Çin neft emalçıları Venesuela əvəzinə Kanada xam neftinə yönəlir
Çinin iri neft emalı müəssisələri Venesueladan güzəştli xam neft tədarükünün dayanmasından sonra alternativ mənbələr axtarışını sürətləndirib. Mövcud şəraitdə Kanada mənşəli ağır neft Çin bazarı üçün ən yaxın və uyğun əvəzləyici hesab olunur.
Redaksiya Bloomberg-ə istinadla xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyasının Venesuelaya təzyiqləri sərtləşdirməsi və ölkə rəhbərliyinə qarşı atılan addımlar nəticəsində Çin şirkətləri bu mənbədən faktiki olaraq kənarda qalıb. Bu isə tədarük marşrutlarının yenidən qurulmasına səbəb olub.
Məlumata görə, genişləndirilmiş Trans Mountain boru kəməri vasitəsilə daşınan Kanada nefti əsasən Çin istiqamətinə yönəlib. Bu proses Alberta əyaləti və Kanada federal hökuməti tərəfindən müsbət qarşılanır, çünki onlar enerji ixracında ABŞ-dan asılılığın azaldılmasını strateji məqsəd kimi görürlər.
Analitiklər bildirirlər ki, yeni logistika axını həm Çin üçün tədarük sabitliyi yaradır, həm də Kanada üçün Asiya bazarında mövqelərin möhkəmlənməsinə imkan verir. Bu tendensiyanın yaxın dövrdə davam edəcəyi istisna edilmir.

Chinese Refiners Turn to Canadian Crude Oil Instead of Venezuela
China's major oil refining facilities have accelerated their search for alternative sources after the halt of discounted crude oil supplies from Venezuela. Under the current circumstances, heavy crude oil from Canada is considered the closest and most suitable substitute for the Chinese market.
The editorial reports, citing Bloomberg, that due to the US President Donald Trump administration's increased pressure on Venezuela and the steps taken against the country's leadership, Chinese companies have been effectively excluded from this source. This has led to a restructuring of supply routes.
According to information, Canadian oil transported via the expanded Trans Mountain pipeline is primarily directed towards China. This process is welcomed by the province of Alberta and the Canadian federal government, as they see reducing dependence on the US for energy exports as a strategic goal.
Analysts state that the new logistics flow creates supply stability for China and allows Canada to strengthen its position in the Asian market. It is not excluded that this trend will continue in the near future.