Anthropic şirkəti kompüterdə Claude Cowork və Claude Code adlı yeni süni intellekt xidmətlərini istifadəyə verib. Bu texnologiyalar proqramları işə salmaq, brauzerlərdə naviqasiya etmək, cədvəlləri doldurmaq və proqramçı alətlərini idarə etmək kimi tapşırıqları yerinə yetirə bilir. İstifadəçi telefonundan göndərilən məlumatlar əsasında Claude avtomatik olaraq istifadəçinin noutbukunda işləri tamamlayır.
Redaksiya məlumat verir ki, süni intellektin siçan və klaviaturaya çıxış əldə etməsi, istifadəçinin fiziki olaraq mövcud olmasının zəruriliyini aradan qaldırır. Nvidia-nın baş icraçı direktoru OpenClaw-u "növbəti ChatGPT" adlandırıb. Anthropic hazırda OpenAI-nin ötən ay öz yaradıcısını işə götürməsindən sonra birbaşa OpenClaw ilə rəqabət aparır.
Claude hər bir proqram üçün icazə istəsə də, təsdiq edildikdən sonra tapşırıqları müstəqil şəkildə yerinə yetirir. Bu yeni imkanlar süni intellektin sadəcə mətn emalından daha çox, kompüterlərdə aktiv şəkildə işləmək qabiliyyətinə malik olduğunu göstərir. Klaviatura düymələrini basmağı öyrənən assistent indi işləməyi öyrənib.

Claude больше не задает вопросы, а выполняет работу. Управляет вашим компьютером
Компания Anthropic запустила новые сервисы искусственного интеллекта Claude Cowork и Claude Code для компьютеров. Эти технологии способны выполнять такие задачи, как запуск программ, навигация в браузерах, заполнение таблиц и управление инструментами программиста. На основе данных, отправленных пользователем с телефона, Claude автоматически выполняет работу на ноутбуке пользователя.
Редакция сообщает, что доступ искусственного интеллекта к мыши и клавиатуре устраняет необходимость физического присутствия пользователя. Генеральный директор Nvidia назвал OpenClaw «следующим ChatGPT». Anthropic в настоящее время напрямую конкурирует с OpenClaw после того, как OpenAI наняла своего создателя в прошлом месяце.
Хотя Claude запрашивает разрешение для каждой программы, после одобрения он выполняет задачи самостоятельно. Эти новые возможности демонстрируют, что искусственный интеллект способен не просто обрабатывать текст, но и активно работать на компьютерах. Ассистент, который научился нажимать клавиши, теперь научился работать.