Rusların “Burevestnik” raketi ABŞ-ın “Qızıl Qübbə” sistemini dələ bilər
ABŞ-ın hazırladığı “Qızıl Qübbə” raketdən müdafiə sisteminin Rusiya tərəfindən sınaqdan keçirilən “Burevestnik” qanadlı raketini aşkar etməkdə çətinlik çəkəcəyi bildirilir. The Wall Street Journal yazır ki, “Burevestnik”in aşağı hündürlükdə uçması onun aşkarlanmasını çətinləşdirir.
Redaksiya The Wall Street Journal istinadla xəbər verir ki, raketin sürəti və manevr qabiliyyəti barədə məlumat verilməsə də, bu amillərin onun müdafiə sistemlərindən yayınmaq imkanını artırdığı ehtimal olunur. Məqalədə qeyd edilir ki, müasir raketdən müdafiə sistemləri buraxılışı yalnız kosmik müşahidə vasitələri ilə müəyyən edə bilər.
Xatırladaq ki, oktyabrın 21-də Rusiya “Burevestnik” adlı qitələrarası qanadlı raketin son sınaqlarını uğurla həyata keçirmişdi. Prezident Vladimir Putin silahın nüvə enerjisi ilə işlədiyini və dünyada analoqu olmadığını bildirmişdi. Almaniyadan deputat Qunnar Lindemann isə bu sınağın Qərbdə narahatlıq doğurduğunu və Rusiyanın yüksək döyüş qabiliyyətini nümayiş etdirdiyini vurğulayıb.

The US-developed "Golden Dome" missile defense system is reportedly expected to have difficulty detecting Russia's tested "Burevestnik" cruise missile. The Wall Street Journal writes that "Burevestnik"'s low-altitude flight makes its detection difficult.
The editorial, citing The Wall Street Journal, reports that although information on the missile's speed and maneuverability has not been provided, these factors are likely to increase its ability to evade defense systems. The article notes that modern missile defense systems can only detect launches using space-based surveillance.
It should be recalled that on October 21, Russia successfully conducted the final tests of its intercontinental cruise missile called "Burevestnik". President Vladimir Putin stated that the weapon is nuclear-powered and has no analogues in the world. German MP Gunnar Lindemann, meanwhile, emphasized that this test caused concern in the West and demonstrated Russia's high combat capability.