Beynəlxalq Ticarət Komitəsinin nümayəndə heyəti bu həftə Cenevrədə Dünya Ticarət Təşkilatının (DTT) İctimai Forumunda və DTT Parlament Konfransının rəhbər komitəsinin 55-ci sessiyasında iştirak etmək üçün toplaşıb. Bu tədbirlər beynəlxalq ticarət siyasətinin müxtəlif aspektlərini müzakirə etmək, qlobal ticarət sisteminin gələcəyini qiymətləndirmək və qanunvericilik orqanları ilə DTT arasında əlaqələri gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, Avropa İttifaqı tərəfindən dəstəklənən bu tədbirlərdə iştirakçılar ticarət siyasətinin əsas məsələləri, o cümlədən davamlı inkişaf, iqlim dəyişikliyi və rəqəmsallaşma kimi mövzulara toxunacaqlar. Nümayəndə heyəti, həmçinin, DTT-nin islahatı və çox tərəfli ticarət sisteminin gücləndirilməsi ilə bağlı müzakirələrdə iştirak edəcək. Bu görüşlər zamanı ticarət siyasətinin müxtəlif aspektləri, o cümlədən, ticarət mübahisələrinin həlli mexanizmləri və ticarət sazişlərinin icrası ilə bağlı məsələlər də müzakirə olunacaq.
Forumda və konfransda iştirak edən nümayəndələr, həmçinin, ticarət siyasətinin qlobal iqtisadiyyata təsiri, xüsusilə də inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün imkanlar və problemlər barədə fikir mübadiləsi aparacaqlar. Bu tədbirlər, qlobal ticarət sisteminin daha inklüziv və ədalətli olması üçün atılacaq addımların müəyyən edilməsinə kömək edəcək.

Делегация Комитета по международной торговле собралась на этой неделе в Женеве для участия в Общественном форуме Всемирной торговой организации (ВТО) и 55-й сессии руководящего комитета Парламентской конференции ВТО. Эти мероприятия направлены на обсуждение различных аспектов международной торговой политики, оценку будущего глобальной торговой системы и укрепление связей между законодательными органами и ВТО.
Редакция сообщает, что на этих мероприятиях, поддерживаемых Европейским Союзом, участники затронут ключевые вопросы торговой политики, включая такие темы, как устойчивое развитие, изменение климата и цифровизация. Делегация также примет участие в дискуссиях, касающихся реформы ВТО и укрепления многосторонней торговой системы. В ходе этих встреч также будут обсуждаться различные аспекты торговой политики, включая механизмы разрешения торговых споров и вопросы выполнения торговых соглашений.
Представители, участвующие в форуме и конференции, также обменяются мнениями о влиянии торговой политики на мировую экономику, особенно о возможностях и проблемах для развивающихся стран. Эти мероприятия помогут определить шаги, которые необходимо предпринять для того, чтобы глобальная торговая система стала более инклюзивной и справедливой.