Çin lideri Tramp ilə telefon danışığında Tayvan məsələsini vurğulayıb
Çin Prezidenti Si Cinpin ilə ABŞ prezidenti Donald Tramp arasında keçirilən telefon danışığında Tayvan mövzusu əsas müzakirə başlıqlarından biri olub.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Si Cinpin söhbət zamanı Tayvanın Çinə qayıdışının müharibədən sonrakı beynəlxalq nizamın mühüm tərkib hissəsi olduğunu bildirib. O, məsələni Pekin üçün strateji və tarixi əhəmiyyət daşıyan prioritet kimi təqdim edib.
Danışıqların detalları açıqlanmasa da, tərəflərin regional sabitlik, təhlükəsizlik və qarşılıqlı münasibətlərə təsir edən mövcud gərginlikləri müzakirə etdiyi bildirilir. Analitiklər hesab edirlər ki, Tayvan məsələsinin bu səviyyədə gündəmə gətirilməsi gələcək diplomatik proseslərin istiqamətinə təsir göstərə bilər.
Müşahidəçilər qeyd edirlər ki, Çin rəhbərliyinin bəyanatları rəsmi Pekinin Tayvan siyasətində dəyişməz mövqeyini bir daha nümayiş etdirir. ABŞ tərəfinin bu məsələ ilə bağlı mövcud yanaşmasının isə regionda güc balansına təsir edən əsas faktor olaraq qaldığı vurğulanır.

В телефонном разговоре между Председателем КНР Си Цзиньпином и президентом США Дональдом Трампом тема Тайваня стала одной из основных тем обсуждения.
Редакция, ссылаясь на источник, сообщает, что Си Цзиньпин в ходе беседы заявил, что возвращение Тайваня Китаю является важной составной частью послевоенного международного порядка. Он представил этот вопрос как приоритет, имеющий стратегическое и историческое значение для Пекина.
Хотя детали переговоров не разглашаются, сообщается, что стороны обсудили существующую напряженность, влияющую на региональную стабильность, безопасность и взаимные отношения. Аналитики полагают, что вынесение вопроса Тайваня на такой уровень может повлиять на направление будущих дипломатических процессов.
Наблюдатели отмечают, что заявления китайского руководства еще раз демонстрируют неизменную позицию официального Пекина в отношении политики Тайваня. Подчеркивается, что существующий подход американской стороны к этому вопросу остается ключевым фактором, влияющим на баланс сил в регионе.