Bolqarıstan hökuməti iqtisadi siyasətinə və korrupsiyaya qarşı mübarizədə uğursuzluğu ilə bağlı bir neçə həftə davam edən kütləvi etirazlardan sonra istefa verib. Baş nazir Rosen Zhelyazkov hökumətin istefasını televiziya çıxışı vasitəsilə elan edib, bu, parlamentin etimadsızlıq səsverməsindən bir neçə dəqiqə əvvəl baş verib. Hökumətin istefası Bolqarıstanın 1 yanvarda avrozonaya qoşulması planından bir neçə həftə əvvəl baş verir.
Redaksiya Al Jazeera-ya istinadla xəbər verir ki, minlərlə insan paytaxt Sofiya və ölkənin digər şəhərlərində küçələrə çıxaraq korrupsiya və hökumətin sosial islahatlarda uğursuzluğu ilə bağlı etirazlarını nümayiş etdirib. Zhelyazkov hökuməti 2026-cı il üçün avro ilə hazırlanmış büdcə planını geri çəkmişdi, amma etirazlar buna baxmayaraq davam edib.
Prezident Rumen Radev də hökumətdən istefa verməsini tələb edib. İndi Radev parlamentdə yeni hökumət formalaşdırmaq üçün partiyalara müraciət edəcək. Əgər partiyalar bunu bacarmasa, ölkədə yeni seçkilər keçirilməyinə qədər müvəqqəti administrasiya qurulacaq.

The Bulgarian government has resigned after weeks of mass protests against its economic policies and perceived failures in combating corruption. Prime Minister Rosen Zhelyazkov announced the government's resignation via a televised address, just minutes before a parliamentary no-confidence vote. The government's resignation comes weeks before Bulgaria's planned accession to the Eurozone on January 1.
Thousands of people took to the streets in the capital Sofia and other cities across the country to protest against corruption and the government's failure in social reforms, according to Al Jazeera. The Zhelyazkov government had withdrawn its budget plan prepared in euros for 2026, but protests continued despite this.
President Rumen Radev had also demanded the government's resignation. Radev will now approach the parties in parliament to form a new government. If the parties fail to do so, a temporary administration will be established until new elections are held in the country.