Birləşmiş Millətlər Təşkilatında (BMT) İsrailin Qəzzadan geri çəkilməməsi ilə bağlı qətnamənin qəbul edilməsi, beynəlxalq arenada gərginliyin artmasına səbəb olub. Bu hadisə, İsrailin təhlükəsizlik məqsədləri ilə keçmiş ABŞ administrasiyasının əl-Şaraa rejimini dəstəkləməsi arasındakı ziddiyyətləri daha da qabarıq şəkildə ortaya qoyur.
Redaksiya Haaretz-ə istinadən məlumat verir ki, BMT-dəki İsrail səfiri, qətnaməni tənqid edərək, BMT Baş Assambleyasının "reallıqdan uzaq" olduğunu bildirib. Qətnamə, 123 lehinə, 41 əleyhinə səslə qəbul edilib və İsrailin geri çəkilməyəcəyini təsdiqləyir. Bu səsvermə, beynəlxalq ictimaiyyətin İsrail-Fələstin münaqişəsinə yanaşmasında fikir ayrılıqlarını nümayiş etdirir.
Qətnamənin qəbul edilməsi, İsrailin təhlükəsizlik məsələlərinə dair mövqeyini və beynəlxalq hüquqa riayət etməsi ilə bağlı suallar doğurur. Eyni zamanda, keçmiş ABŞ administrasiyasının regiondakı siyasəti və onun nəticələri də müzakirə mövzusudur. Bu hadisələr, regionda sülh prosesinin gələcəyi və beynəlxalq təşkilatların roluna dair mühüm suallar yaradır.

The adoption of a resolution at the United Nations (UN) concerning Israel's non-withdrawal from Gaza has led to increased tensions in the international arena. This event further highlights the contradictions between Israel's security objectives and the past US administration's support for the al-Sharaa regime.
Redaksiya, citing Haaretz, reports that Israel's ambassador to the UN criticized the resolution, stating that the UN General Assembly is "out of touch with reality." The resolution was adopted with 123 votes in favor and 41 against, confirming Israel's non-withdrawal. This vote demonstrates the divisions in the international community's approach to the Israeli-Palestinian conflict.
The adoption of the resolution raises questions about Israel's stance on security issues and its adherence to international law. At the same time, the policies of the past US administration in the region and their consequences are also a topic of discussion. These events raise important questions about the future of the peace process in the region and the role of international organizations.