Bu halda vətəndaşa yüksək pensiya təyin olunacaq
Xəbər verdiyimiz kimi, “Əmək pensiyalarının təyin edilməsi, hesablanması, yenidən hesablanması, bir növdən başqa növə keçirilməsi və ödənilməsi Qaydası”nda dəyişiklik edilib.
Redaksiya Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiə Nazirliyinə (ƏƏSMN) istinadən xəbər verir ki, yeni dəyişiklik vətəndaşyönümlü olmaqla, güzəştli şərtlərlə pensiya təyinatı zamanı vətəndaş rahatlığına və operativliyin artırılmasına xidmət edir.
Bildirilib ki, yeraltı işlərdə, incəsənətin xüsusi sahələrində, əmək şəraiti xüsusilə zərərli və ağır olan işlərdə işləyən şəxslərə erkən dövrdə, güzəştli şərtlərlə pensiya təyinatı digər sənədlərlə yanaşı, onun çalışmış olduğu müəssisə üzrə işəgötürən tərəfindən təqdim edilən arayışa əsasən həyata keçirilir.
Yeni dəyişikliyə əsasən, əgər müəssisənin artıq fəaliyyət göstərməməsi səbəbindən həmin arayışın təqdim edilməsi mümkün olmadıqda, şəxsin işləmiş olduğu peşənin Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi “Güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası hüququ verən istehsalatların, peşələrin, vəzifələrin və göstəricilərin Siyahısı”na uyğun olması əsasında onun müvafiq iş dövrü güzəştli iş stajına daxil ediləcək və erkən pensiya hüququ qazanacaq.
Onun güzəştli sahədə iş stajının hesablanması isə “Əmək və Məşğulluq” altsistemindən əmək müqavilələrinə dair çıxarışda olan qeydə əsasən, digər hallarda əmək kitabçasında olan qeydə və ya Dövlət arxivinin arayışına əsasən aparılacaq.
Həmçinin yeni Qərarla qulluq əlavəsi alan və işləməyə davam edən şəxsin əmək pensiyası hesablanarkən əməkhaqqı və ya pensiya kapitalı əsasında hesablanan pensiya məbləğlərindən hansı yüksək olarsa, vətəndaşa həmin məbləğ təyin olunacaq.
Qeyd edilib ki, “Əmək pensiyalarının təyin edilməsi, hesablanması, yenidən hesablanması, bir növdən başqa növə keçirilməsi və ödənilməsi Qaydası”nda təkmilləşdirmə və uyğunlaşdırma məqsədilə digər dəyişiklikər də edilib.

В этом случае гражданину будет назначена высокая пенсия
Как мы сообщали, были внесены изменения в «Правила назначения, расчета, перерасчета, перехода с одного вида на другой и выплаты трудовых пенсий».
Редакция сообщает со ссылкой на Министерство труда и социальной защиты населения (МТСЗН), что новое изменение, ориентированное на граждан, способствует удобству и оперативности граждан при назначении пенсии на льготных условиях.
Сообщается, что назначение пенсии на льготных условиях на раннем этапе лицам, работающим на подземных работах, в особых областях искусства, на работах с особо вредными и тяжелыми условиями труда, осуществляется на основании справки, представленной работодателем предприятия, на котором он работал, наряду с другими документами.
Согласно новому изменению, если представление данной справки невозможно из-за прекращения деятельности предприятия, то на основании соответствия профессии, в которой работал гражданин, «Перечню производств, профессий, должностей и показателей, дающих право на трудовую пенсию по старости на льготных условиях», утвержденному Кабинетом Министров, соответствующий период его работы будет включен в льготный трудовой стаж, и он получит право на досрочную пенсию.
Расчет его стажа работы в льготной сфере будет производиться на основании записи в выписке из трудовых договоров из подсистемы «Труд и занятость», в иных случаях – на основании записи в трудовой книжке или справки из Государственного архива.
Также согласно новому постановлению, при расчете трудовой пенсии лица, получающего надбавку за службу и продолжающего работать, гражданину будет назначена та сумма, которая окажется выше: пенсионная сумма, рассчитанная на основе заработной платы, или пенсионный капитал.
Отмечено, что в целях совершенствования и адаптации в «Правила назначения, расчета, перерасчета, перехода с одного вида на другой и выплаты трудовых пенсий» были внесены и другие изменения.