Danimarka Baş naziri Netanyahu barədə “problemə çevrilib” dedi
Danimarkanın Baş naziri Mette Frederiksen şənbə günü bildirib ki, İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu artıq özü-özlüyündə “problemə çevrilib” və hazırda ölkəsi Avropa İttifaqına (Aİ) sədrlik etdiyi üçün Qəzza müharibəsi ilə bağlı İsrailə təzyiq göstərməyə çalışacaq.
Redaksiya AFP-yə istinadla xəbər verir ki, Frederiksen Jyllands-Posten qəzetinə müsahibəsində İsrail hökumətinin “həddini aşdığını” vurğulayıb. O, Qəzzadakı “tamamilə dəhşətli və fəlakətli” humanitar vəziyyəti və işğal olunmuş İordan çayının qərb sahilində yeni yaşayış məntəqələrinin salınmasını kəskin tənqid edib.
Baş nazir qeyd edib ki, Danimarka İsrailə təzyiqi artırmaq istəyən ölkələrdəndir, lakin hələ digər Aİ üzvlərinin dəstəyini qazana bilməyib. Onun sözlərinə görə, bu təzyiq siyasi və ya sanksiya formasında ola bilər: “Bu, məskunlaşanlara, nazirlərə, hətta bütün İsrailə qarşı tətbiq oluna bilər. Ticarət və ya elmi araşdırmalar üzrə sanksiyalar da gündəmdədir.”
Frederiksen əlavə edib ki, heç bir variantı əvvəlcədən istisna etmirlər: “Necə ki Rusiyaya qarşı sanksiyaları təsirli olacağı yerlərə yönəltdik, İsrailə qarşı da eyni yanaşmanı tətbiq etmək mümkündür.” Onun rəhbərlik etdiyi hökumət isə Fələstin dövlətini tanıyacağını hələ bəyan etməyənlər sırasındadır.

Премьер-министр Дании о Нетаньяху: «Он стал проблемой»
Премьер-министр Дании Метте Фредериксен заявила в субботу, что премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху уже сам по себе «превратился в проблему», и поскольку ее страна в настоящее время председательствует в Европейском Союзе (ЕС), она попытается оказать давление на Израиль в связи с войной в Газе.
Редакция сообщает со ссылкой на AFP, что Фредериксен в интервью газете Jyllands-Posten подчеркнула, что правительство Израиля «перешло все границы». Она резко раскритиковала «совершенно ужасную и катастрофическую» гуманитарную ситуацию в Газе и строительство новых поселений на оккупированном Западном берегу реки Иордан.
Премьер-министр отметила, что Дания является одной из стран, желающих усилить давление на Израиль, но пока не смогла заручиться поддержкой других членов ЕС. По ее словам, это давление может быть в форме политического давления или санкций: «Это может быть применено против поселенцев, министров или даже всего Израиля. Санкции в отношении торговли или научных исследований также стоят на повестке дня.»
Фредериксен добавила, что они не исключают никаких вариантов заранее: «Как мы направляли санкции против России туда, где они будут эффективны, так же возможно применить тот же подход и к Израилю.» Однако правительство, возглавляемое ею, находится в числе тех, кто еще не заявил о признании палестинского государства.