Dini qurumlarla bağlı artıq ödənişlər büdcəyə qaytarılıb
Hesablama Palatasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsində və onun tabeliyindəki Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunda dövlət vəsaitinin və əmlakının istifadəsinin hüquqi aktlara uyğunluğuna dair audit çərçivəsində müəyyən edilmiş uyğunsuzluqlar aradan qaldırılıb.
Redaksiya bu barədə Palatanın hesabatına istinadən xəbər verir.
Audit nəticəsində dini və maarifləndirmə mövzusunda keçirilmiş tədbirlər zamanı günlərin və iştirakçı saylarının şişirdilməsi hesabına artıq ödənilmiş vəsaitlər müəyyən edilib.
Belə ki, bu hallar üzrə Dövlət Komitəsi üzrə 408 min 395,77 manat, Fond üzrə isə 99 min 338,9 manat, həmçinin yerinə yetirilməyən cari təmir işlərinə görə 26 min 277 manat məbləğində vəsait dövlət büdcəsinə bərpa edilib.
Bununla yanaşı, "Dini maarifləndirmə tədbirləri ilə bağlı işlərin və xidmətlərin satınalınması" üzrə bağlanmış müqavilə çərçivəsində də günlərin və iştirakçı saylarının artıq göstərilməsi nəticəsində 69 min 625,7 manat vəsaitin büdcəyə qaytarılması təmin olunub.
Audit zamanı, həmçinin müddətli əmək müqaviləsi ilə işləyən ştatdankənar işçilərə ödənilmiş əməkhaqqı üzrə işsizlikdən sığorta haqqının düzgün tutulmaması halları aşkarlanıb. Nəticədə 262,12 manat artıq ödəniş və eyni məbləğdə hesablanmamış sığorta xərci müvafiq qaydada bərpa edilib.
Dövlət Komitəsinin satın aldığı 17 min 900 manat dəyərində "İnformasiya ehtiyatının və sisteminin formalaşdırılması" veb-proqram təminatının müqavilədə nəzərdə tutulan informasiya sistemlərinə inteqrasiyası təmin olunub, dəyəri uçota alınıb və illik maliyyə hesabatına düzəliş edilib.
Eyni zamanda, 2023-cü ildə artıq tanınmış 1 milyon 874 min 999,98 manat xərc uçotdan silinib, "Digər tərəflərə təqdim edilən avanslar və borc vəsaitləri" maddəsi üzrə 421 min 969 manat, habelə pul vəsaitlərinin hərəkəti haqqında hesabatda 2022-ci il üzrə 426 min 493,49 manat, 2023-cü il üzrə isə 364 min 119 manat məbləğlərə müvafiq düzəlişlər aparılıb.
Audit çərçivəsində inventarizasiya zamanı aşkar edilmiş artıqgəlmələr üzrə aktivlər uçota alınıb. Bundan başqa, Fond tərəfindən 2022-ci ildə 266 min 940 manat, 2023-cü ildə isə 209 min 804 manat dəyərində xərcə silinmiş maarifləndirmə xarakterli filmlər və sosial videoçarxlar "Sair uzunmüddətli qeyri-maliyyə aktivləri" hesabında uçota alınıb və maliyyə hesabatları yenilənib.
Həmçinin inventarizasiya zamanı 13 min 495,65 manat dəyərində 10 adda ehtiyat üzrə artıqgəlmə uçota alınıb, 50 min 152,5 manat ilkin dəyəri olan 32 adda avadanlıq üzrə qalıq dəyər müəyyən edilib, eləcə də 59 min 877,32 manat dəyərində 42 adda ehtiyatın dövlət büdcəsinə bərpa edilməsi təmin olunub.

Переплата по религиозным организациям возвращена в бюджет
Устранены выявленные в ходе аудита несоответствия в использовании государственных средств и имущества Государственным комитетом по работе с религиозными организациями и подведомственным ему Фондом по пропаганде моральных ценностей.
Об этом редакция сообщает со ссылкой на отчет Палаты.
По результатам аудита были выявлены переплаты средств, возникшие в результате завышения количества дней и участников на мероприятиях религиозной и образовательной тематики.
Так, по этим случаям в государственный бюджет было восстановлено 408 395,77 манатов по Государственному комитету и 99 338,9 манатов по Фонду, а также 26 277 манатов за невыполненные текущие ремонтные работы.
Кроме того, в рамках договора «Закупка работ и услуг, связанных с религиозным просвещением» было обеспечено возвращение в бюджет 69 625,7 манатов в результате завышения количества дней и участников.
В ходе аудита также были выявлены случаи неправильного удержания страховых взносов от безработицы с заработной платы внештатных сотрудников, работающих по срочному трудовому договору. В результате было восстановлено излишне выплаченное 262,12 маната и не начисленные страховые расходы на ту же сумму в соответствующем порядке.
Обеспечена интеграция веб-программного обеспечения «Формирование информационных ресурсов и систем» стоимостью 17 900 манатов, закупленного Государственным комитетом, с предусмотренными в договоре информационными системами, учтена его стоимость и внесены корректировки в годовой финансовый отчет.
Одновременно в 2023 году списаны расходы на сумму 1 874 999,98 манатов, которые уже были признаны, внесены корректировки по статье «Авансы и займы, предоставленные другим сторонам» на сумму 421 969 манатов, а также по отчету о движении денежных средств на суммы 426 493,49 манатов за 2022 год и 364 119 манатов за 2023 год.
В ходе аудита были учтены активы по выявленным при инвентаризации излишкам. Кроме того, фильмы и социальные видеоролики просветительского характера стоимостью 266 940 манатов в 2022 году и 209 804 манатов в 2023 году, списанные Фондом, были учтены на счете «Прочие долгосрочные нефинансовые активы», и финансовые отчеты были обновлены.
Также при инвентаризации были учтены излишки по 10 наименованиям запасов стоимостью 13 495,65 манатов, определена остаточная стоимость по 32 наименованиям оборудования первоначальной стоимостью 50 152,5 манатов, а также обеспечено восстановление в государственный бюджет 42 наименований запасов стоимостью 59 877,32 манатов.