C vitamini çatışmazlığı: Simptomlar, mənbələr və müalicə yolları
İnsan orqanizmi üçün vacib olan C vitamini çatışmazlığı, ciddi sağlamlıq problemlərinə səbəb ola bilər. Bu vitaminin əhəmiyyəti və onun əldə edilməsi yolları, sağlam qidalanma mövzusunda maraqlı olan hər kəs üçün aktualdır.
Redaksiya məlumat verir ki, C vitamini çatışmazlığı nəticəsində yaranan xəstəlik, sinqa adlanır. İnkişaf etmiş ölkələrdə bu xəstəliyə nadir hallarda rast gəlinir, lakin sinqa ağrı, əzələ zəifliyi, diş əti qanaxması, çəki itkisi, qırmızı ləkələr və ya saç follikullarının ətrafında qansızma kimi simptomlara səbəb ola bilər.
Həm kivi, həm də portağal, C vitamini ilə zəngin mənbələrdir. Orta ölçülü bir portağal, orta ölçülü bir kiviyə nisbətən daha çox C vitamini ehtiva etsə də, qram hesabı ilə kivinin tərkibində daha çox C vitamini var. Orqanizm C vitamini istehsal edə bilmir, lakin kifayət qədər meyvə və tərəvəz yemək, gündəlik tövsiyə olunan dozanı almağa kömək edə bilər. Very Well Health nəşri yazır ki, bir portağalın 100 qramında 59,1 mq C vitamini, orta ölçülü bir yaşıl kivinin 100 qramında isə 92,7 mq C vitamini var. Daha əvvəl UNİAN, dietoloqların qreypfurtdan daha çox C vitamini olan 8 məhsulun adını çəkdiyini bildirmişdi.
Orqanizm artıq C vitaminini sidik vasitəsilə xaric etdiyi üçün, onun ehtiyatlarını müntəzəm olaraq doldurmaq lazımdır. Kivi, C vitamini ilə zəngin olmaqla yanaşı, digər vacib vitamin və qida maddələrini də ehtiva edir. C vitamini üçün tövsiyə olunan gündəlik doza yaş və cinsdən asılıdır. C vitamini, orqanizmin aşağıdakılar üçün istifadə etdiyi vacib bir vitamindir: dəmirin sorulması, kollagenin sintezi, toxumaların bərpası, immunitet sisteminin dəstəklənməsi. Portağallar, aşağıdakılar kimi dəyərli qida maddələri ehtiva edir: lif, kalium, folat, tiamin.

Дефицит витамина С: симптомы, источники и способы лечения
Дефицит витамина С, жизненно важного для человеческого организма, может привести к серьезным проблемам со здоровьем. Важность этого витамина и способы его получения актуальны для всех, кто интересуется здоровым питанием.
Redaksiya сообщает, что заболевание, возникающее в результате дефицита витамина С, называется цинга. В развитых странах это заболевание встречается редко, но цинга может вызывать такие симптомы, как боль, мышечная слабость, кровоточивость десен, потеря веса, красные пятна или кровоизлияния вокруг волосяных фолликулов.
И киви, и апельсины являются богатыми источниками витамина С. Хотя средний апельсин содержит больше витамина С, чем среднее киви, в пересчете на грамм в киви больше витамина С. Организм не может вырабатывать витамин С, но употребление достаточного количества фруктов и овощей может помочь получить рекомендуемую суточную дозу. Издание Very Well Health пишет, что в 100 граммах апельсина содержится 59,1 мг витамина С, а в 100 граммах среднего зеленого киви – 92,7 мг витамина С. Ранее UNIAN сообщал, что диетологи назвали 8 продуктов, содержащих больше витамина С, чем грейпфрут.
Поскольку организм выводит избыток витамина С с мочой, его запасы необходимо регулярно пополнять. Киви, помимо того, что богат витамином С, содержит и другие важные витамины и питательные вещества. Рекомендуемая суточная доза витамина С зависит от возраста и пола. Витамин С является важным витамином, который организм использует для: усвоения железа, синтеза коллагена, восстановления тканей, поддержки иммунной системы. Апельсины содержат ценные питательные вещества, такие как: клетчатка, калий, фолат, тиамин.