Ali Məhkəmənin İnzibati kollegiyası əlillik dövründə pensiya yaşına çatmış şəxsə əlilliliyə görə əmək pensiyasının müddətsiz təyin edilməsi ilə bağlı vahid məhkəmə təcrübəsini müəyyən edən qərar qəbul edib.
Bu barədə məhkəmədən məlumat verilib.
Bildirilib ki, işin hallarına əsasən iddiaçı 2017-ci ildən dövlət qulluqçusu kimi II qrup əlilliyə görə əmək pensiyası alıb və bu pensiya əlillik dövrü üçün təyin olunaraq 2022-ci ilin iyul ayınadək ödənilib. Həmin tarixdən ödəniş dayandırılıb. İddiaçı pensiya yaşına çatdığını əsas gətirərək əlilliyə görə təyin edilmiş əmək pensiyasının müddətsiz hesab olunmasını və dayandırılmış ödənişlərin bərpasını tələb edib. Cavabdeh inzibati orqan isə onun sığorta stajının 25 ildən, dövlət qulluğu stajının isə 15 ildən az olduğunu bildirərək müraciəti təmin etməyib.
Bundan sonra məhkəməyə müraciət edən şəxsin şikayəti birinci instansiya məhkəməsi tərəfindən rədd edilsə də, apellyasiya instansiyası bu qərarı ləğv edərək iddianı təmin edib və pensiyanın müddətsiz hesab olunmalı olduğu qənaətinə gəlib. Cavabdeh həmin qərardan kassasiya şikayəti verib.
Ali Məhkəmə kassasiya şikayətini təmin etməyərək apellyasiya instansiyasının qərarını qüvvədə saxlayıb. Qərarda bildirilib ki, şəxs əlillik dövründə pensiya yaşına çatdığı halda və həmin anda əlillik statusu qüvvədə olduqda, əlilliyə görə əmək pensiyası ömürlük (müddətsiz) təyin edilməlidir və bunun üçün əlavə müraciət tələb olunmur.
Məhkəmə kollegiyası qərarında "Əmək pensiyaları haqqında" Qanunun 32.2-ci maddəsini geniş təhlil edərək bildirib ki, həmin normada pensiya yaşına çatmış əlillərə əlilliyə görə əmək pensiyasının ömürlük təyin edilməsi imperativ qaydada nəzərdə tutulub və bu zaman əlilliyin yenidən qiymətləndirilməsi və ya şəxsin əlavə müraciəti şərt kimi müəyyən edilməyib. Qanunun mətnindən göründüyü kimi, tələb olunan əsas şərt şəxsin qanunla müəyyən edilmiş pensiya yaşına çatması və həmin anda əlillik statusunun mövcud olmasıdır.
Məhkəmə kollegiyası həmçinin qeyd edib ki, şəxsə əvvəllər əlilliyə görə pensiya müəyyən müddət üçün təyin olunmuş olsa belə, həmin müddət ərzində pensiya yaşına çatdığı halda onun pensiyasının ömürlük təyin edilməsi hüququ yaranır. Bu hüququn reallaşdırılması əlavə formal prosedurlarla məhdudlaşdırıla bilməz.
Qərarda vurğulanıb ki, pensiya hüquqlarının təmin edilməsi inzibati orqanın xidməti vəzifəsidir. "İnzibati icraat haqqında" Qanunun prinsiplərinə əsasən, inzibati orqan yalnız şəxsin əleyhinə olan halları deyil, onun xeyrinə olan halları da araşdırmalı, hüquq və vəzifələrini izah etməli və qanunun tətbiqini öz təşəbbüsü ilə təmin etməlidir. Qanunda birbaşa nəzərdə tutulmayan formal tələblər şəxsin sosial təminat hüququnun həyata keçirilməsindən imtina üçün əsas ola bilməz.

These Individuals Will Receive Lifetime Pensions
The Administrative Board of the Supreme Court has adopted a decision establishing a unified judicial practice regarding the indefinite assignment of labor pensions due to disability for individuals who reach retirement age while disabled.
This information was provided by the court.
It was stated that, based on the case details, the claimant had been receiving a labor pension due to Group II disability as a civil servant since 2017. This pension was assigned for the period of disability and was paid until July 2022. Payments were stopped from that date. The claimant requested that the labor pension assigned due to disability be considered indefinite, citing their attainment of retirement age, and that the suspended payments be reinstated. The respondent administrative body, however, denied the request, stating that their insurance record was less than 25 years and their civil service record was less than 15 years.
Subsequently, the claimant's complaint was rejected by the first instance court, but the appellate instance overturned this decision, granted the claim, and concluded that the pension should be considered indefinite. The respondent filed a cassation appeal against this decision.
The Supreme Court upheld the decision of the appellate instance by not satisfying the cassation appeal. The decision stated that if an individual reaches retirement age while disabled and their disability status is valid at that time, the labor pension due to disability must be assigned for life (indefinitely), and no additional application is required for this.
In its decision, the court extensively analyzed Article 32.2 of the Law "On Labor Pensions," stating that this provision mandates the lifelong assignment of labor pensions due to disability for disabled individuals who have reached retirement age, and that reassessment of disability or additional applications from the individual are not stipulated as conditions. As evident from the text of the law, the primary conditions required are that the individual has reached the legally established retirement age and possesses disability status at that moment.
The court also noted that even if a pension was previously assigned to an individual for a specific period due to disability, their right to have the pension assigned for life arises if they reach retirement age during that period. The realization of this right cannot be restricted by additional formal procedures.
The decision emphasized that ensuring pension rights is a service duty of the administrative body. Based on the principles of the Law "On Administrative Proceedings," the administrative body must investigate not only circumstances unfavorable to the individual but also those favorable to them, explain their rights and obligations, and ensure the application of the law on its own initiative. Formal requirements not directly stipulated in the law cannot serve as grounds for denying the exercise of an individual's right to social security.
In this regard, the court did not consider the requirement for an additional application to be consistent with the spirit of the law.