DİN əməliyyat keçirib – İnformasiya sistemlərinə kiberhücumlar təşkil edən şəxs saxlanılıb
Daxili İşlər Nazirliyi (DİN) tərəfindən kibertəhlükəsizliyin qorunması və kibercinayətlərə qarşı mübarizə tədbirləri davam etdirilir. Bu istiqamətdə Nazirliyin Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsi vətəndaşların onlayn dövlət xidmətlərindən yararlanmaq üçün ən çox istifadə etdikləri sistemlərin məlumat bazalarına edilən kiberhücumlara qarşı xüsusi əməliyyat keçirib. Tədbir zamanı kompüter sistemlərinə qanunsuz müdaxilə etməklə vətəndaşlara məxsus fərdi məlumatları əldə edən Bakı şəhər sakini Hüseyn Məhərrəmov müəyyən edilərək saxlanılıb. H.Məhərrəmov internet üzərindən xarici ölkə vətəndaşlarından ibarət kibercinayətkar dəstələrlə əlaqələr yaradıb onlar vasitəsi ilə Azərbaycan vətəndaşlarının fərdi məlumatlarının qorunduğu sistemlərin şifrələrini əldə edib mühafizə tədbirlərini pozmaqla həmin serverlərə daxil olub. Daha sonra isə o, “Telegram” və digər sosial şəbəkələrdə yaratdığı anonim səhifələr vasitəsilə şəxsi məlumatları satışa çıxarıb. H.Məhərrəmov sosial şəbəkələrdə bir neçə müxtəlif nüfuzlu şəxsin fərdi məlumatlarını da paylaşaraq istənilən vətəndaş barədə informasiyanı pul müqabilində sata biləcəyi barədə reklam xarakterli elanlar da yerləşdirib. Bu şəxsin kibercinayət əməlləri ifşa olunduqdan sonra onun topladığı fərdi məlumatlar və müvafiq onlayn informasiya sistemlərinə qanunsuz girişi Baş İdarə əməkdaşları tərəfindən aradan qaldırılıb. Əldə edilən elektron sübutların ekspertizası nəticəsində H. Məhərrəmovun kompüter sistemlərinə qanunsuz müdaxilə etmə faktı bir daha təsdiqlənib.
Faktla bağlı Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddəsi ilə cinayət işi başlanıb. H.Məhərrəmov təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunmaqla istintaq aparılıb və cinayət işi yekunlaşdırılaraq baxılması üçün məhkəməyə göndərilib.
H.Məhərrəmovla əlbir olan və xarici ölkələrdə gizlənən şəxslərin də saxlanılması istiqamətində həmin dövlətlərin polis qurumları ilə birgə əməliyyat-texniki tədbirlər davam etdirilir.

МВД провело операцию – Задержан человек, организовавший кибератаки на информационные системы
Министерство внутренних дел (МВД) продолжает меры по обеспечению кибербезопасности и борьбе с киберпреступлениями. В этом направлении Главное управление по борьбе с киберпреступностью Министерства провело специальную операцию против кибератак на базы данных систем, наиболее часто используемых гражданами для получения онлайн-государственных услуг. В ходе мероприятия был выявлен и задержан житель города Баку Гусейн Магеррамов, который путем незаконного вмешательства в компьютерные системы получал личные данные граждан. Г. Магеррамов через интернет установил связи с киберпреступными группировками, состоящими из граждан иностранных государств, и с их помощью получил пароли к системам, где хранились личные данные граждан Азербайджана, нарушил меры защиты и получил доступ к этим серверам. Затем он выставил личные данные на продажу через анонимные страницы, созданные им в “Telegram” и других социальных сетях. Г. Магеррамов также размещал в социальных сетях рекламные объявления о том, что он может продать информацию о любом гражданине за деньги, делясь при этом личными данными нескольких различных влиятельных лиц. После разоблачения киберпреступных действий этого лица, собранные им личные данные и незаконный доступ к соответствующим онлайн-информационным системам были устранены сотрудниками Главного управления. В результате экспертизы полученных электронных доказательств факт незаконного вмешательства Г. Магеррамова в компьютерные системы был вновь подтвержден.
По данному факту возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса. Было проведено расследование с привлечением Г. Магеррамова в качестве обвиняемого, и уголовное дело было завершено и направлено в суд для рассмотрения.
Совместные оперативно-технические мероприятия с полицейскими органами соответствующих государств продолжаются в направлении задержания лиц, действовавших в сговоре с Г. Магеррамовым и скрывающихся в зарубежных странах.