BMT-nin Fələstin üzrə xüsusi məruzəçisi Françeska Albanes İsrailin Qəzzada fələstinlilərə qarşı həyata keçirdiyi zorakılıqlara sərt reaksiya verib.
Redaksiya xəbər verir ki, Albanes beynəlxalq ictimaiyyətə çağırış edərək, fələstinlilərə qarşı törədilən vəhşiliklərə susmayan ölkələri konkret addımlar atmağa səsləyib.
“Fələstinlilərə qarşı həyata keçirilən vəhşiliyə səs verən bütün ölkələrə çağırış edirəm: artıq İsraili cəzalandırın,” – deyə Albanes bildirib.
O, İsrailin beynəlxalq hüququ pozduğunu və cəzasızlığın davam etməsinin daha geniş fəlakətlərə yol aça biləcəyini vurğulayıb. Məruzəçi beynəlxalq mexanizmlərin işə salınmasının vacibliyini qeyd edib.

Специальный докладчик ООН по Палестине: Накажите Израиль
Специальный докладчик ООН по Палестине Франческа Альбанезе резко отреагировала на насилие, совершаемое Израилем против палестинцев в Газе.
Как сообщает редакция, Альбанезе обратилась к международному сообществу, призвав страны, которые высказываются против зверств, совершаемых против палестинцев, предпринять конкретные шаги.
Я призываю все страны, которые высказываются против зверств, совершаемых против палестинцев: накажите Израиль уже,” – заявила Альбанезе.
Она подчеркнула, что Израиль нарушает международное право, и продолжение безнаказанности может привести к более масштабным катастрофам. Докладчик отметила важность запуска международных механизмов.