Birinci sinif şagirdlərində yuxunun gecikməsinin FƏSADLARI
Birinci sinif şagirdlərinin səhhətində hər gün yuxunun 30-60 dəqiqə gecikməsi yaranan problemlərin və tədris prosesinin pisləşməsinin səbəblərindən biridir.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə TASS-a rusiyalı həkim, Moskvanın baş pediatrı İsmayıl Osmanov bildirib.
O, birinci sinfin uşaq üçün uzun bir yolun başlanğıcı, bu yaşda yuxunun çox vacib olduğunu vurğulayıb.
"Altı və ya yeddi yaşında uşaqlar adətən 9-12 saat yuxuya ehtiyac duyurlar, əksəriyyəti isə 10-11 saatlıq gecə istirahəti ilə özlərini rahat hiss edirlər. Gündüz yuxusu artıq vacib deyil, lakin ilk həftələrdə saat 15:00-a qədər qısa yuxu bəzən kömək edir, birinci sinif şagirdinin sinir sistemini yenidən işə salmağa imkan verir", - həkim bildirib.
Sabit rejim yalnız yaddaş və diqqəti deyil, həm də iştahanı, əhvali-ruhiyyəni və stresə qarşı müqaviməti qoruyur. Hətta kiçik bir yuxu çatışmazlığı əhvali-ruhiyyə, süstlük, baş ağrıları və konsentrasiyada problemlərlə nəticələnə bilər.
"Gecikmiş, ağır şam yeməyi yatmazdan üç saatdan gec olmayaraq olmalıdır və axşam şirin qazlı içkilər və şokolad istisna edilməlidir. Gündəlik aktivlik və gəzinti yuxunu yaxşılaşdırır, lakin yatmazdan iki-üç saatdan gec olmayaraq intensiv məşqlər yekunlaşdırılmalıdır", - pediatr məsləhət görüb.

COMPLICATIONS of delayed sleep in first-grade students
A daily sleep delay of 30-60 minutes among first-grade students is one of the reasons for the problems that arise and the deterioration of the educational process.
Oxu.Az reports that Russian doctor and Moscow's chief pediatrician, Ismail Osmanov, told TASS about this.
He emphasized that first grade is the beginning of a long journey for a child, and that sleep is very important at this age.
"Children aged six or seven usually need 9-12 hours of sleep, and most feel comfortable with 10-11 hours of night rest. Daytime sleep is no longer essential, but in the first few weeks, a short nap until 3:00 PM sometimes helps, allowing the first-grader's nervous system to reset," the doctor stated.
A stable routine protects not only memory and attention but also appetite, mood, and resistance to stress. Even a small lack of sleep can result in mood swings, lethargy, headaches, and problems with concentration.
"A late, heavy dinner should be no later than three hours before bedtime, and sweet carbonated drinks and chocolate should be excluded in the evening. Daily activity and walks improve sleep, but intense exercises should be completed no later than two to three hours before bedtime," the pediatrician advised.