Böyük Britaniyanın vəziyyəti hökuməti BVF-dən kredit almağa məcbur edə bilər
Böyük Britaniyada davam edən iqtisadi çətinliklər fonunda beynəlxalq maliyyə dəstəyinə ehtiyac yarana biləcəyi barədə xəbərdarlıqlar səslənir. Ekspertlərə görə, dövlət xərclərinin artması və inflyasiya təzyiqləri hökuməti yeni maliyyə mənbələri axtarmağa vadar edə bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, Kembric Universitetinin professoru Yacdit Çadha “The Daily Telegraph” qəzetinə açıqlamasında Böyük Britaniya hökumətinin Beynəlxalq Valyuta Fondundan (BVF) kredit istəməyə məcbur qala biləcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, iqtisadi siyasətdə mövcud qeyri-sabitlik və büdcə kəsiri belə bir ssenarini real edir.
Mütəxəssislər əlavə edirlər ki, hökumətin maliyyə kursu yaxın aylarda dəyişməzsə, BVF-dən dəstək alınması qaçılmaz ola bilər. Bu isə həm daxili siyasi mühitdə, həm də beynəlxalq bazarlarda ölkənin mövqelərinə təsir göstərəcək.
İqtisadçılar vurğulayırlar ki, vəziyyətin daha da ağırlaşmaması üçün dövlət idarəçiliyində sərt islahatlar və xərclərə nəzarət mexanizmləri tətbiq edilməlidir.

Amidst ongoing economic difficulties in the United Kingdom, warnings are being voiced about a potential need for international financial support. According to experts, rising government spending and inflationary pressures could compel the government to seek new financial sources.
The editorial office reports that Professor Jagjit Chadha of Cambridge University stated in an interview with “The Daily Telegraph” that the UK government might be forced to request a loan from the International Monetary Fund (IMF). According to him, the current instability in economic policy and the budget deficit make such a scenario realistic.
Experts add that if the government's financial course does not change in the coming months, obtaining support from the IMF could become inevitable. This would affect the country's position both in the domestic political environment and in international markets.
Economists emphasize that strict reforms in public administration and expenditure control mechanisms must be implemented to prevent the situation from worsening further.