Birləşmiş Millətlər Təşkilatında (BMT) İsrailin Qəzzadan geri çəkilməməsi ilə bağlı qətnamənin qəbul edilməsi, beynəlxalq arenada gərginliyin artmasına səbəb olub. Bu hadisə, İsrailin təhlükəsizlik məqsədləri ilə keçmiş ABŞ administrasiyasının əl-Şaraa rejimini dəstəkləməsi arasındakı ziddiyyətləri daha da qabarıq şəkildə ortaya qoyur.
Redaksiya Haaretz-ə istinadən məlumat verir ki, BMT-dəki İsrail səfiri, qətnaməni tənqid edərək, BMT Baş Assambleyasının "reallıqdan uzaq" olduğunu bildirib. Qətnamə, 123 lehinə, 41 əleyhinə səslə qəbul edilib və İsrailin geri çəkilməyəcəyini təsdiqləyir. Bu səsvermə, beynəlxalq ictimaiyyətin İsrail-Fələstin münaqişəsinə yanaşmasında fikir ayrılıqlarını nümayiş etdirir.
Qətnamənin qəbul edilməsi, İsrailin təhlükəsizlik məsələlərinə dair mövqeyini və beynəlxalq hüquqa riayət etməsi ilə bağlı suallar doğurur. Eyni zamanda, keçmiş ABŞ administrasiyasının regiondakı siyasəti və onun nəticələri də müzakirə mövzusudur. Bu hadisələr, regionda sülh prosesinin gələcəyi və beynəlxalq təşkilatların roluna dair mühüm suallar yaradır.

Принятие в Организации Объединенных Наций (ООН) резолюции, требующей от Израиля не выводить войска из Газы, привело к росту напряженности на международной арене. Это событие еще более ярко высветило противоречия между целями безопасности Израиля и поддержкой режима Аль-Шараа со стороны предыдущей администрации США.
Redaksiya, ссылаясь на Haaretz, сообщает, что посол Израиля в ООН раскритиковал резолюцию, заявив, что Генеральная Ассамблея ООН "далека от реальности". Резолюция была принята 123 голосами "за" и 41 голосом "против", подтверждая, что Израиль не будет выводить войска. Это голосование демонстрирует разногласия в подходе международного сообщества к израильско-палестинскому конфликту.
Принятие резолюции вызывает вопросы относительно позиции Израиля по вопросам безопасности и его соблюдения международного права. В то же время, политика предыдущей администрации США в регионе и ее последствия также являются предметом обсуждения. Эти события порождают важные вопросы о будущем мирного процесса в регионе и роли международных организаций.