İranın xarici işlər naziri yaxın günlərdə qüvvəyə minəcək “snapback” mexanizmini təhlükəli gərginliyin qəsdən artırılması kimi qiymətləndirib. Nazir bildirib ki, bu qərar bölgədə sabitliyi daha da risk altına salır.
Redaksiya xəbər verir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası Rusiya və Çinin sanksiyaların təxirə salınması ilə bağlı təklifini rədd edib. Qərara əsasən, İrana qarşı sanksiyalar bu gün Bakı vaxtı ilə səhərə yaxın qüvvəyə minəcək.
İran hökuməti isə xəbərdarlıq edib ki, sanksiyalar tətbiq olunarsa, ölkə Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin (BAEA) nüvə yoxlamalarından geri çəkiləcək. Bu addım beynəlxalq ictimaiyyətdə yeni narahatlıqlar yaradıb və tərəflərin atacağı növbəti addımlar diqqətlə izlənilir.

Министр иностранных дел Ирана оценил механизм «snapback», который вступит в силу в ближайшие дни, как преднамеренное нарастание опасной напряженности. Министр заявил, что это решение еще больше ставит под угрозу стабильность в регионе.
Редакция сообщает, что Совет Безопасности ООН отклонил предложение России и Китая об отсрочке санкций. Согласно решению, санкции против Ирана вступят в силу сегодня рано утром по бакинскому времени.
Правительство Ирана, в свою очередь, предупредило, что в случае введения санкций страна выйдет из ядерных инспекций Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ). Этот шаг вызвал новые опасения в международном сообществе, и дальнейшие действия сторон внимательно отслеживаются.