Çin və Yaponiya arasında gərginlik artır, vətəndaşlara xəbərdarlıq edildi
Çin, mübahisəli adaların yaxınlığına Sahil Mühafizəsi gəmiləri göndərərək, Yaponiyada səyahət edən və təhsil alan vətəndaşlarını təhlükəsizliklə bağlı xəbərdar edib. Bu gərginliyin artması, Yaponiyanın yeni baş nazirinin Tayvanla bağlı verdiyi açıqlamalarla əlaqədardır.
Redaksiya məlumat verir ki, Çin Sahil Mühafizəsi gəmilərinin mübahisəli ərazilərə göndərilməsi və Çin vətəndaşlarına Yaponiyada təhlükəsizliklə bağlı xəbərdarlıq edilməsi, iki ölkə arasında gərginliyin artmasının göstəricisidir. Bu addımlar, Yaponiyanın yeni baş nazirinin Tayvanla bağlı səsləndirdiyi fikirlərə cavab olaraq atılıb. Çin hökuməti, Yaponiyanın Tayvanla bağlı mövqeyini qətiyyətlə tənqid edir və bu məsələdə öz suverenliyini qorumağa çalışır.
Çin Xarici İşlər Nazirliyi, Yaponiyada səyahət edən və təhsil alan Çin vətəndaşlarına təhlükəsizliklə bağlı xəbərdarlıq edərək, onların təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi güddüyünü bildirib. Bu xəbərdarlıq, Yaponiyada Çin vətəndaşlarına qarşı mümkün təhlükələrin artması ilə əlaqədar olaraq verilib. Eyni zamanda, Çin Sahil Mühafizəsi gəmilərinin mübahisəli adaların yaxınlığına göndərilməsi, Çinin bu ərazilərdəki suverenlik iddialarını gücləndirmək və Yaponiyanın bu ərazilərə olan iddialarına qarşı çıxmaq məqsədi daşıyır. Bu addımlar, Çin və Yaponiya arasında uzun müddətdir davam edən ərazi mübahisələrini daha da kəskinləşdirir. Çin, bu addımlarla Yaponiyaya Tayvan məsələsində daha ehtiyatlı olmağı və Çinin maraqlarına hörmət etməyi xatırladır. Bu gərginlik, regionda sabitliyin pozulmasına və beynəlxalq münasibətlərdə yeni problemlərin yaranmasına səbəb ola bilər.

Китай направил корабли береговой охраны вблизи спорных островов и предупредил своих граждан, путешествующих и обучающихся в Японии, о вопросах безопасности. Рост этой напряженности связан с заявлениями нового премьер-министра Японии по Тайваню.
Редакция сообщает, что отправка кораблей береговой охраны Китая в спорные районы и предупреждение китайских граждан о безопасности в Японии являются показателем роста напряженности между двумя странами. Эти шаги предприняты в ответ на заявления нового премьер-министра Японии по Тайваню. Правительство Китая решительно критикует позицию Японии по Тайваню и стремится защитить свой суверенитет в этом вопросе.
Министерство иностранных дел Китая заявило, что, предупреждая китайских граждан, путешествующих и обучающихся в Японии, о безопасности, оно преследует цель обеспечить их безопасность. Это предупреждение было сделано в связи с возможным ростом угроз в отношении китайских граждан в Японии. В то же время, отправка кораблей береговой охраны Китая вблизи спорных островов направлена на усиление суверенных притязаний Китая на эти территории и противодействие притязаниям Японии на них. Эти шаги еще больше обостряют давние территориальные споры между Китаем и Японией. Этими действиями Китай напоминает Японии о необходимости быть более осторожной в вопросе Тайваня и уважать интересы Китая. Эта напряженность может привести к нарушению стабильности в регионе и возникновению новых проблем в международных отношениях.