the official, no real progress has been made with Iran within the framework of the ongoing negotiations, and there are no signs that the Tehran leadership is ready to respond to the demands of US President Donald Trump.
According to the information, Washington believes that Iran has not changed its current position, and this situation indicates a deadlock in the negotiation process. The US side emphasizes that Iran's nuclear enrichment activities and ballistic missile program remain a serious risk to regional and global security.