Bolqarıstan hökuməti iqtisadi siyasətinə və korrupsiyaya qarşı mübarizədə uğursuzluğu ilə bağlı bir neçə həftə davam edən kütləvi etirazlardan sonra istefa verib. Baş nazir Rosen Zhelyazkov hökumətin istefasını televiziya çıxışı vasitəsilə elan edib, bu, parlamentin etimadsızlıq səsverməsindən bir neçə dəqiqə əvvəl baş verib. Hökumətin istefası Bolqarıstanın 1 yanvarda avrozonaya qoşulması planından bir neçə həftə əvvəl baş verir.
Redaksiya Al Jazeera-ya istinadla xəbər verir ki, minlərlə insan paytaxt Sofiya və ölkənin digər şəhərlərində küçələrə çıxaraq korrupsiya və hökumətin sosial islahatlarda uğursuzluğu ilə bağlı etirazlarını nümayiş etdirib. Zhelyazkov hökuməti 2026-cı il üçün avro ilə hazırlanmış büdcə planını geri çəkmişdi, amma etirazlar buna baxmayaraq davam edib.
Prezident Rumen Radev də hökumətdən istefa verməsini tələb edib. İndi Radev parlamentdə yeni hökumət formalaşdırmaq üçün partiyalara müraciət edəcək. Əgər partiyalar bunu bacarmasa, ölkədə yeni seçkilər keçirilməyinə qədər müvəqqəti administrasiya qurulacaq.

Правительство Болгарии ушло в отставку после массовых протестов
Правительство Болгарии ушло в отставку после нескольких недель массовых протестов, вызванных его экономической политикой и неспособностью бороться с коррупцией. Премьер-министр Росен Желязков объявил об отставке правительства в телевизионном обращении, что произошло всего за несколько минут до голосования парламента по вотуму недоверия. Отставка правительства происходит за несколько недель до запланированного вступления Болгарии в еврозону 1 января.
Как сообщает Al Jazeera, тысячи людей вышли на улицы в столице Софии и других городах страны, выражая протест против коррупции и неспособности правительства провести социальные реформы. Правительство Желязкова отозвало бюджетный план с использованием евро на 2026 год, но протесты продолжались, несмотря на это.
Президент Румен Радев также потребовал отставки правительства. Теперь Радев обратится к партиям в парламенте с призывом сформировать новое правительство. Если партии не смогут этого сделать, будет создана временная администрация до проведения новых выборов в стране.