Danimarka Baş naziri Netanyahu barədə “problemə çevrilib” dedi
Danimarkanın Baş naziri Mette Frederiksen şənbə günü bildirib ki, İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu artıq özü-özlüyündə “problemə çevrilib” və hazırda ölkəsi Avropa İttifaqına (Aİ) sədrlik etdiyi üçün Qəzza müharibəsi ilə bağlı İsrailə təzyiq göstərməyə çalışacaq.
Redaksiya AFP-yə istinadla xəbər verir ki, Frederiksen Jyllands-Posten qəzetinə müsahibəsində İsrail hökumətinin “həddini aşdığını” vurğulayıb. O, Qəzzadakı “tamamilə dəhşətli və fəlakətli” humanitar vəziyyəti və işğal olunmuş İordan çayının qərb sahilində yeni yaşayış məntəqələrinin salınmasını kəskin tənqid edib.
Baş nazir qeyd edib ki, Danimarka İsrailə təzyiqi artırmaq istəyən ölkələrdəndir, lakin hələ digər Aİ üzvlərinin dəstəyini qazana bilməyib. Onun sözlərinə görə, bu təzyiq siyasi və ya sanksiya formasında ola bilər: “Bu, məskunlaşanlara, nazirlərə, hətta bütün İsrailə qarşı tətbiq oluna bilər. Ticarət və ya elmi araşdırmalar üzrə sanksiyalar da gündəmdədir.”
Frederiksen əlavə edib ki, heç bir variantı əvvəlcədən istisna etmirlər: “Necə ki Rusiyaya qarşı sanksiyaları təsirli olacağı yerlərə yönəltdik, İsrailə qarşı da eyni yanaşmanı tətbiq etmək mümkündür.” Onun rəhbərlik etdiyi hökumət isə Fələstin dövlətini tanıyacağını hələ bəyan etməyənlər sırasındadır.

Danish Prime Minister Mette Frederiksen stated on Saturday that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has “become a problem” in himself, and her country, currently holding the presidency of the European Union (EU), will seek to pressure Israel regarding the Gaza war.
The editorial office, citing AFP, reports that Frederiksen emphasized in an interview with the Jyllands-Posten newspaper that the Israeli government has “crossed the line.” She sharply criticized the “absolutely terrible and catastrophic” humanitarian situation in Gaza and the establishment of new settlements in the occupied West Bank.
The Prime Minister noted that Denmark is among the countries that want to increase pressure on Israel but has not yet gained the support of other EU members. According to her, this pressure could take the form of political measures or sanctions: “This could be applied against settlers, ministers, or even all of Israel. Sanctions on trade or scientific research are also on the agenda.”
Frederiksen added that they do not rule out any options in advance: “Just as we directed sanctions against Russia where they would be effective, it is possible to apply the same approach against Israel.” Her government, however, is among those that have not yet declared recognition of a Palestinian state.