Okean məhsullarının davamlılığı və istehlakı ilə bağlı məsələlər, ekoloji təsirlər və qida təhlükəsizliyi ilə əlaqədar olaraq, son illərdə daha çox diqqət çəkən mövzulardan birinə çevrilib. Bu sahədəki araşdırmalar və məlumatlar, dəniz məhsullarının istehlakının ekosistemlərə və insan sağlamlığına təsirini aydınlaşdırmağa kömək edir.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ-dan gələn vəhşi qızılbalıqların hamısı Sakit okeandan gəlir. NOAA bu balıqçılıq təsərrüfatlarını iki qanun çərçivəsində idarə edir: müəyyən növləri qoruyan Nəsli Kəsilməkdə Olan Növlər Qanunu (ESA) və sağlam populyasiya səviyyələrini qorumaq məqsədi daşıyan Maqnuson-Stivens Qanunu (MSA). Onların qoruduğu beş qızılbalıq növündən dördünün ESA tərəfindən qorunan populyasiyaları var. Bu populyasiyalar, onların hansı çayda yumurtlamasına qədər araşdırılır və tutulması və ya satışı üçün əlçatan deyil.
ABŞ-ın Meksika körfəzində tutulan qaraçöhrə balığı, populyasiyası tükənməkdə olsa da, keçmişdə olduğu kimi həddindən artıq ovlanmadığı üçün "Yaxşı Alternativ" kimi Seafood Watch siyahısına daxil edilib. Lakin eyni su hövzəsindən, Meksikada tutulan eyni balıq, Meksika Maqnuson-Stivens Qanununun tələb etdiyi ciddi məhdudiyyətlərə əməl etmədiyi üçün eyni təşkilat tərəfindən qadağan edilmiş siyahıya daxil edilib. Bundan əlavə, Atlantik okeanında eyni balıq da həddindən artıq ovlanmaya məruz qalıb.
Yapon ambercek balığı ilə vəziyyət tamamilə fərqlidir. Sustainable Sushi-yə görə, bu balığın populyasiyası azalır. Eyni zamanda, onun fermalarda yetişdirilməsi problemlidir, çünki o, yırtıcıdır və gənc vəhşi fərdlərdən yetişdirilir. Bundan əlavə, onların yetişdirildiyi torlu qəfəslər yüksək balıq konsentrasiyasına malikdir, buna görə də xəstəliklər sürətlə yayılır və digər populyasiyalara keçə bilər. Qəfəslərdə konsentrasiya olunmuş yetişdirmə də onların altında okean dibini tullantı poliqonuna çevirir.
Həddindən artıq ovlanma, geniş əhatə dairəsinə malik balıqçı gəmilərinin müdaxiləsi və texnoloji nailiyyətlər, eləcə də balıqçılığın səmərəsiz idarə olunması, treska populyasiyasının kəskin azalmasına səbəb olub. NPR-in 2022-ci ildə bildirdiyi kimi, Atlantik treska populyasiyası bərpa oluna bilər. Eyni zamanda, Sakit okean treskasının balıqçılığı, xüsusilə Alyaska və Britaniya Kolumbiyasında olduqca yaxşı gedir.
Marlin, digər populyasiyalara nəzarət edən və bir çox kiçik növləri yeyən qida zəncirinin zirvəsidir. Scientific American-ın izah etdiyi kimi, marlin kimi yırtıcılara bağlı insanlar üçün yan təsir, kiçik balıqlarda tez-tez qəbul edilə bilən miqdarda olan civənin marlinin bədənində toplanması və insan istehlakı üçün təhlükəli səviyyələrə çatmasıdır.
Mənşə ölkəsinin etiketini yoxlasanız, tilapiyadan tamamilə qaçmağa ehtiyac yoxdur. Honduras, Meksika və Ekvador məsul balıq istehsalçılarıdır. Bu ölkələrdə tilapiyanın yetişdirilməsini tənzimləyən qaydalar var ki, bu da ətraf mühitə təsirini azaltmaq, o cümlədən yemlərdə balıq unu istifadəsini minimuma endirmək və tullantı sularını təmizləməkdir.
Bu, yumşaq ətə malik ağ balıqdır, lakin 1990-cı illərdə onun populyasiyası həddindən artıq ovlanma ilə üzləşdi. Problem balıqçılıq üsullarındadır. Narıncı balıq dərin su balığıdır və tez-tez tral ilə tutulur.

Морепродукты: Важные вопросы устойчивости и здоровья
Вопросы устойчивости и потребления морепродуктов стали одной из наиболее обсуждаемых тем в последние годы в связи с экологическими последствиями и продовольственной безопасностью. Исследования и информация в этой области помогают прояснить влияние потребления морепродуктов на экосистемы и здоровье человека.
Redaksiya сообщает, что вся дикая лосось из США поступает из Тихого океана. NOAA управляет этими рыболовными хозяйствами в рамках двух законов: Закона об исчезающих видах (ESA), который защищает определенные виды, и Закона Магнусона-Стивенса (MSA), направленного на поддержание здорового уровня популяций. Четыре из пяти видов лосося, которые они охраняют, имеют популяции, защищенные ESA. Эти популяции исследуются до того, как они нерестятся в определенной реке, и недоступны для вылова или продажи.
Черный окунь, выловленный в Мексиканском заливе США, был включен в список Seafood Watch как «Хорошая альтернатива», несмотря на то, что его популяция находится под угрозой, поскольку он не вылавливается чрезмерно, как в прошлом. Однако та же рыба, выловленная в Мексике из того же водоема, была запрещена той же организацией, поскольку она не соблюдает строгие ограничения, требуемые Мексиканским законом Магнусона-Стивенса. Кроме того, та же рыба в Атлантическом океане также подвергается чрезмерному вылову.
Ситуация с японским морским окунем совершенно иная. По данным Sustainable Sushi, популяция этой рыбы сокращается. В то же время ее разведение на фермах проблематично, поскольку она является хищником и выращивается из молодых диких особей. Кроме того, сетчатые клетки, в которых они выращиваются, имеют высокую концентрацию рыбы, поэтому болезни быстро распространяются и могут передаваться другим популяциям. Концентрированное выращивание в клетках также превращает дно океана под ними в свалку отходов.
Чрезмерный вылов, вмешательство широкомасштабных рыболовных судов и технологические достижения, а также неэффективное управление рыболовством привели к резкому сокращению популяций трески. Как сообщало NPR в 2022 году, популяция атлантической трески может восстановиться. В то же время вылов тихоокеанской трески идет весьма успешно, особенно на Аляске и в Британской Колумбии.
Марлин находится на вершине пищевой цепи, контролируя другие популяции и поедая множество мелких видов. Как объясняет Scientific American, побочным эффектом для людей, употребляющих в пищу хищников, таких как марлин, является накопление ртути в теле марлина до уровней, опасных для потребления человеком, в количествах, которые часто могут быть приемлемы в мелкой рыбе.
Если вы проверите этикетку страны происхождения, вам не придется полностью избегать тилапии. Гондурас, Мексика и Эквадор являются ответственными производителями рыбы. В этих странах существуют правила, регулирующие выращивание тилапии, что снижает воздействие на окружающую среду, включая минимизацию использования рыбной муки в кормах и очистку сточных вод.
Это белая рыба с нежным мясом, но в 1990-х годах ее популяция столкнулась с чрезмерным выловом. Проблема заключается в методах рыболовства. Оранжевая рыба — глубоководная рыба, и ее часто ловят тралами.