Rusların “Burevestnik” raketi ABŞ-ın “Qızıl Qübbə” sistemini dələ bilər
ABŞ-ın hazırladığı “Qızıl Qübbə” raketdən müdafiə sisteminin Rusiya tərəfindən sınaqdan keçirilən “Burevestnik” qanadlı raketini aşkar etməkdə çətinlik çəkəcəyi bildirilir. The Wall Street Journal yazır ki, “Burevestnik”in aşağı hündürlükdə uçması onun aşkarlanmasını çətinləşdirir.
Redaksiya The Wall Street Journal istinadla xəbər verir ki, raketin sürəti və manevr qabiliyyəti barədə məlumat verilməsə də, bu amillərin onun müdafiə sistemlərindən yayınmaq imkanını artırdığı ehtimal olunur. Məqalədə qeyd edilir ki, müasir raketdən müdafiə sistemləri buraxılışı yalnız kosmik müşahidə vasitələri ilə müəyyən edə bilər.
Xatırladaq ki, oktyabrın 21-də Rusiya “Burevestnik” adlı qitələrarası qanadlı raketin son sınaqlarını uğurla həyata keçirmişdi. Prezident Vladimir Putin silahın nüvə enerjisi ilə işlədiyini və dünyada analoqu olmadığını bildirmişdi. Almaniyadan deputat Qunnar Lindemann isə bu sınağın Qərbdə narahatlıq doğurduğunu və Rusiyanın yüksək döyüş qabiliyyətini nümayiş etdirdiyini vurğulayıb.

Российская ракета «Буревестник» может пробить американскую систему «Железный купол»
Сообщается, что разработанная США система противоракетной обороны «Железный купол» столкнется с трудностями при обнаружении российской крылатой ракеты «Буревестник», проходящей испытания. The Wall Street Journal пишет, что полет «Буревестника» на низкой высоте затрудняет его обнаружение.
Редакция со ссылкой на The Wall Street Journal сообщает, что, хотя информация о скорости и маневренности ракеты не приводится, предполагается, что эти факторы увеличивают ее способность уклоняться от систем обороны. В статье отмечается, что современные системы противоракетной обороны могут определить запуск только с помощью средств космического наблюдения.
Напомним, что 21 октября Россия успешно провела последние испытания межконтинентальной крылатой ракеты под названием «Буревестник». Президент Владимир Путин заявил, что это оружие работает на ядерной энергии и не имеет аналогов в мире. Депутат из Германии Гуннар Линдеманн, в свою очередь, подчеркнул, что это испытание вызвало обеспокоенность на Западе и продемонстрировало высокую боеспособность России.