Çin, Londonda yeni bir səfirlik binasının tikintisi ilə bağlı qərarın yenidən təxirə salınmasına görə Böyük Britaniya hökumətini sərt tənqid edib. Bu hadisə, iki ölkə arasında diplomatik gərginliyin artmasına səbəb olub və gələcək əlaqələrə təsir edə biləcək bir vəziyyət yaradıb.
Redaksiya Euronews-a istinadən məlumat verir ki, Çin Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Lin Cian, Böyük Britaniyanın qərarı dəfələrlə təxirə salmasını "tamamilə əsassız" adlandırıb. O, həmçinin, Britaniya tərəfindən irəli sürülən səbəblərin "dözülməz" olduğunu bildirib. Çin hökumətinin bu vəziyyətdən "güclü narazılıq" ifadə etdiyi də qeyd olunub.
Səfirliyin Londonun maliyyə bölgəsinə və həssas məlumat kabellərinə yaxın bir ərazidə tikilməsi planları illərdir ki, müzakirə mövzusudur. Royal Mint Court-da, London qülləsinin yaxınlığında inşa edilməsi planlaşdırılan bina, 20,000 kvadratmetr ərazini əhatə etməklə, Avropanın ən böyük səfirliyi olacaqdı. Bu planlar, təhlükəsizliklə bağlı narahatlıqlar səbəbindən müxtəlif tərəflərdən tənqidlərlə qarşılaşıb.
Böyük Britaniya hökumətinin planlaşdırma agentliyi, qərarın daha çox vaxt tələb etdiyini bildirib. Baş nazir Keir Starmerin sözçüsü Tom Vells, "Daxili İşlər Nazirliyi və Xarici İşlər Nazirliyi xüsusi təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı fikirlərini bildiriblər və qərarın, bu məsələlərin tamamilə həll olunana qədər qəbul edilməməsi barədə aydın mövqe nümayiş etdiriblər" deyə qeyd edib. Tənqidçilər, qərarın Starmerin gələn ilin əvvəlində Pekinə gözlənilən səfəri ərəfəsində təxirə salındığını iddia edirlər.

Китай резко раскритиковал правительство Великобритании за очередную отсрочку решения по строительству нового здания посольства в Лондоне. Этот инцидент привел к росту дипломатической напряженности между двумя странами и создал ситуацию, которая может повлиять на будущие отношения.
Redaksiya со ссылкой на Euronews сообщает, что представитель Министерства иностранных дел Китая Линь Цзянь назвал неоднократную отсрочку решения Великобританией «абсолютно необоснованной». Он также заявил, что причины, выдвинутые британской стороной, «невыносимы». Было отмечено, что правительство Китая выразило «сильное недовольство» этой ситуацией.
Планы по строительству посольства в районе, близком к финансовому центру Лондона и чувствительным кабелям передачи данных, обсуждаются уже много лет. Здание, которое планировалось построить на Royal Mint Court, недалеко от Лондонского Тауэра, должно было стать крупнейшим посольством в Европе, занимая площадь 20 000 квадратных метров. Эти планы столкнулись с критикой с различных сторон из-за опасений по поводу безопасности.
Агентство по планированию правительства Великобритании заявило, что для принятия решения требуется больше времени. Пресс-секретарь премьер-министра Кира Стармера Том Уэллс отметил: «Министерство внутренних дел и Министерство иностранных дел высказали свое мнение по конкретным вопросам безопасности и продемонстрировали четкую позицию о том, что решение не должно приниматься до полного урегулирования этих вопросов». Критики утверждают, что решение было отложено накануне ожидаемого визита Стармера в Пекин в начале следующего года.