DİN qadınları fahişəliyə cəlb edənlərlə bağlı məlumat yaydı - VİDEO
Daxili İşlər Nazirliyinin İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Baş İdarəsi tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərlə insan alverində təqsirləndirilən 28 yaşlı E.Q. və 27 yaşlı X.H. şərti adlı şəxslər həbs ediliblər.
E.Q. ölkə vətəndaşı olan qadınları cinsi istismara məruz qoymaqla insan alveri cinayəti törətməkdə ittiham olunur. O, həmin qadınları işə düzəltmək adı ilə aldadaraq Türkiyəyə aparıb. Daha sonra zərərçəkmiş şəxslər hədə-qorxu və məcburetmə yolu ilə nəzarətdə saxlanılıb, onların ümumvətəndaş pasportları götürülərək pul müqabilində cinsi istismara məruz qoyulublar.
İnsan alveri cinayətində təqsirləndirilən X.H. isə şəxsiyyəti istintaqla araşdırılan xarici ölkə vətəndaşları ilə cinayət əlaqəsinə girərək qadınları pul müqabilində “escortazofficial” “Telegram”səhifəsi və “escortaze.com” saytı vasitəsilə fahişəliyə cəlb edib. Zərərçəkənlər bu platformadan çıxmaq istədikdə o, həmin qadınları barələrində rüsvayedici fotoşəkil və məlumat yaymaqla hədələyərək cinsi istismara məruz qoyub.
Araşdırmalarla X.H. şərti adlı şəxsin cinayət yolu ilə əldə etdiyi pul vəsaitinin bir qismini kriptovalyuta formasında xarici ölkələrin birində olan transmilli cinayətkar qrupun digər üzvlərinə göndərdiyi müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlar əsasında başlanmış cinayət işləri üzrə E.Q. və X.H. təqsirləndirilən şəxs qismində istintaqa cəlb edilib və barələrində məhkəmənin qərarı ilə 4 ay müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
“Bir daha vətəndaşlara müraciət edərək bildiririk ki, insan alveri cinayətlərindən zərərçəkmiş şəxslər DİN-in İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Baş İdarəsinə və ya 152 qaynar xəttinə müraciət edə bilərlər. Müraciət edən şəxslərin konfidensiallığı tam təmin olunur”, - məlumatda vurğulanıb.

Səidə Əsədli · Cəmiyyət ·
As a result of measures taken by the Main Department for Combating Human Trafficking of the Ministry of Internal Affairs, 28-year-old E.Q. and 27-year-old X.H., accused of human trafficking, have been arrested.
E.Q. is accused of committing the crime of human trafficking by subjecting female citizens of the country to sexual exploitation. He lured these women to Turkey under the pretext of finding them jobs. Subsequently, the victims were kept under control through threats and coercion, their national passports were confiscated, and they were subjected to sexual exploitation for money.
X.H., also accused of human trafficking, entered into criminal contact with foreign nationals whose identities are being investigated, and lured women into prostitution for money via the “escortazofficial” Telegram page and the “escortaze.com” website. When the victims wanted to leave this platform, he threatened to disseminate compromising photos and information about them, thereby subjecting them to sexual exploitation.
Investigations revealed that X.H. sent a portion of the money obtained through criminal means, in the form of cryptocurrency, to other members of a transnational criminal group located in one of the foreign countries.
Based on the collected evidence, criminal cases were initiated, and E.Q. and X.H. were brought in for investigation as accused persons, and by court decision, a pre-trial detention measure of 4 months was chosen for them.
“We once again appeal to citizens and inform them that victims of human trafficking crimes can contact the Main Department for Combating Human Trafficking of the Ministry of Internal Affairs or the 152 hotline. The confidentiality of those who apply is fully guaranteed,” the statement emphasized.