Çin, Londonda yeni bir səfirlik binasının tikintisi ilə bağlı qərarın yenidən təxirə salınmasına görə Böyük Britaniya hökumətini sərt tənqid edib. Bu hadisə, iki ölkə arasında diplomatik gərginliyin artmasına səbəb olub və gələcək əlaqələrə təsir edə biləcək bir vəziyyət yaradıb.
Redaksiya Euronews-a istinadən məlumat verir ki, Çin Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Lin Cian, Böyük Britaniyanın qərarı dəfələrlə təxirə salmasını "tamamilə əsassız" adlandırıb. O, həmçinin, Britaniya tərəfindən irəli sürülən səbəblərin "dözülməz" olduğunu bildirib. Çin hökumətinin bu vəziyyətdən "güclü narazılıq" ifadə etdiyi də qeyd olunub.
Səfirliyin Londonun maliyyə bölgəsinə və həssas məlumat kabellərinə yaxın bir ərazidə tikilməsi planları illərdir ki, müzakirə mövzusudur. Royal Mint Court-da, London qülləsinin yaxınlığında inşa edilməsi planlaşdırılan bina, 20,000 kvadratmetr ərazini əhatə etməklə, Avropanın ən böyük səfirliyi olacaqdı. Bu planlar, təhlükəsizliklə bağlı narahatlıqlar səbəbindən müxtəlif tərəflərdən tənqidlərlə qarşılaşıb.
Böyük Britaniya hökumətinin planlaşdırma agentliyi, qərarın daha çox vaxt tələb etdiyini bildirib. Baş nazir Keir Starmerin sözçüsü Tom Vells, "Daxili İşlər Nazirliyi və Xarici İşlər Nazirliyi xüsusi təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı fikirlərini bildiriblər və qərarın, bu məsələlərin tamamilə həll olunana qədər qəbul edilməməsi barədə aydın mövqe nümayiş etdiriblər" deyə qeyd edib. Tənqidçilər, qərarın Starmerin gələn ilin əvvəlində Pekinə gözlənilən səfəri ərəfəsində təxirə salındığını iddia edirlər.

China has strongly criticized the British government for the repeated postponement of a decision regarding the construction of a new embassy building in London. This incident has led to increased diplomatic tension between the two countries and created a situation that could affect future relations.
Redaksiya reports, citing Euronews, that Chinese Foreign Ministry spokesperson Lin Jian called Britain's repeated postponements "completely unreasonable." He also stated that the reasons put forward by the British side were "unbearable." It was also noted that the Chinese government expressed "strong dissatisfaction" with the situation.
Plans for the embassy to be built in an area close to London's financial district and sensitive data cables have been a topic of discussion for years. The building, planned to be constructed at Royal Mint Court, near the Tower of London, was set to cover an area of 20,000 square meters and would have been Europe's largest embassy. These plans have faced criticism from various parties due to security concerns.
The British government's planning agency stated that the decision requires more time. Tom Wells, a spokesperson for Prime Minister Keir Starmer, noted, "The Home Office and the Foreign Office have expressed their views on specific security issues and have demonstrated a clear position that the decision should not be made until these issues are fully resolved." Critics claim the decision was postponed just before Starmer's expected visit to Beijing early next year.