Danimarka hökuməti, ABŞ-ın Qrenlandiyaya müdaxilə cəhdləri ilə bağlı yayılan xəbərlərdən sonra, ölkədəki ABŞ işlər vəkili ilə danışıqlar aparmaq üçün onu çağırdı. Bu addım, ABŞ prezidenti Donald Trampın Qrenlandiyanı nəzarət altına almaq istəyi ilə bağlı yaranan gərginliyin fonunda atılıb. Danimarka rəsmiləri, bu məsələnin ciddiliyini vurğulayaraq, ABŞ tərəfindən atılan addımların qəbuledilməz olduğunu bildiriblər.
Redaksiya xəbər verir ki, Trampın yanvar ayında Ağ Evə qayıtmasından sonra, strateji əhəmiyyətə malik, resurslarla zəngin olan bu adanın təhlükəsizlik məqsədləri üçün ABŞ-a lazım olduğunu dəfələrlə qeyd etməsi, vəziyyəti daha da gərginləşdirib. Məlumata görə, ABŞ tərəfi Qrenlandiyada müəyyən təsir imkanları yaratmağa çalışıb, lakin bu cəhdlər Danimarka tərəfindən qətiyyətlə qarşısı alınıb. Danimarka hökuməti, Qrenlandiyanın özünüidarəetmə statusunu qorumaq və suverenliyini təmin etmək əzmində olduğunu bildirib. Bu hadisə, ABŞ ilə Danimarka arasında diplomatik münasibətlərdə gərginlik yaradıb və beynəlxalq arenada diqqətlə izlənilir.
Danimarka, Qrenlandiyanın gələcəyi ilə bağlı qərarların yalnız yerli hakimiyyət orqanları tərəfindən qəbul edilməsinin vacibliyini vurğulayır. Bu hadisə, ABŞ-ın xarici siyasətindəki prioritetləri və beynəlxalq münasibətlərdəki yanaşmalarını bir daha gündəmə gətirib.

Правительство Дании вызвало поверенного в делах США в стране для переговоров после сообщений о попытках вмешательства США в Гренландию. Этот шаг был предпринят на фоне напряженности, возникшей в связи с желанием президента США Дональда Трампа взять Гренландию под контроль. Датские официальные лица подчеркнули серьезность этого вопроса, заявив, что шаги, предпринятые США, неприемлемы.
Редакция сообщает, что после возвращения Трампа в Белый дом в январе его неоднократные заявления о том, что этот стратегически важный, богатый ресурсами остров необходим США в целях безопасности, еще больше обострили ситуацию. Согласно информации, американская сторона пыталась создать определенные возможности влияния в Гренландии, но эти попытки были решительно пресечены Данией. Правительство Дании заявило о своей решимости сохранить статус самоуправления Гренландии и обеспечить ее суверенитет. Этот инцидент вызвал напряженность в дипломатических отношениях между США и Данией и внимательно отслеживается на международной арене.
Дания подчеркивает важность того, чтобы решения относительно будущего Гренландии принимались исключительно местными властями. Этот инцидент вновь вынес на повестку дня приоритеты внешней политики США и их подходы в международных отношениях.