Çin neft emalçıları Venesuela əvəzinə Kanada xam neftinə yönəlir
Çinin iri neft emalı müəssisələri Venesueladan güzəştli xam neft tədarükünün dayanmasından sonra alternativ mənbələr axtarışını sürətləndirib. Mövcud şəraitdə Kanada mənşəli ağır neft Çin bazarı üçün ən yaxın və uyğun əvəzləyici hesab olunur.
Redaksiya Bloomberg-ə istinadla xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyasının Venesuelaya təzyiqləri sərtləşdirməsi və ölkə rəhbərliyinə qarşı atılan addımlar nəticəsində Çin şirkətləri bu mənbədən faktiki olaraq kənarda qalıb. Bu isə tədarük marşrutlarının yenidən qurulmasına səbəb olub.
Məlumata görə, genişləndirilmiş Trans Mountain boru kəməri vasitəsilə daşınan Kanada nefti əsasən Çin istiqamətinə yönəlib. Bu proses Alberta əyaləti və Kanada federal hökuməti tərəfindən müsbət qarşılanır, çünki onlar enerji ixracında ABŞ-dan asılılığın azaldılmasını strateji məqsəd kimi görürlər.
Analitiklər bildirirlər ki, yeni logistika axını həm Çin üçün tədarük sabitliyi yaradır, həm də Kanada üçün Asiya bazarında mövqelərin möhkəmlənməsinə imkan verir. Bu tendensiyanın yaxın dövrdə davam edəcəyi istisna edilmir.

Китайские нефтепереработчики переключаются с венесуэльской на канадскую сырую нефть
Крупные китайские нефтеперерабатывающие предприятия ускорили поиск альтернативных источников после прекращения поставок сырой нефти из Венесуэлы. В текущих условиях тяжелая нефть канадского происхождения считается ближайшим и наиболее подходящим заменителем для китайского рынка.
Как сообщает редакция со ссылкой на Bloomberg, из-за ужесточения давления администрации президента США Дональда Трампа на Венесуэлу и мер, принятых против руководства страны, китайские компании фактически оказались в стороне от этого источника. Это привело к перестройке маршрутов поставок.
Согласно информации, канадская нефть, транспортируемая по расширенному нефтепроводу Trans Mountain, в основном направляется в Китай. Этот процесс положительно воспринимается провинцией Альберта и федеральным правительством Канады, поскольку они видят стратегическую цель в снижении зависимости от США в экспорте энергии.
Аналитики отмечают, что новый логистический поток создает стабильность поставок для Китая и позволяет Канаде укрепить свои позиции на азиатском рынке. Не исключено, что эта тенденция сохранится в ближайшем будущем.