Böyük Britaniyanın vəziyyəti hökuməti BVF-dən kredit almağa məcbur edə bilər
Böyük Britaniyada davam edən iqtisadi çətinliklər fonunda beynəlxalq maliyyə dəstəyinə ehtiyac yarana biləcəyi barədə xəbərdarlıqlar səslənir. Ekspertlərə görə, dövlət xərclərinin artması və inflyasiya təzyiqləri hökuməti yeni maliyyə mənbələri axtarmağa vadar edə bilər.
Redaksiya xəbər verir ki, Kembric Universitetinin professoru Yacdit Çadha “The Daily Telegraph” qəzetinə açıqlamasında Böyük Britaniya hökumətinin Beynəlxalq Valyuta Fondundan (BVF) kredit istəməyə məcbur qala biləcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, iqtisadi siyasətdə mövcud qeyri-sabitlik və büdcə kəsiri belə bir ssenarini real edir.
Mütəxəssislər əlavə edirlər ki, hökumətin maliyyə kursu yaxın aylarda dəyişməzsə, BVF-dən dəstək alınması qaçılmaz ola bilər. Bu isə həm daxili siyasi mühitdə, həm də beynəlxalq bazarlarda ölkənin mövqelərinə təsir göstərəcək.
İqtisadçılar vurğulayırlar ki, vəziyyətin daha da ağırlaşmaması üçün dövlət idarəçiliyində sərt islahatlar və xərclərə nəzarət mexanizmləri tətbiq edilməlidir.

Ситуация в Великобритании может вынудить правительство взять кредит у МВФ
На фоне продолжающихся экономических трудностей в Великобритании звучат предупреждения о возможной необходимости международной финансовой поддержки. По мнению экспертов, рост государственных расходов и инфляционное давление могут вынудить правительство искать новые источники финансирования.
Редакция сообщает, что профессор Кембриджского университета Ягдит Чадха в своем заявлении газете «The Daily Telegraph» заявил, что правительство Великобритании может быть вынуждено обратиться за кредитом к Международному валютному фонду (МВФ). По его словам, существующая нестабильность в экономической политике и дефицит бюджета делают такой сценарий реальным.
Эксперты добавляют, что если финансовый курс правительства не изменится в ближайшие месяцы, получение поддержки от МВФ может стать неизбежным. Это повлияет на позиции страны как во внутренней политической среде, так и на международных рынках.
Экономисты подчеркивают, что чтобы ситуация не усугублялась, необходимо внедрить жесткие реформы в государственном управлении и механизмы контроля над расходами.