Danimarka hökuməti, ABŞ-ın Qrenlandiyaya müdaxilə cəhdləri ilə bağlı yayılan xəbərlərdən sonra, ölkədəki ABŞ işlər vəkili ilə danışıqlar aparmaq üçün onu çağırdı. Bu addım, ABŞ prezidenti Donald Trampın Qrenlandiyanı nəzarət altına almaq istəyi ilə bağlı yaranan gərginliyin fonunda atılıb. Danimarka rəsmiləri, bu məsələnin ciddiliyini vurğulayaraq, ABŞ tərəfindən atılan addımların qəbuledilməz olduğunu bildiriblər.
Redaksiya xəbər verir ki, Trampın yanvar ayında Ağ Evə qayıtmasından sonra, strateji əhəmiyyətə malik, resurslarla zəngin olan bu adanın təhlükəsizlik məqsədləri üçün ABŞ-a lazım olduğunu dəfələrlə qeyd etməsi, vəziyyəti daha da gərginləşdirib. Məlumata görə, ABŞ tərəfi Qrenlandiyada müəyyən təsir imkanları yaratmağa çalışıb, lakin bu cəhdlər Danimarka tərəfindən qətiyyətlə qarşısı alınıb. Danimarka hökuməti, Qrenlandiyanın özünüidarəetmə statusunu qorumaq və suverenliyini təmin etmək əzmində olduğunu bildirib. Bu hadisə, ABŞ ilə Danimarka arasında diplomatik münasibətlərdə gərginlik yaradıb və beynəlxalq arenada diqqətlə izlənilir.
Danimarka, Qrenlandiyanın gələcəyi ilə bağlı qərarların yalnız yerli hakimiyyət orqanları tərəfindən qəbul edilməsinin vacibliyini vurğulayır. Bu hadisə, ABŞ-ın xarici siyasətindəki prioritetləri və beynəlxalq münasibətlərdəki yanaşmalarını bir daha gündəmə gətirib.

The Danish government summoned the US chargé d'affaires in the country for talks after reports emerged regarding US attempts to interfere in Greenland. This step was taken against the backdrop of tensions arising from US President Donald Trump's desire to take control of Greenland. Danish officials emphasized the seriousness of the matter, stating that the actions taken by the US side are unacceptable.
Redaksiya reports that after Trump's return to the White House in January, his repeated statements that this strategically important, resource-rich island is necessary for the US for security purposes have further escalated the situation. According to information, the US side attempted to create certain spheres of influence in Greenland, but these attempts were resolutely blocked by Denmark. The Danish government stated its determination to protect Greenland's self-governing status and ensure its sovereignty. This incident has created tension in diplomatic relations between the US and Denmark and is being closely monitored in the international arena.
Denmark emphasizes the importance that decisions regarding Greenland's future must be made solely by local authorities. This incident has once again brought to the forefront the US's foreign policy priorities and its approaches in international relations.