Danimarka Qrenlandiya təhlükəsizliyi üzrə ABŞ ilə danışıqları davam etdirir
Danimarkanın xarici işlər naziri Lars Lökke Rasmussen Qrenlandiya və Arktika təhlükəsizliyi ilə bağlı ABŞ rəsmiləri ilə keçirilən görüşlərdən sonra mövqelərini açıqlayıb. Nazir bildirib ki, tərəflər arasında fikir ayrılıqları qalır, lakin dialoqun davam etdirilməsi və ortaq yanaşmanın axtarışı prioritet hesab olunur.
Redaksiya xəbər verir ki, Lars Lökke Rasmussen ABŞ-da JD Vance və Marko Rubio ilə görüşdüklərini, bu səfərin Qrenlandiya ilə bağlı səslənən diqqətçəkən ictimai açıqlamalardan sonra baş tutduğunu deyib. Onun sözlərinə görə, tərəflər razılaşmasalar belə, razılaşmamağa razı olmağı və yüksək səviyyəli işçi qrupunun yaradılmasını qərara alıblar.
Nazir vurğulayıb ki, Danimarka Krallığı artıq öz hərbi töhfələrini artırıb və əlavə maliyyə vəsaiti ayırıb. O qeyd edib ki, söhbət simvolik vasitələrdən deyil, gəmilər, pilotsuz uçuş aparatları və döyüş təyyarələri kimi real hərbi imkanlardan gedir və Kopenhagen daha çoxunu etməyə hazırdır. Rasmussen xatırladıb ki, Qrenlandiya min doqquz yüz qırx doqquzuncu ildən NATO üzvüdür və alyansın beşinci maddəsi ilə qorunur.
Rasmussen eyni zamanda Arktikada yeni təhlükəsizlik vəziyyətinin formalaşdığını etiraf edib və bu məsələdə ABŞ prezidenti Donald Trampın narahatlıqlarını qismən bölüşdüklərini bildirib. Bununla yanaşı, o, Qrenlandiya ətrafında Çin hərbi gəmilərinin olduğu barədə narrativin həqiqətə uyğun olmadığını, kəşfiyyat məlumatlarına görə son on ildə belə halların qeydə alınmadığını deyib. Nazir Qrenlandiyanın yaxın və uzaq gələcəkdə Danimarka Krallığının tərkibində qalacağını vurğulayıb və ABŞ ilə yaxın müttəfiqlik münasibətlərinin davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib.

Министр иностранных дел Дании Ларс Лёкке Расмуссен прокомментировал итоги встреч с официальными лицами США по вопросам безопасности Гренландии и Арктики. Министр заявил, что между сторонами сохраняются разногласия, но приоритетом считается продолжение диалога и поиск общего подхода.
Как сообщает редакция, Ларс Лёкке Расмуссен встретился в США с JD Vance и Марко Рубио, отметив, что визит состоялся после ряда резонансных публичных заявлений, касающихся Гренландии. По его словам, стороны решили, что даже если они не договорятся, то договорятся не договариваться, и решили создать рабочую группу высокого уровня.
Министр подчеркнул, что Королевство Дания уже увеличило свой военный вклад и выделило дополнительные финансовые средства. Он отметил, что речь идет не о символических мерах, а о реальных военных возможностях, таких как корабли, беспилотные летательные аппараты и боевые самолеты, и Копенгаген готов сделать больше. Расмуссен напомнил, что Гренландия является членом НАТО с тысяча девятьсот сорок девятого года и защищена пятой статьей альянса.
Расмуссен также признал формирование новой ситуации в области безопасности в Арктике и заявил, что частично разделяет опасения президента США Дональда Трампа по этому вопросу. Вместе с тем, он отметил, что нарратив о китайских военных кораблях вокруг Гренландии не соответствует действительности, и по данным разведки, таких случаев за последнее десятилетие зафиксировано не было. Министр подчеркнул, что Гренландия останется в составе Королевства Дания в обозримом и отдаленном будущем, и отметил важность продолжения тесных союзнических отношений с США.