Bitcoin-in əfsanəvi banisi Satoşi Nakamoto Adam Bek çıxdı
Bitcoin yaradıcısının kimliyi aşkar edilib. Jurnalistlərin iddialarına görə, əfsanəvi Satoşi Nakamoto İngiltərədən olan 55 yaşlı kriptoqraf Adam Bekdir.
Redaksiya məlumat verir ki, The New York Times qəzeti 1.5 il ərzində araşdırma aparıb və Adam Bekin məhz Satoşi olduğuna əmindir. Yazı tərzi, ikiqat boşluq istifadə etmək vərdişi, oxşar Britaniya lüğəti və bir çox digər təfərrüatlar bu nəticəni təsdiqləyir.
Bek müsahibə zamanı kiçik bir detalda yaxalansa da, birbaşa cavab verməyib. Kriptoçu hər şeyi inkar edir və onun Satoşi Nakamoto olduğuna dair təkzibedilməz sübutlar yoxdur.
Bununla belə, məhz Adam Bek mayninqin əsasını təşkil edən Hashcash-i icad edib. O, hələ 90-cı illərdə Bitcoin-ə bənzər bir konsepsiya təsvir etmişdi.
Hazırda Nakamotonun cüzdanında 78 milyard dollar dəyərində Bitcoin var. Qeyd olunur ki, bu vəsaitlər heç vaxt hərəkət etməyib.

The identity of Bitcoin's creator has been revealed. According to journalists' claims, the legendary Satoshi Nakamoto is Adam Back, a 55-year-old cryptographer from England.
The editorial office reports that The New York Times newspaper conducted an investigation for 1.5 years and is convinced that Adam Back is indeed Satoshi. His writing style, habit of using double spaces, similar British vocabulary, and many other details confirm this conclusion.
Although Back was caught on a small detail during an interview, he did not give a direct answer. The cryptographer denies everything, and there is no irrefutable evidence that he is Satoshi Nakamoto.
Nevertheless, it was Adam Back who invented Hashcash, which forms the basis of mining. He had described a concept similar to Bitcoin back in the 90s.
Currently, Nakamoto's wallet contains Bitcoin worth 78 billion dollars. It is noted that these funds have never been moved.